Werk & Studie alle pijlers

Zoektocht: omscholen, wat vind je leuk en vooral HOE

23-02-2026 12:14 48 berichten
Alle reacties Link kopieren Quote
Beste forummers,

Een vraagstuk waarin ik vastloop. Ik hoop dat jullie met me mee willen denken.

Ik ben 43, werk 10 jaar in een ondersteunende kantoorfunctie parttime in een jeugd ggz instelling. Die omgeving bevalt me, ik houd van de zorg, fijne organisatie waar ik me goed voel en ik mn plek gevormd heb. Fijne werkomstandigheden, flexibel, goed salaris, goed combineerbaar met mn eigen gezin en kinderen. Maar, het is saai en ik heb geen uitdaging meer. Geprobeerd intern door andere taken over te nemen, maar feit is dat ik teveel op kantoor zit achter een laptop en daar genoeg van heb. Ik wil met mensen werken, meer bezig zijn, meer dynamiek en beweging. Kinderen worden wat ouder (13 en 9) waardoor ik meer ruimte ervaar.
Ik heb behalve een HBO propedeuse 25 jr geleden geen diploma. Ik had vroeger de omstandigheden niet om verder te studeren, aan het werk gegaan en door de jaren heen in werk gerold tot wat ik nu doe. Al een paar jaar kijk ik naar omscholing maar telkens zie ik zoveel haken en ogen dat ik afhaak en al snel de voordelen van mijn huidige werk zie en dus niets verander. Ik houd van stabiliteit, en vind het zeer moeilijk om het roer om te gooien met alle onzekerheid van dien plus het niet weten of je de goede keus maakt. En vooral hoe doe je zoiets? Enerzijds vind ik werk gewoon werk en genereert het inkomen, tegelijkertijd wil ik graag iets doen waar ik energie van krijg.

Ik zit nu op een punt waarin ik weet dat er iets moet veranderen, omdat ik dit werk niet nog 25 jaar wil doen. Maar wat dan en hoe? Vroeger wilde ik altijd met kinderen werken richting onderwijs of jeugdzorg, ik heb een zwak voor kinderen die het thuis moeilijk hebben en een rugzakje hebben. Leraar lijkt me erg leuk en ik denk dat mijn hart daar het snelst van gaat kloppen.
Maar ik moet dan 4 jaar naar school, want zij instroom/verkort kan niet. Ik heb diverse mensen gesproken over deeltijd pabo, en iedereen valt over de hoeveelheid werk en haken zelfs af. Ik heb ook nog een gezin en een man die fulltime werkt. Hij wil mij in alles helpen en dingen aanpassen, maar 4 jaar studeren vind ik niet te overzien. Vooral ook omdat ik moet blijven werken voor inkomen, dus ik een stage en school naast mn baan moet doen. Zomaar een nieuwe baan vinden zonder diploma in het onderwijs is in onze regio niet te doen, ik zoek veel op vacatures sites maar overal wordt een diploma gevraagd. Ook twijfel ik of HBO te hoog gegrepen is en ik voor MBO 4 moet gaan.
Leren werken in de zorg trekt me ook en lijkt een redelijk makkelijke manier om een diploma te halen, maar dan kom je in de ouderenzorg en die doelgroep trekt me niet. Maar ik vraag me ook af of ik niet overal beren zie om maar geen beslissing te hoeven nemen, ik vind het echt doodeng en heel moeilijk. Ik wil eigenlijk van alles en heb de indruk dat tegenwoordig alles mogelijk is, maar als ik zie wat ik ervoor moet doen dan overzie ik het niet meer. Dan vind ik mezelf weer lui, niet gemotiveerd etc. Wat wil ik nou? Zo blijf ik maar malen en malen, wetende dat er iets moet veranderen maar ik geen mogelijkheden zie.

