Werk & Studie alle pijlers

Hoe werkt onderhandelen met een cao?

28-02-2026 10:34 42 berichten
Alle reacties Link kopieren Quote
Dit is een vraag voor mensen die (recent) ergens hebben gesolliciteerd waarbij er werd gewerkt met schalen en treden.

Ik werk inmiddels 5 jaar bij mijn eerste werkgever. Hier werkt men niet met een cao. Dus kom je hier solliciteren dan is het meer een stoelendans wat betreft het onderhandelen met salarissen. Jaarlijks moet ik zelf ook goed onderbouwen om er wat bij te krijgen, want er wordt niet gewerkt met treden.

Gisteren heb ik een erg leuk gesprek gehad bij een (semi) overheids instelling. Dit beviel van beide kanten zo goed dat men mij aankomende week weer wil spreken over de arbeidsvoorwaarden. Top zou je zeggen!
Echter werkt men hier dus wel met schalen en treden. In de vacature staat duidelijk de schaal aangegeven (en minimum en maximum range, dat gekoppeld is van laagste treden tm de hoogste).
Afgezien van dat er vaak onderhandelingsruimte in zit.
Hoe werkt het inschalen precies?

Ik heb dus 5 jaar ervaring, in de vacature staat ook de eis voor exact die 5 jaar. Betekent dit grof gezegd dat ik dus in trede 0 zal starten (afgezien van evt onderhandelingen)?
Of zie ik het helemaal verkeerd?
Alle reacties Link kopieren Quote
Dat er 5 jaar ervaring wordt gevraagd, betekent niet per se dat je ook pas in die schaal zou kunnen zitten met 5 jaar ervaring.
Het is vaak gebruikelijk dat je in ieder geval wordt ingeschaald in de trede net boven je laatstverdiende salaris. En soms kun je er in een onderhandeling meer uithalen.

Toen ik bij een gemeente ging werken, werd ik ingeschaald in trede 4 geloof ik, ondanks mijn zeer beperkte ervaring. Wel onderhandeld.

Hoe is de salarisrange ten opzichte van je huidige salaris? Is het minimum van de range al boven wat je nu verdient?
Alle reacties Link kopieren Quote
Het zal overal anders gaan, maar bij ons zitten ze waarschijnlijk aan de strenge kant op het spectrum. Je begint onderaan, tenzij je kunt aantonen dat je nu meer verdient. Als dat het geval is, kun je ingeschaald worden in de trede volgend op je huidige salaris. Tenzij je een cruciale functie krijgt waarvoor we heel moeilijk goede kandidaten kunnen vinden (specialistische IT-functies of RA’s). Dan is soms wat meer mogelijk, afhankelijk van hoe hoog de nood is.
Alle reacties Link kopieren Quote
Ik heb hier ervaring mee.

Elke trede op de schaal is een ervaringsjaar, dus ik zou inzetten op starten in trede 5.
De enige onderhandelingsruimte zit in die tredes, schaal ligt vast, de rest ook (vergoedingen etc)

Tip: laat hun eerst het bod doen, dan zie je al welke inschaling ze willen bieden.
Bij ons werk je vaak het eerste jaar in een 'aanloopschaal', dat is 1 schaal onder je definitieve schaal. Dat is erg vervelend en niet van deze tijd vind ik, maar goed. Maak dus, als dit bij jou het geval is, concrete afspraken over naar welke periodiek je precies overgaat na dat jaar (om te voorkomen dat het erg weinig scheelt). Of bespreek dat je al voldoet aan de functie-eisen en geen aanloopschaal wil. Download anders ergens het overzicht can schalen en tredes, schaal 10 trede 5 kan bijv meer zijn dan schaal 11 trede 4 (ik noem maar wat)
Alle reacties Link kopieren Quote
Ik werk bij de overheid en bij ons komt het er vaak op neer dat er gevraagd wordt naar wat je nu verdient en dar ze daar dan iets bij plussen. Je hoeft trouwens geen antwoord te geven op die vraag maar dan zal het gaan om een discussie over ervaring in jaren (relevant voor deze functie). Grofweg; is alls nieuw en geen werkervaring dan start je op 0 en met ervaringsjaren kom je hoger. Ik zou denk ik op 6 inzetten en dan kom je hopelijk op 4 of 5 uit. Meestal is er wel iets van onderhandelingsruimte maar niet heel veel. En hoe vergelijkt dat met je huidige salaris?
Alle reacties Link kopieren Quote
Als je al vijf jaar ervaring hebt, kun je hoger inzetten. En zij willen jou al graag. Minimaal inzetten op trede 6, maar ik vermoed dat je er meer uit kunt onderhandelen. Of starten met trede 9 en dan kom je vast uit op 6/7.

Echt: durf het aan! Je krijgt 1x de kans en hebt er jaren profijt van.

