geur- en smaakproefjes

09-12-2011 22:47 10 berichten
Binnenkort hebben we een feestje voor onze dochter waar we ook geur- en smaakproefjes willen doen. De meiden zijn ongeveer 9 jaar. Hebben jullie misschien wat goede ideeën voor dingen die ze kunnen ruiken en proeven?
Alle reacties Link kopieren
Eten, sauzen, mosterd, mayo, jam, suiker, zout, peper, mosterd.
Ruil hem in voor een ED! Veilig en warm. Dat is wat je nodig hebt!
Alle reacties Link kopieren
En eh.. mosterd.
Alle reacties Link kopieren
Misschien inspireert dit: http://edepot.wur.nl/163831



Je kunt een colaproeverij houden, proeven ze verschil tussen coca cola en huismerk aldi?

Je kunt blauwe aardappelpuree en andere dingen met kleurstoffen maken. Het ziet er raar uit, maar het proeft hetzelfde.

Je kunt ze geblindeerd laten proeven, kijken of ze verschil proeven tussen kip en varkensvlees of iets dergelijks.
Alle reacties Link kopieren
Rozen, komkommer
Alle reacties Link kopieren
Proeven met je Oren

Met hoevelen kun je deze proef doen?

Ja kan de proef met 1 persoon doen, maar ook met meerdere. Hangt af van hoeveel mp3 spelers je hebt. Met 1 mp3speler kun je de proef ook met zijn tweeën doen, maar dan heb je wel een splitter nodig, zodat je twee koptelefoons of twee paar oortjes kan aansluiten. Je kan ook de twee personen elk een eigen mp3spelers en koptelefoon of oortjes geven. Of: Vier spelers met twee mp3 spelers, maar met vier koptelefoons (dan maak je gebruik van een splitter op de mp3speler, zodat je op elke mp3speler een koptelefoon kan aansluiten). Het is zelfs mogelijk om gelijktijdig meerdere setjes van twee personen te maken, maar het is altijd afhankelijk van hoeveel mp3 spelers je hebt.

Welke voorbereiding is nodig?

Minimaal 1 mp3 spelers of een andere muziekspeler met 2 koptelefoons of 2 paar oortjes voor nodig. Zie hierboven. Op de geluidsdrager zal je een leuk gezellig muziekje moeten staan en een track met allerlei vieze geluiden ( boeren, winden, geslurp, kotsen, etc). Heb je die track van vieze geluiden niet, dan kun je hiervoor ook een track met enorme harde heftige metalrock gebruiken. Maar de track met vieze geluiden zal uiteindelijk meer effect hebben. Beleg per persoon een droog toastje met daarop een laagje eiersalade. Verder heb je een blinddoek, papier en pennen per persoon nodig.



Hoe moet je de proef doen?

Doe de proefpersoon(en) een blinddoek om en zet de persoon(en) een koptelefoon op. Speel de track met vieze geluiden af en laat de proefpersoon(en) een hap van het toastje proeven. Stel twee vragen “Wat is het?” en ”Is het lekker?” Laat bij elke vraag het antwoord opschrijven.

Zet dan het gezellige muziekje aan en laat de proefpersoon(en) wederom hetzelfde toastje proeven (wel het toastje zo draaien, dat ie in een niet gehapte kant bijt). Stel wederom de twee vragen “Wat is het?” en ”Is het lekker?” Laat bij elke vraag het antwoord opschrijven.

Laat de proefpersoon(en) zijn antwoorden oplezen.



Wat zal waarschijnlijk de reactie zijn?

Grote kans dat het toastje, dat tijdens de vieze geluiden is gegeten, niet lekker wordt bevonden en hetzelfde toastje tijdens het gezellige muziekje wel. Ook zal waarschijnlijk de reactie zijn dat er gedacht wordt dat er twee verschillende toastje zijn gegeten. Dus: je oren proeven ook.



Proeven met je Ogen

Met hoevelen kun je deze proef doen? Minimaal 2 personen.



Welke voorbereiding is nodig?