Soms denk ik ook: werk is werk en het geeft inkomen. Er zijn genoeg mensen die werk doen wat niet zo leuk is, maar ja het verdient geld. Moet ik er niets iets naast gaan doen waar ik energie van krijg. Vrijwilligerswerk in de zorg, of een horeca baan. Is het reëel om een baan te willen waar je fluitend naartoe gaat en de dag voorbij vliegt, of verwacht ik teveel?
Zoals jullie merken, een hoop mitsen en maren. Hierdoor blijf ik in cirkeltjes denken. Alleen al de vraag "wat vind je leuk"? Zelfs die vraag weet ik niet echt te beantwoorden, omdat ik alleen weet wat ik vroeger wilde maar mezelf in de afgelopen jaren behoorlijk naar de achtergrond heb geschoven en niet eens nadacht over wat ik nou echt leuk vind.
Alle reacties Link kopieren Quote
Papegaai schreef:
23-02-2026 13:54
Ik vermoed dat ik nu te beperk kijk, en de aanname doe dat veel afvalt omdat ik geen diploma heb. Wat ook wel meespeelt is dat ik me ergens verplicht voel alsnog een diploma te halen. Omdat ik nu niet echt meetel ofzo, en ik ook op latere leeftijd geen kant op kan.
Je moet je niet laten tegenhoud als er hbo werk- en denkniveau wordt gevraagd (tenzij je echt een specialistische opleiding nodig hebt). Als leidinggevende heb ik ook wel eens iemand aangenomen voor een hbo-functie die alleen een havo diploma had. En terecht, want ze zat helemaal op haar plek.

Ik heb een afgeronde WO opleiding wat natuurlijk wel helpt, maar ik heb wel vaker gesolliciteerd op functies waarvoor ik niet de gevraagde opleiding of werkervaring had. En dat lukte ook om binnen te komen.

Nee heb je, ja kan je krijgen. Gewoon proberen. Ik zou eens naar maatschappelijke organisaties gaan kijken, vrijwilligersorganisaties / goede doelen etc. Die doen soms ook projecten voor en met kinderen. Buurtgezinnen zoekt bijv coordinatoren, misschien vind je dat interessant?
Alle reacties Link kopieren Quote
Worden al goede opties genoemd in dit topic. BBL werkplekken (MZ, Gespecialiseerd Pedagogisch Medewerker) zijn momenteel redelijk makkelijk te vinden in deze beroepsgroepen.

Onderwijsassistent raad ik af. PO heeft weinig geld momenteel en op veel plekken zijn de ondersteuners ontslagen. Alleen Clusteronderwijs heeft wel werk, maar dit moet net in jouw regio liggen en ze moeten dan nog openstaan voor een bbl'er. Tenzij je jezelf ook in de kinderopvang ziet werken. Onderwijsassistenten mogen ook werken op peutergroepen en bso's (niet met baby's).

Er zijn mbo-instellingen die een dubbelkwalifitatie GPM/OA aanbieden, gericht op werken op een Kindcentrum (brede school). Bij ons heet deze opleiding Kindprofessional.

Mijn man heeft Pabo gedaan op latere leeftijd. 1 dag stage en 1 avond naar school. Je hebt ook online varianten. Het was naast zijn werk wel te doen, maar wel een flinke investering qua tijd natuurlijk (stage en huiswerk). Baankansen zijn natuurlijk zeer goed, in de Randstad tenminste.

Ad-pep zou ik een beetje mee uitkijken. Het is een vrij nieuwe studie en veel werkgevers weten niet goed wat ze ermee aanmoeten. Daarnaast is het eigenlijk een verdieping/vervolg voor mensen met al een mbo-4 opleiding kinderopvang/onderwijsassistenr/mz. Hoeft niet, maar denk dat werkgevers niet goed weten wat je nu precies kunt zonder die vooropleiding.

Vraag is vooral: wat wil je zelf?
herfst100 wijzigde dit bericht op 23-02-2026 21:31
12.28% gewijzigd
Alle reacties Link kopieren Quote
Lastig he. Ik ben bijna 50 en worstel hier ook al tien jaar mee. Ik ben wel deeltijd pabo gaan doen. Maar helaas net als vele medestudenten afgeknapt op de stagbegeleiding en in iets mindere mate op de inhoud van de opleiding.