Wat je ook kunt doen als ze toch weinig meebewegen: voorstellen dat je na 3 maanden in dienst een gesprek kunt aanvragen en bij voldoende functioneren een extra periodiek krijgt toegekend.

(Semi)overheid is niet zo op de centen als een commercieel bedrijf. Ze willen vooral snel de vacatures opvullen.
Alle reacties Link kopieren Quote
Oh ja, en als je al door bent naar het arbeidsvoorwaardengesprek, dan ben je de enig overgebleven kandidaat. Dit is een voordeel in je positie!
Zorg dat je kan beargumenteren dat je meer meebrengt dan enkel die 5 ervaringsjaren. Zolang je maar rekening houdt met de grenzen van de schalen, daar kunnen ze niet flexibel in zijn.

Het verhaal hieronder van opplussen herken ik dan weer niet, ten eerste vanwege de vastgestelde schalen en daarnaast door verschillen in arbeidsvoorwaarden, je vergelijkt dan appels met peren.
Alle reacties Link kopieren Quote
Ik weet helaas niet hoe ik iedereen netjes kan quoten, maar zal het proberen te beantwoorden.
Vanwege evt herkenbaarheid wil ik het liefst niet met exacte cijfers en namen gaan werken.

Trede 0 is in mijn geval hoger dan wat ik nu verdien. Tegelijkertijd is het ook een functie waar de titel suggereert dat je ervaring meebrengt (senior).
Ik werk in de finance, heb geen hele zeldzame baan. Echter weet ik van de recruiter (externe) dat men al sinds vorig jaar juni op zoek is. Ter vergelijking, heb vorig jaar bij de ANWB gesolliciteerd en ik was daar 1 vd 7 kandidaten en de vacature had daar maar een maandje open gestaan.

Ik wil absoluut niet ondankbaar doen en zelfs trede 0 zou voor mij een verbetering zijn. Echter lees ik ook verhalen dat je in het begin vaak moet onderhandelen, omdat het later wat lastiger schijnt te zijn.
Alle reacties Link kopieren Quote
Ik heb heel lang in de IT-detachering gewerkt. Daar waren geen CAO's en onderhandelingen met vakbonden. Als junior begon ik laag, net zoals de anderen. Was ook in een matige tijd dat ik daar begon. Daarna diverse stappen gemaakt qua salaris en functies. De laatste jaren daar stond ik eigenlijk stil qua salaris. Begon met de bankcrisis en toen het weer beter ging met de economie, was er ook altijd een excuus.

Mijn laatste inzet was bij de klant, waarbij ik uiteindelijk in dienst ben getreden. De vraag was: Wil je in dienst en wat verdien je? Ik heb alles ruwweg bij elkaar opgeteld: salaris, lease auto, telefoon, bonus enz. Daar zaten ze toen een beetje boven qua CAO-schaal en trede. Plus ik ging van 40 uur naar 38 uur in de week. Dus dat staat ook al voor 5%. Ik werk trouwens 40 uur in de week en spaar het op tot extra vakantiedagen. Voor hun was het mooi dat iemand intern werd, dat is een stuk goedkoper dan een externe.
Ik heb overigens sindsdien weer behoorlijke stappen gemaakt.
Alle reacties Link kopieren Quote
Bbubbels schreef:
28-02-2026 10:54
Ik werk bij de overheid en bij ons komt het er vaak op neer dat er gevraagd wordt naar wat je nu verdient en dar ze daar dan iets bij plussen. Je hoeft trouwens geen antwoord te geven op die vraag maar dan zal het gaan om een discussie over ervaring in jaren (relevant voor deze functie). Grofweg; is alls nieuw en geen werkervaring dan start je op 0 en met ervaringsjaren kom je hoger. Ik zou denk ik op 6 inzetten en dan kom je hopelijk op 4 of 5 uit. Meestal is er wel iets van onderhandelingsruimte maar niet heel veel. En hoe vergelijkt dat met je huidige salaris?
Wat slecht zeg. Wat iemand nu verdient zou irrelevant moeten zijn, je hoort betaald te worden naar je werk. Ik vind het best treurig dat dit zo te lezen bij veel overheidsinstellingen vanzelfsprekend niet gedaan wordt. Over een tijdje mag blijkbaar niet eens meer naar het huidige salaris gevraagd worden in sollicitaties:

https://www.dirkzwager.nl/kennis/artik ... antie-2026
Alle reacties Link kopieren Quote
Ach TO, als je met trede 0 er al op vooruit gaat heb je weinig te verliezen met onderhandelen. Zet gewoon minimaal in op trede 6! Werkt echt jaren door.

Ik ben blij dat ik destijds goed onderhandeld heb. Zit nu in een wia-traject en moet er niet aan denken hoe donker mijn situatie zou zijn als ik niet stevig onderhandeld zou hebben….

