Heeft u problemen met inloggen? Klik hier voor meer informatie.

Recht op kindsdeel van overleden moeder nu oma is overleden?

  1. .
    Anoniem831313583512 wijzigde dit bericht op 10-10-2012 15:44 met 99%
Log nu in om te reageren
  1. Indien kind A overigens onterfd was in het testament, hebben de kinderen van A alleen recht op geld, en niet op goederen. Want de legitieme portie kan alleen uit geld bestaan.
  2. quote:
    elninjoo schreef op 13 december 2011 @ 15:29:
    Het heeft toch niks te maken met onterven. Kind A is dood dus is automatisch geen erfgenaam meer. Als oma wilde dat de kinderen van Kind A zouden erven had ze die volgens mij moeten vermelden in 'n testament. Zonder testament gaat alles naar het langstlevende kind en dat is hier dus Kind B en die kan het weer geheel nalaten aan haar kinderen en is andere familie niets verplicht.
    De kinderen van A zijn automatisch plaatsinvuller en hebben recht op de legitieme portie van A..
  3. quote:
    limelight schreef op 13 december 2011 @ 15:29:
    [...]


    Na iemands overlijden word volgens mij de bankrekening (tijdelijk)vastgezet.
    Dacht even dat kind B misschien om die reden al wat geld van de rekening heeft gehaald, om het n en ander te kunnen betalen, van de "oma". Hierbij denk ik dan aan kosten voor bijv. de begrafenis.
    Te lezen in de quote zou het ook wel eens een minder fraaie bedoeling van kind B kunnen zijn.

    Volgens mij hebben de kleinkinderen van oma (kinderen van A) recht op hun deel via de overleden ouder (het kind A)
    Noodzakelijke kosten, zoals begrafenis, worden gewoon betaald als de rekening geblokkeerd is. De erfgenamen kunnen deze rekeningen indienen bij de bank.
  4. quote:
    elninjoo schreef op 13 december 2011 @ 15:29:
    Het heeft toch niks te maken met onterven. Kind A is dood dus is automatisch geen erfgenaam meer. Als oma wilde dat de kinderen van Kind A zouden erven had ze die volgens mij moeten vermelden in 'n testament. Zonder testament gaat alles naar het langstlevende kind en dat is hier dus Kind B en die kan het weer geheel nalaten aan haar kinderen en is andere familie niets verplicht.
    Wat een onzin, kijk in de wet: http://lexius.nl/burgerlijk-wetboek-boek-4/artikel12
    Tot en met de 6e graad kan je plaatsvervullen.
  5. Dit staat gewoon in de wet. Kinderen hebben altijd recht op hun legitieme portie. Mochten zij zelf niet meer leven bij het openvallen van de nalatenschap van oma in dit geval, treedt er plaatsvervulling op door de kinderen van Kind A
  6. Kinderen hebben recht op legitieme portie. ook al zijn zij onterft. legitieme portie is een geldvordering van de helft waar zij recht op hadden wanneer er geen testament was. dat in in dit geval de helft van de helft van de nalatenschap. kind A is overleden en zijn of haar kinderen kunnen alleen als plaatsvervullers optreden als kind A of wel is overleden ofwel onwaardig is om te erven. In het geval van onterving bestaat geen recht op plaatsvervulling van de kinderen van kind A.
    de vraag is nu er aanspraak bestaat op de legitieme portie omdat het testament na het overlijden van kind A is gemaakt en dus is er sprake van de mogelijkheid tot plaatsvervulling omdat kind A niet erft omdat het overleden is. Ofwel er is geen recht op plaatsvervulling op basis van de overleden A omdat deze is onterft.
    uitlegging van het testament via de notaris zou het antwoord geven.
  7. Ondanks het testament van oma, hebben de kinderen van overleden kind A toch recht op de legitieme portie van A.
    Google maar eens op legitieme portie.
    Kind B behoort hier rekening mee te houden.
    Overigens is het kindsdeel niet hetzelfde als de legitieme portie.
    amarna wijzigde dit bericht op 13-12-2011 15:46 met 14%
  8. Dat valt te betwijfelen aangezien Oma de ouders van de kinderen heeft onterft.
  9. quote:
    redband schreef op 13 december 2011 @ 15:52:
    Dat valt te betwijfelen aangezien Oma de ouders van de kinderen heeft onterft.
    als kinderen onterft zijn hebben ze nog altijd recht op hun legitieme portie. Ook met plaatsvervulling.
  10. Ook bij onterving behoudt de onterfde (of zijn/haar kinderen) het recht op de legitieme portie. Let wel: de legitieme portie en dus NIET het kindsdeel.
    Is dat zo moeilijk te googlen dat men dit blijft betwijfelen?
    amarna wijzigde dit bericht op 13-12-2011 16:20 met 15%
  11. Kijk eens voor nadere informatie op www.erfwijzer.nl bij "plaatsvervulling."
  12. quote:
    peetje_86 schreef op 13 december 2011 @ 15:40:
    Kinderen hebben recht op legitieme portie. ook al zijn zij onterft. legitieme portie is een geldvordering van de helft waar zij recht op hadden wanneer er geen testament was. dat in in dit geval de helft van de helft van de nalatenschap. kind A is overleden en zijn of haar kinderen kunnen alleen als plaatsvervullers optreden als kind A of wel is overleden ofwel onwaardig is om te erven. In het geval van onterving bestaat geen recht op plaatsvervulling van de kinderen van kind A.
    de vraag is nu er aanspraak bestaat op de legitieme portie omdat het testament na het overlijden van kind A is gemaakt en dus is er sprake van de mogelijkheid tot plaatsvervulling [b]omdat kind A niet erft omdat het overleden is.[/b] Ofwel er is geen recht op plaatsvervulling op basis van de overleden A omdat deze is onterft.
    uitlegging van het testament via de notaris zou het antwoord geven.