Was de praktijkbegeleiding beter geweest dan was het wel vol te houden geweest naast mijn baan, zo geweldig vond ik het werken met de kinderen. Dus ik zou het niet direct om die reden afschrijven. Soms overweeg ik zelfs nog toch voor zij-instroom in plaats van deeltijd te gaan, zo leuk vond ik het.

Is HBO-V duaal een optie voor je?
Alle reacties Link kopieren Quote
Is een 21+ toets dan niet wat voor je.

https://www.hogeschoolrotterdam.nl/voor ... r-diploma/

https://www.hogeschoolrotterdam.nl/glob ... ken-21.pdf


Dit is een voorbeeld van www.hogeschoolrotterdam.nl maar ik denk dat de meeste hogescholen wel zoiets hebben.

Je kan een cursus via hun volgen of zelf havo-certificaten halen bij de NHA of LOI. Afhankelijk van welke opleiding je wilt gaan doen heb je maar 3 of 4 certificaten nodig. Dit kun je naast je huidige werk doen en daarna kan je dan alsnog een HBO opleiding gaan doen. In deeltijd of duaal.
Zorgen om morgen ontneemt je de kracht van vandaag.
Alle reacties Link kopieren Quote
wekkerradio schreef:
24-02-2026 12:28
Is een 21+ toets dan niet wat voor je.

https://www.hogeschoolrotterdam.nl/voor ... r-diploma/

https://www.hogeschoolrotterdam.nl/glob ... ken-21.pdf


Dit is een voorbeeld van www.hogeschoolrotterdam.nl maar ik denk dat de meeste hogescholen wel zoiets hebben.

Je kan een cursus via hun volgen of zelf havo-certificaten halen bij de NHA of LOI. Afhankelijk van welke opleiding je wilt gaan doen heb je maar 3 of 4 certificaten nodig. Dit kun je naast je huidige werk doen en daarna kan je dan alsnog een HBO opleiding gaan doen. In deeltijd of duaal.
Ze heeft al een hbo-propedeuse.
Alle reacties Link kopieren Quote
Ik heb inderdaad een havo diploma en een hbo propedeuse. Die is te oud om voor eventuele vrijstelling in te zetten.
De AD pep, wat herfst100 schrijft is ook mijn gevoel bij deze opleiding. Ik ken 2 mensen die de opleiding hebben gedaan en beide alsnog zijn doorgestroomd naar de Pabo, maar in jaar 2 moesten starten. Dan doe je er uiteindelijk 5 jr over als alles meezit.

Anyway, mijn twijfel zit hem in het studeren an sich. Ik weet dat ik moet investeren en dat kost tijd en geld. Tegelijkertijd moet je 1000% gemotiveerd zijn om dat te doen en die heb ik nu niet (ik vind het heel stom van mezelf dat ik dit zeg). Het is ook koudwatervrees. Dat komt vooral omdat ik de studies te lang vind duren en ik moeite heb met zo ver vooruit kijken. Per jaar bekijken hoe het gaat is de beste optie, maar ik voel een enorme druk omdat ik m'n baan moet opzeggen en ik dat alleen durf te doen als ik zeker weet dat ik het kan halen en ik het ga redden. Keuzes maken die onzekerheid met zich meebrengen ben ik niet zo'n held in. Dit voelt als een hele grote keuze.

Ik heb open avonden gepland staan, en een soort loopbaan advies gesprek. Ik hoop dat ik daarmee wat meer overzicht en rust in mn hoofd krijg.