Het is niet alleen salaris voor nu, het is ook pensioenopbouw, voor hoger salaris verzekerd bij ziekte en werkloosheid, etc. Verkijk je daar niet op. Het kan ‘tijdelijk’ lijken, maar het kan gevolgen hebben voor de rest van je leven!
Alle reacties Link kopieren Quote
Nooit vertellen wat je nu verdient, ook niet als ze er naar vragen, ook niet als ze vragen om je recentste salarisstrook. Gewoon voor trede 8 gaan en hopen dat je op 5 uitkomt, je hebt 5 jaar ervaring dus het moet wel minimaal 5 zijn (vind jij uiteraard).
“We should make no mistake. Without concerted actions, the next generation will be roasted, toasted, fried and grilled.” - Christine Lagarde, IMF
Alle reacties Link kopieren Quote
Bij ons tellen de ervaringsjaren mee voor het bepalen van de trede. Het gaat dan wel om relevante werkervaring, dus geen bijbaan oid. Ik zou niet akkoord geen met een aanloopschaal, gewoon in de schaal voor de functie.

Jaarlijks ga je in principe 1 periodiek omhoog. Tenzij je heeeel goed functioneert of heel slecht functioneert.

In onderhandeling kun je vaak zeker nog wel 1 of 2 periodieken erbij krijgen.

Toen ik bij huidige werkgever ging werken, namen ze mijn studieschuld bij oude werkgever over.
Alle reacties Link kopieren Quote
Een trede hoeft toch geen ervaringsjaar te zijn?

Ik snap niet zo goed dat mensen er hier vanuit gaan dat je al halverwege de schaal kan starten.
Ik denk dat je nu niet senior bent, en dat je nu dus je eerste jaar als senior start? Dus trede 1 zou ik niet gek vinden.

Meer proberen kan geen kwaad natuurlijk. Maar ik vraag me af waarom mensen hier zo overtuigd zijn dat je ergens achterin de schaal zou moeten vallen.

Ben benieuwd waar je op uitkomt!
Alle reacties Link kopieren Quote
Ik zou de ondergrens leggen op trede 5. Je hebt 5 jaar ervaring, voldoet aan de functie-eisen. Dat je huidige werkgever slecht betaald, is niet relevant.
Je kunt ook aangeven wat je salaris-eis is ipv een loonstrook overhandigen. Dat laatste is niet verplicht en in jouw geval niet tactisch om te doen.
Ik heb zelf mn loonstrook wel aangeleverd toen ik bij semi overheid in dienst ging. Ik had mn eigen inschaling al bepaald en dat was precies wat ze hebben geboden.
Alle reacties Link kopieren Quote
In principe is enigszins relevant ervaringsjaar wel een trede hoor. En aangezien TO niets te verliezen heeft financieel, de markt krap is en ze 1e gesprek al door is en het ook nog (semi)overheid is, is de kans gewoon groot dat ze er echt flink meer kan uithalen.

Vrouwen zijn sowieso veel te bescheiden.
Alle reacties Link kopieren Quote
Hier een P&O’er bij overheidsinstelling die de inschalingen doet.

Ik vraag soms naar een salarisverwachting, zeker wanneer het idee is dat we er niet uit gaan komen. En anders spit ik je cv door en kijk ik naar relevante werkervaring.
Dit gaat in jaren. Als jij 5 jaar relevante jaren werkervaring hebt dan zou ik je trede 6 aanbieden. Omdat ik er van uit zou gaan dat je dan nu bij je huidige werkgever in trede 5 zou zitten. Als je perodiekmaand er bijna aankomt dan zou ik je zelfs nog een trede 7 willen aanbieden.

Nooit aangeven wat je nu verdient. Dit is wat je huidige werkgever je wil geven, maar geeft geen weergave van wat je waard bent, je kwaliteiten of wat je zou moeten verdienen.

Overigens ligt het er dus wel aan in hoeverre die werkervaring relevant is voor de functie. Kijk ben je een medior adviseur met 10 jaar werkervaring, dan stroom je niet in trede 10 in op op een senior adviseur rol. Ondanks dat het dan relevante ervaring is, is het geen volwaardige 1:1 ervaring die meetelt.
Het niveau van je huidige job en de nieuwe is dus ook relevant.
Verder is daarnaast de gebruikelijke methode bij promotie oid dat je naar de hoger gelegen salarisschaal gaat en dan de trede dichtstbij je huidige salaris wordt gezocht en dan +1 trede.

Waarschijnlijk heb je nu geen IKB. Dus zou even het totaal plaatje goed bekijken. Net zoals je pensioen. Bij Overheid legt de werkgever goed in. Zou dus zeker even om een netto pro forma loonstrook vragen.