    Dit is niet helemaal zuiver..plaatsvervulling bij legitieme portie vindt idd oa plaats bij een vooroverleden kind zoals je al zei...en plaatsvervulling is niet 1 op 1 overgenomen van de paranteles in art. 10-1-a: tot daar volg ik je. Maar daarna zeg je dat A niet erft omdat A overleden is, en dat er geen plaatsvervulling is van A omdat A is onterft.

    A is al vooroverleden dus niet onterft..of begrijp ik het verhaal van TO niet goed..? Ik lees nergens dat A is onterft..A is weliswaar vooroverleden maar de situatie dat A is vooroverleden is nu juist een voorwaarde voor het aanspraak kunnen maken van de legitieme portie van de kleinkinderen.
    De kinderen van A hebben dus wel degelijk recht op de legitieme portie van hun overleden ouder.
  13. quote:
    katrien1974 schreef op 13 december 2011 @ 15:58:
    [...]


    als kinderen onterft zijn hebben ze nog altijd recht op hun legitieme portie. Ook met plaatsvervulling.
    Dit is dus absoluut niet juist...plaatsvervulling bij de legitieme portie kan niet in alle gevallen, maar slechts in 2 gevallen waaronder het geval waarin er sprake is van een vooroverleden ouder; dit staat letterlijk zo in het BW
  14. Ik denk dat het goed is te onderscheiden dat er twee verschillende manieren van erven zijn: zonder testament (dan krijgen we de wettelijke verdeling met kindsdelen etc.) of erven met een testament.
    In het laatste geval werkt de legitieme, mijn verteld als een bescherming die in de wet is gebracht voor kinderen.
    Opeisen van de legitieme geeft geen erfdeel, maar een vordering op de nalatenschap.
    We hebben het hier over een testament, en onterving van een vooroverleden kind. Kan dan de legitieme worden ingeroepen door de kleinkinderen? Volgens mijn bescheiden mening is dat het geval, maar ik ben geen notaris.
    Dus..toch nagaan bij een notaris. Ik hoor graag of het anders is.
  15. quote:
    2_day schreef op 13 december 2011 @ 21:07:
    Ik denk dat het goed is te onderscheiden dat er twee verschillende manieren van erven zijn: zonder testament (dan krijgen we de wettelijke verdeling met kindsdelen etc.) of erven met een testament.
    In het laatste geval werkt de legitieme, mijn verteld als een bescherming die in de wet is gebracht voor kinderen.
    Opeisen van de legitieme geeft geen erfdeel, maar een vordering op de nalatenschap.
    We hebben het hier over een testament, en onterving van een vooroverleden kind. Kan dan de legitieme worden ingeroepen door de kleinkinderen? Volgens mijn bescheiden mening is dat het geval, maar ik ben geen notaris.
    Dus..toch nagaan bij een notaris. Ik hoor graag of het anders is.