Bedankt allemaal voor het meedenken en de goede tips!
Alle reacties Link kopieren Quote
Papegaai schreef:
24-02-2026 18:52
Anyway, mijn twijfel zit hem in het studeren an sich. Ik weet dat ik moet investeren en dat kost tijd en geld. Tegelijkertijd moet je 1000% gemotiveerd zijn om dat te doen en die heb ik nu niet (ik vind het heel stom van mezelf dat ik dit zeg). Het is ook koudwatervrees. Dat komt vooral omdat ik de studies te lang vind duren en ik moeite heb met zo ver vooruit kijken. Per jaar bekijken hoe het gaat is de beste optie, maar ik voel een enorme druk omdat ik m'n baan moet opzeggen en ik dat alleen durf te doen als ik zeker weet dat ik het kan halen en ik het ga redden. Keuzes maken die onzekerheid met zich meebrengen ben ik niet zo'n held in. Dit voelt als een hele grote keuze.
Stel je nou voor dat je aan de opleiding begint en het lukt niet: dan ben je toch weer een stap verder dan nu? Je focus ligt op honderd procent zekerheid dat het lukt, dat je het leuk vindt en dat je een baan vindt. En die garantie ga je nooit krijgen. Andersom ook niet: misschien is het veel leuker en gaat het stukken makkelijker dan je nu denkt, dat kan toch ook?
Wat eten we vanavond?
Alle reacties Link kopieren Quote
makreel schreef:
24-02-2026 20:39
Stel je nou voor dat je aan de opleiding begint en het lukt niet: dan ben je toch weer een stap verder dan nu? Je focus ligt op honderd procent zekerheid dat het lukt, dat je het leuk vindt en dat je een baan vindt. En die garantie ga je nooit krijgen. Andersom ook niet: misschien is het veel leuker en gaat het stukken makkelijker dan je nu denkt, dat kan toch ook?
Dit!!! Zo zonde van je tijd die koud water vrees. De dagen glippen uit je handen, dat worden jaren dat worden decennia en voor je het weet is je leven voorbij.
Alle reacties Link kopieren Quote
En als het niet lukt, nou ja dan lukt het niet. Dan heb je het in ieder geval geprobeerd.
Alle reacties Link kopieren Quote
Gedeelte koudwatervrees zul je helaas toch doorheen moeten.

Als je bang bent voor het studeren an sich zou je een online module kunnen doen in de richting wat je interessant lijkt. Dan ervaar je hoe het studeren zelf je afgaat.
Alle reacties Link kopieren Quote
Papegaai schreef:
24-02-2026 18:52
[...]
Anyway, mijn twijfel zit hem in het studeren an sich. Ik weet dat ik moet investeren en dat kost tijd en geld. Tegelijkertijd moet je 1000% gemotiveerd zijn om dat te doen en die heb ik nu niet (ik vind het heel stom van mezelf dat ik dit zeg). Het is ook koudwatervrees. Dat komt vooral omdat ik de studies te lang vind duren en ik moeite heb met zo ver vooruit kijken. Per jaar bekijken hoe het gaat is de beste optie, maar ik voel een enorme druk omdat ik m'n baan moet opzeggen en ik dat alleen durf te doen als ik zeker weet dat ik het kan halen en ik het ga redden. Keuzes maken die onzekerheid met zich meebrengen ben ik niet zo'n held in. Dit voelt als een hele grote keuze.
[...]
Ik zou best wel weer een nieuwe opleiding willen doen in voorbereiding van een nieuwe carrière en het studeren zal niet echt een probleem zijn. Dat vind ik leuk om te doen en het gaat mij gemakkelijk genoeg af. Het was meer voor mij, straks ben ik klaar, en vind ik het werk niet leuk. Als ik zou weten wat ik zou willen en dat echt zou willen, dan zou ik het er wel voor over hebben.
En TO, stel je gaat HBO doen en je haalt in ieder geval je propedeuse, dan heb je wel weer een relevant document.
Als klagen telde als werk, dan had mijn ex zich ook moeiteloos een Mercedes kunnen veroorloven.
Alle reacties Link kopieren Quote
dianaf schreef:
25-02-2026 11:40
Ik zou best wel weer een nieuwe opleiding willen doen in voorbereiding van een nieuwe carrière en het studeren zal niet echt een probleem zijn. Dat vind ik leuk om te doen en het gaat mij gemakkelijk genoeg af. Het was meer voor mij, straks ben ik klaar, en vind ik het werk niet leuk. Als ik zou weten wat ik zou willen en dat echt zou willen, dan zou ik het er wel voor over hebben.
En TO, stel je gaat HBO doen en je haalt in ieder geval je propedeuse, dan heb je wel weer een relevant document.
Misschien kun je een keer meelopen met mensen die dit werk al doen?
Wat eten we vanavond?
Alle reacties Link kopieren Quote
Ik herken zó wat je schrijft. Ik ben 42 en heb ook jarenlang gedacht: “het is prima zo, ik heb stabiliteit, inkomen, gezin”. Maar ergens bleef het knagen dat ik mezelf een beetje had geparkeerd.