Maar ook bij jouw vraag geldt weer; er zijn zoveel antwoorden mogelijk omdat elke organisatie dit anders aanpakt.
madeleinesophia wijzigde dit bericht op 28-02-2026 12:48
38.56% gewijzigd
Alle reacties Link kopieren Quote
Een trede is bij de overheid juist wel een ervaringsjaar.
Kandidaten overschatten hun eigen ervaring nog wel eens, zoals 5 jaar ervaring, wel in tijd maar niet in senioriteit.

Er wordt in mijn organisatie wél gekeken naar je ervaring en hierop wordt je ingeschaald.
Het opplussen obv vorig loon is ongebruikelijk, zoals ik eerder zei: appels en peren.

Staar je niet blind op puur een hoger brutoloon dan je huidige. De afdracht pensioen bijv werd bij mij hoger dan bij mijn eerdere werkgever, ook krijg ik geen reiskostenvergoeding, waardoor het netto wat tegenviel.
Alle reacties Link kopieren Quote
Ik maak me nooit zo druk over tredes. Ik vertel in een gesprek wat ik wil verdienen en waarom (huidig salaris, ervaring, verantwoordelijkheid etc), dat is vaak hoger dan wat zij in gedachten hadden. Dan pakt de tegenpartij de tredes erbij en kijken we welke trede voor beide partijen acceptabel is.

Zo is het de afgelopen 3x gegaan in elk geval en bij mijn man ook.
Alle reacties Link kopieren Quote
Zoals aangegeven: let even op de pensioenpremie, die is bij de overheid vaak een stuk hoger. Bruto ga je er dan leuk op vooruit bij de overheid, onder de streep netto minder dan bij je huidige werkgever.
Alle reacties Link kopieren Quote
Volgens mij kom je bij de overheid ieder jaar een trede hoger (zeg maar, om ervaring te belonen).

Tot je in de hoogste trede zit....

Als je in een hogere schaal begint op een lagere trede is het salaris soms hetzelfde (of minder) maar het kan verder groeien.

Hoe je daarover kunt onderhandelen, weet ik dan weer niet.
Wat is de vraag die ik niet weet maar wel moet stellen?
Alle reacties Link kopieren Quote
Bij ons staan de schalen vast, die zijn gekoppeld aan je functie. Over de tredes kan je onderhandelen. In principe start je zonder ervaring onderaan en krijg je er elk jaar een trede bij. Relevante werkervaring kan je meetellen en als ze je graag willen hebben laten ze het echt niet aankomen op een paar tredes. Met 5 jaar relevante werkervaring zou ik dus gerust beginnen met inzetten op trede 8 ofzo. Na aanname extra tredes er bij krijgen wordt bij ons bijna niet gedaan dus onderhandelen bij aanname is je beste kans op een hoge inschaling.
Alle reacties Link kopieren Quote
Maximale trede is vaak rond de 12. Ik kan mij voorstellen dat een werkgever je niet meteen in trede 10 of 11 gaat plaatsen als er geen perspectief op een hogere schaal is (senior+ of iets dergelijks). Dus wat Anne1235 zegt, trede 8/9 als inzet.

En vergeet niet dat fulltime bij de overheid 36 uur. Is het bij je huidige werkgever 40 uur, dan kunnen ze dat "tegen" je gebruiken in de onderhandeling.
Alle reacties Link kopieren Quote
Het is al een paar keer gezegd maar vraag vooral ook wat maakt dat je een trede hoger komt in de loop van de tijd. Is dat automatisch na een jaar? Is dat na goed presteren (en wat is dat dan concreet?) of anders…

Want leuk als je in een bepaalde schaal en trede start, maar hoe kan je groeien, vind ik ook belangrijk. En vraag ook, wat als je aan het einde van je schaal in de laatste trede zit? Hoe kan je naar een andere functie en hogere functieschaal? Of blijf je voor altijd aan het einde van de schaal hangen? Dat is dan zo, maar wel handig om te weten.

Succes, zo te horen heb je ‘m al binnen, leuke nieuwe uitdaging TO. Zet ‘m op en laat nog even weten hoe het gegaan is?
Alle reacties Link kopieren Quote
Je groeit binnen je schaal, tot je het maximum hebt bereikt. Daarna kun je hooguit groeien naar het nieuwe maximum. Probeer dus in een hogere schaal in te stromen om er jaarlijks beter uit te springen. Dus stel dat je inzet op € 4.024,11 bruto per maand, dan ben je beter af in schaal schaal 10 trede 3 dan in schaal 9 trede 5.

https://www.werkenvoornederland.nl/over ... uw-salaris
Pour examiner la verité il est besoin, une fois dans sa vie, de mettre toutes choses en doubt autant qu'il se peut (René Descartes)

Gebruikersavatar
Anonymous
Om te kunnen reageren moet je ingelogd zijn

Terug naar boven