    Wat je zegt klopt ook gewoon hoor...wettelijke verdeling (zonder testament) is volgens het parentele-stelsel dus: alles naar de langstlevende en de kids krijgen een vordering op de langstlevende ouder. Hier kan plaatsvervulling aan de orde zijn door kleinkinderen.

    Bij uitsluiting middels testament kun je altijd nog een beroep doen op je legitieme portie als kind...kleinkinderen kunnen dit ook door plaatsvervulling maar deze plaatsvervulling is minder uitgebreid dan bij de wettelijke verdeling. In dit geval kunnen de kleinkinderen gewoon een beroep doen op de legitieme van hun ouder A omdat A is vooroverleden.
  16. .
    Anoniem831313583512 wijzigde dit bericht op 10-10-2012 15:44 met 99%
  17. In geval van 2 kinderen, en 2 kleinkinderen: voor kind zou gelden 1/4 = legitieme, dus voor elk kleinkind van vooroverleden kind: 1/8 deel vd erfenis.

    Legitieme inroepen moet je zelf doen. Binnen 5 jaar.

    Standaard:
    Niet noemen = onterven.In geal van Kind A en B en C een testament maken: ik laat alles na aan A en B elk voor gelijke delen = onterving van C.

    Een goed testament van een goede notaris had in jouw voorbeeld iets geregeld over het wel of juist niet uitkeren aan de plaatsvervullers.
  18. Kom op voor Ugandese meisjes

    1 op de 3 Ugandese meisjes kan tijdens haar menstruatie niet naar school door een gebrek aan maandverband. Plan Nederland zet zich in zodat een leerachterstand en schooluitval wordt voorkomen. Deze actie steunen? Doneer 5,- Sms 'MAANDVERBAND' naar 4333

    Lees verder

  19. Vriendin van mij heeft het bij de hand gehad.

    Haar opa overleed. Haar vader is al overleden toen ze een baby was. Kinderen erfden, en zus erfde het deel wat haar vader zou zijn toegekomen.
  20. ...
    katrien1974 wijzigde dit bericht op 14-12-2011 10:34 met 99%
  21. Ik vraag me ook iets af 'in deze richting'.

    Als 1 van de 2 ouders overleden is (al 25 jaar geleden) en de kinderen hebben toen besloten om hun kindsdeel niet al 'op te eisen' (zodat de overgebleven ouder in het huis kon blijven wonen) kunnen ze dat dan nu alsnog wel opeisen?

    (De nog levende ouder woont inmiddels in een verzorgingstehuis, dus de situatie is daardoor anders.)
    Dat was mijn spreekbeurt, zijn er nog vragen?!
  22. Nee. Je hebt daar bij mijn weten vijf jaar de tijd voor. Daarna verjaart het. Overigens valt er nu nog niks op te eisen, want als er geen testament is, dan gaat alles naar de langstlevende ouder en blijft er slechts een vordering van de kinderen op die langstlevende ouder over.
  23. Hmmm, ok, ik was er al bang voor. 't huis staat leeg en wordt niet onderhouden, dus is letterlijk kapot aan het gaan. Maar daar kan je dus niet echt iets tegen doen als de eigenaar (de nog levende ouder, die in een verzorgingshuis zit) dat niet wil.
    Dat was mijn spreekbeurt, zijn er nog vragen?!
  24. Nou ja, het huis blijven onderhouden staat de kinderen natuurlijk vrij mits in goed overleg met de langstlevende ouder ;-) Het staat de langstlevende ouder natuurlijk ook vrij om de woning over te doen aan een van de kinderen tegen de waarde in het economisch verkeer. (gewoon juridisch overdragen dus).
  25. Klopt. Alleen gaat dat dus niet gebeuren. Niets dat 'geld kost' X-D
    Dat was mijn spreekbeurt, zijn er nog vragen?!
  26. Maar wilde oma het alleen aan kind B geven?


    .....