Wat mij hielp was niet meteen in termen van 4 jaar studeren denken, maar eerst kleine stapjes. Een open avond, een meeloopdag, een gesprek met iemand in het werkveld. Dat maakt het concreter en minder alles-of-niets.

En eerlijk? 100% zekerheid krijg je nooit. Ik denk dat wachten tot je 1000% gemotiveerd bent misschien ook een vorm van uitstel is. Soms groeit motivatie pas als je al begonnen bent.

Misschien hoef je je baan ook niet direct op te zeggen, maar kun je eerst iets proberen naast je werk. Al is het maar om te voelen of het echt bij je past.
Alle reacties Link kopieren Quote
makreel schreef:
25-02-2026 12:12
Misschien kun je een keer meelopen met mensen die dit werk al doen?
Dat... zou inderdaad het verstandigste zijn. :idee:
Serieus nooit over nagedacht. :facepalm:
Als klagen telde als werk, dan had mijn ex zich ook moeiteloos een Mercedes kunnen veroorloven.
Alle reacties Link kopieren Quote
Ik wil ook graag omscholen. Dacht eerst aan verpleegkundige maar dat is qua salaris en omscholen lastig.

Ik kijk ook naar zij instromen voor het basisonderwijs maar het scheelt dat ik maar 2 jaar hoef. Al hebben wij wel 2 omscholers via deeltijd pabo op school bij onze kinderen en die vonden het haalbaar.
You can only succeed when there is room to fail.
Alle reacties Link kopieren Quote
Papegaai schreef:
23-02-2026 13:13
Nee helaas. Ik ben sowieso van plan om met HR het gesprek nog een keer aan te gaan hoor, maar ik verwacht daar weinig van dus daarom moet ik andere routes verkennen.

De AD pep heb ik ook gezien, ik ga naar een informatie avond van deze opleiding. Feit is wel dat ik 16 uur een praktijkplek moet hebben, stel dat ik die vind dan moet ik het naast mn eigen baan doen. En die vind ik lastig! Ik werk nu 24 uur, die kan ik bijv terugbrengen naar 20 uur. Daarnaast 2 dagen praktijk plek + 1 dag school. Is 5 dagen aan het werk, en dat vind ik bij voorbaat al zwaar. Dat hoor ik ook van deeltijd pabo studenten, het combineren met een baan en gezin is eigenlijk niet te doen.
Waarom niet? Je kunt 5 dagen werken en een gezin hebben. En je man 4 of 8 uur minder, kan hij 2 middagen de jongste doen. Hiervoor werkte ik in een sector waar je een post master (2 tot 3 jaar) deed naast 4 dagen (meestal 4x9 of 4x10) werk. Was wel 90% man die het deden met een gezin, maar het kan wel. Vrouwen met gezin trouwens niet, meesten haakte af na een jaar.
Alle reacties Link kopieren Quote
Ik heb mij laten omscholen toen ik 35 was. HBO verpleegkundige. Ben opzoek gegaan naar een werkgever waar ik betaald kreeg tijdens mijn studie. Uiteindelijk hebben ze ook mijn studie betaald. Ook een gezin met 2 jonge kinderen. Ja het was pittig, maar ik hield alles goed bij, probeerde nooit achter te lopen, en het is mij gelukt.