Hiervoor heb je een bakje aardappelsalade nodig. Doe een deel ervan in een apart schaaltje. Druppel daar voorzichtig een paar druppels rode smaakloze voedselkleurstof in (te koop bij bijvoorbeeld de toko) en meng het goed. Je krijgt dan een gekleurde aardappelsalade. Zorg ervoor dat de proefpersonen het mengen niet zien en verklap niet wat in de schaal zit. De “gewone” aardappelsalade doe je in een zelfde soort schaaltje. Verder heb je vorken, papier en pennen per persoon nodig

Hoe moet je de proef doen?

Geef de proefpersonen elk een papiertje en een pen. Laat ze proeven van beide aardappelsalades. Stel twee vragen en laat ze het antwoord na elke vraag opschrijven. Vraag 1: “Wat proef je?”

Vraag 2: “Welke vind je het lekkerst?”

Laat de proefpersonen elk hun antwoorden oplezen.



Wat zal waarschijnlijk de reactie zijn?

De proefpersonen zullen denken dat de aardappelsalade met de rode kleur een andere smaak heeft dan voornamelijk aardappel. En, dat is grappig, want qua smaak zijn ze werkelijk allebei hetzelfde, want je hebt smaakloze kleurstof gebruikt. Zo beïnvloeden je ogen dus je smaak!





Proeven met je Neus

Met hoevelen kun je deze proef doen?

Ja kan de proef met 1 persoon doen, maar ook met meerdere. Met meerdere proefpersonen wordt het wel veel gezelliger en vaak hilarisch



Welke voorbereiding is nodig?

Hiervoor heb je per persoon een theelepel vanillesuiker, een wasknijper en een blinddoek nodig.



Belangrijk:de personen die aan dit testje onderworpen worden mogen absoluut niets weten over wat ze gaan proeven. Zet de vanillesuiker dan ook niet in de ruimte waar de proever(s) zich bevinden). Vraag altijd van tevoren of de proever iets wel of niet mag hebben. Vanwege geloof of allergie

Hoe moet je de proef doen?

Geef maximaal vijf personen een blinddoek om. En zet een wasknijper voorzichtig op elke neus: de rest zijn toeschouwers. Controleer of de blinddoeken goed zitten en de wasknijper geen pijn doet. Wanneer je geen wasknijper wilt gebruiken, dan kun je de neusvoorzichtig dichtknijpen. Geef per proever een papier en een pen. Laat de proefpersoon(en) de theelepel vanillesuiker proeven. Laat ze het antwoord opschrijven, wanneer ze de blinddoek en wasknijper nog op hebben.



Wat zal waarschijnlijk de reactie zijn?

Als het goed is zal de proefpersoon(en) antwoorden, dat ze suiker hebben gegeten. Geen vanillesuiker, want vanille ruik je alleen, maar proef je niet.





Proeven met je Mond





Met hoevelen kun je deze proef doen?

Ja kan de proef met 1 persoon doen, maar ook met meerdere.



Welke voorbereiding is nodig?

Per persoon heb je nodig: een blinddoek, een heel dun plakje appel, een heel dun plakje peer (bijvoorbeeld met kaasschaaf of snijmachine), een dun plakje ui (even dik als de appel en peer), wasknijper, schrijfpapier en een pen per persoon (krijtbordje met krijt kan ook)

Belangrijk: de personen die aan dit testje onderworpen worden mogen absoluut niets weten over wat ze gaan proeven. Vraag altijd van tevoren of de proever iets wel of niet mag hebben. Vanwege geloof of allergie. Stel deze vraag wanneer de blinddoek op is. Dit maakt het spannend. Grappig kan zijn om ook te vragen of diegene van sprinkhanen houdt.

Hoe moet je de proef doen?

Geef maximaal vijf personen een blinddoek om. En zet een wasknijper voorzichtig op de neus: de rest zijn toeschouwers. Controleer of de blinddoeken goed zitten en de wasknijper geen pijn doet. Geef per proever een papier en een pen. Leg de instructies uit: ze krijgen drie keer iets te proeven. De proever moet snel een hapje van het plakje nemen (niet het hele plakje). Dan goed kauwen en proeven. Dan met blinddoek om opschrijven wat ze denken dat grondstof 1 is. Dit geldt voor alle proevers. Dan krijgt de proever hapje 2. Weer snel een hapje van het plakje. Goed kauwen en proeven en met blinddoek om opschrijven wat grondstof 2 zou kunnen zijn. Dan grondstof 3. Weer een hapje van het plakje, kauwen, proeven en opschrijven (met blinddoek om). Dan blinddoeken en knijpers af en de antwoorden vergelijken. De geadviseerde proefvolgorde is: appel, ui en peer.