Tijdens mijn studie raakte ik zo gemotiveerd, dat ik het in 3,5 jaar heb afgerond.

Er is denk ik echt meer mogelijk dan je denkt!
Alle reacties Link kopieren Quote
Anne1235 schreef:
23-02-2026 18:01
Kinderopvang? Als je via een organisatie een BBL opleiding (gespecialiseerd pedagogisch medewerker) gaat doen worden je studiekosten vaak betaalt en krijg je direct al een salaris.
In de regio waar ik werk zijn BBL plekken moeilijk te vinden. Ik hoorde pas van iemand die had gesolliciteerd voor een BBL plek in de kinderopvang en er waren meer dan 100 sollicitaties binnengekomen op de vacature.
Alle reacties Link kopieren Quote
Hipmetstip schreef:
27-02-2026 08:18
In de regio waar ik werk zijn BBL plekken moeilijk te vinden. Ik hoorde pas van iemand die had gesolliciteerd voor een BBL plek in de kinderopvang en er waren meer dan 100 sollicitaties binnengekomen op de vacature.
Jemig wat raar! Overal hoor en lees je dat er te kort is aan personeel in deze branche.
Alle reacties Link kopieren Quote
Wieoowie schreef:
27-02-2026 09:05
Jemig wat raar! Overal hoor en lees je dat er te kort is aan personeel in deze branche.
Ja maar mensen moeten ook begeleid worden.
Alle reacties Link kopieren Quote
Wieoowie schreef:
27-02-2026 09:05
Jemig wat raar! Overal hoor en lees je dat er te kort is aan personeel in deze branche.
Klopt inderdaad. Een BBL-er opleiden in de kinderopvang vraagt een vrij grote investering.
Het eerste half jaar is iemand niet mee te tellen in het aantal pm-ers die er nodig zijn. Daarna voor 25%, en zo wordt het opgebouwd naar 100%. Je hebt dan wel de personeelskosten.
Alle reacties Link kopieren Quote
Ik begrijp je heel goed. Ik ben nu 3 jaar klaar met mijn HBO-deeltijdopleiding. Ik ben nu 2 jaar aan het werk in het veld en het was het ZO waard!

Mijn kinderen zaten op de basisschool toen ik startte. Qua werk een grote stap teruggedaan. Ik wilde niet ook daar nog de mental load van hebben. Ik heb een tijd ‘ s nachts in het magazijn gewerkt, callcenter werk gedaan, maar ik wist waar ik het voor deed.

Ik moest 16 uur stage lopen, werkte daarnaast 16 uur en ging eens in de drie weken naar de CHE. Ze hebben daar ook de PABO, weet niet of daar de lessen ook maar eens in de drie weken zijn. Christelijke opleiding, maar als niet gelovige prima te doen.
Alle reacties Link kopieren Quote
Zomersweertje schreef:
27-02-2026 20:36
Ik begrijp je heel goed. Ik ben nu 3 jaar klaar met mijn HBO-deeltijdopleiding. Ik ben nu 2 jaar aan het werk in het veld en het was het ZO waard!

Mijn kinderen zaten op de basisschool toen ik startte. Qua werk een grote stap teruggedaan. Ik wilde niet ook daar nog de mental load van hebben. Ik heb een tijd ‘ s nachts in het magazijn gewerkt, callcenter werk gedaan, maar ik wist waar ik het voor deed.

Ik moest 16 uur stage lopen, werkte daarnaast 16 uur en ging eens in de drie weken naar de CHE. Ze hebben daar ook de PABO, weet niet of daar de lessen ook maar eens in de drie weken zijn. Christelijke opleiding, maar als niet gelovige prima te doen.
Welke opleiding heb jij gedaan? 1x in de 3 weken college dat klinkt als heel weinig. Was het bij jou ook iets compleet anders dan je hiervoor hebt gedaan?

Gebruikersavatar
Anonymous
Om te kunnen reageren moet je ingelogd zijn

Terug naar boven