Wat zal waarschijnlijk de reactie zijn?

Dat de meerderheid van de proevers de ui fout hebben en dat vrijwel iedereen niet alle drie de producten juist heeft. Dus: zonder gebruik van je andere zintuigen is proeven heel moeilijk.





Proeven met je Gevoel



Met hoevelen kun je deze proef doen?

Ja kan de proef met 1 persoon doen, maar ook met meerdere. Met meerdere proefpersonen wordt het wel veel gezelliger en vaak hilarisch



Welke voorbereiding is nodig?

Hiervoor heb je aardbeienthee nodig en aardbeiensiroop dat aangelengd is met water. (je kunt dit ook met andere smaken doen, maar het is wel belangrijk dat ze hetzelfde smaken – appelthee en appeldiksap bijvoorbeeld kan ook). Zet een kopje aardbeienthee en laat die goed afkoelen in de koelkast. Warm een beketje aangelengde siroop op in de magnetron of doe de siroop in een pannetje tot het warm is (niet te heet, want anders brand je je mond). Bedek het oppervlak van ondoorzichtbare de bekertjes met aluminiumfolie en steek er een rietje in. Met grote mensen kun je deze test doen met een (ijskoud) glaasje rode wijn en een (ijskoud) glaasje witte wijn.

Belangrijk: de personen die aan dit testje onderworpen worden mogen absoluut niets weten over wat ze gaan proeven. Vraag altijd van tevoren of de proever iets wel of niet mag hebben. Vanwege geloof of allergie.



Hoe moet je de proef doen?

Geef de proefpersoon(en) eerst het warme bekertje in de handen ( warme aardbeiensiroop) en laat ze een slok van drinken. Stel twee vragen “Wat is het?” en ”Is het lekker?” Laat bij elke vraag het antwoord opschrijven. Geef dan het koude bekertje in de handen. Laat dan proeven uit dit bekertje ( koude aardbeienthee}. Stel wederom twee vragen “Wat is het?” en ”Welke is het lekkerst?” Laat bij elke vraag het antwoord opschrijven.



Als ze geen idee hebben, kun je het nog een keer doen, maar dan een beetje helpen. Vraag bij de warme aardbeiensiroop: is dit siroop of is dit thee? En net andersom bij de koude thee.



http://www.pierrewind.nl/Zintuigtest.html
Alle reacties Link kopieren
Suiker met kaneel mengen. Eerst met de neus dicht proeven, daarna met neus open. Geeft de functie van de neus bij proeven aan.



Yoghurt mengen met (suiker en) rode kleurstof, gele kleurstof en groene kleurstof. Laten proeven en vragen waar het naar smaakt. Rood blijft aardbei, geel banaan of citroen en groen hebben ze geen idee bij. Alles is gewoon yoghurt.



Zelf smoothies maken is ook leuk.



Aantal jaren geleden heb ik smaaklessen gegeven op basisscholen, op www.smaaklessen.nl kun je volgens mij het materiaal gewoon downloaden.



Veel plezier!
Wat leuk dat jullie al zo snel reageren!!

Ik heb even op de aangegeven sites gekeken en daar staan idd leuke dingen op.

Met dat proeven komen we er wel helemaal uit. Hebben jullie nog meer ideeën van producten die ze kunnen ruiken? En dan niet gecombineerd met het proeven.
Alle reacties Link kopieren
Boek van Pierre Wind: Het smaakpretpark kopen/lenen bij de bieb.

http://www.bol.com/nl/p/n ... .html#product_description
Geur memory. Neem kokertjes maak gaatjes in de dekseltjes en vul steeds twee kokertjes met bijv. een teentje knoflook, citroenschil of mandarijnschil of watjes met etherische olie.

Dit is een oud topic. Het topic is daarom gesloten.
Maak een nieuw topic aan om verder praten over dit onderwerp.

Terug naar boven