Geld & Recht alle pijlers

Geld teveel en onder bewindstelling, vraag?

13-01-2011 13:00 18 berichten
Alle reacties Link kopieren
Vraag voor een vriendin van mij:



Vader is dement, huis van hem is verkocht, vader zit in een verzorgingshuis, zij is de bewindsvoerder van zijn vermogen.



Nu heeft vader alleen eventjes 450.000 op de bank staan, terwijl hij dat eigenlijk niet meer nodig heeft.



Hoe zit dat qua belastingen, qua aow etc?



Is er een optie om het geld nu al te verdelen onder de kinderen en dat vader 50.000 op zijn rekening houdt, vader wil dat graag, iig op de momenten dat hij helder is, hij zou niet willen dat hij komt te overlijden en alles naar de belastingdienst gaat, dit weten beide kinderen.



Ze heeft al een boekhouder waar ze haar vragen op afvuren maar ik dacht vraag het hier eventjes voor haar, aangezien ik hier altijd de kennis lees.



Dus graag uw advies!
Voor de AOW maakt het niet uit, zelfs de koningin ontvangt dat.



Er is een maximum aan jaarlijkse schenkingen, en er geldt voor de erfenis een vrijstelling tot een bepaald bedrag.



Geld verdelen zou ik overleggen met een notaris, en vervolgens de huisarts laten beoordelen of vader in staat is om te beseffen wat er gebeurt met zijn geld.
Volgens mij gaat, als je in een verzoringstehuis woont en veel eigen vermogen hebt je maandelijkse bedrag omhoog. IK kan me dus voorstellen dat je het niet "zomaar" kunt weggeven.

Bovendien moet je bij scheninkingen boven een bepaald bedrag ook schenkingsbelasting betalen.
Kinderen tot 35 jaar mogen eenmalig een schenking van rond de 20.000 euro ontvangen zonder dat daar belasting over moet worden betaald. Boven die leeftijd mag je jaarlijks 4.000 euro aan ieder kind schenken (exacte bedragen zijn te vinden op de site van de belastingdienst).



Wegsluizen van het geld mag niet zomaar. Tot een bepaalde periode voor overlijden kan de belastingdienst de financiële gegevens controleren. Verdachte overboekingen/opnames kunnen worden nagezocht en tot een naheffing leiden. En de eigen bijdrage voor het verzorgingstehuis is ook gerelateerd aan inkomen en inkomen uit eigen vermogen.
Als je vriendin al bewindvoerder is, geeft dat al aan dat die vader niet meer handelingsbekwaam is en dus geen beslissingen meer kan nemen.



Als ik die vriendin was, zou ik bij de belastingdienst zelf gaan navragen wat er mogelijk is. Misschien uitkeren van het kindsdeel van de moeder (tenzij dat al uitbetaald is bij het overlijden van de moeder), maar ook daarover moet belasting betaald worden.



Je vriendin is en bewindvoerder en erfgenaam, en ik zou niet graag een verdenking van fraude op me laden bij deze tegengestelde belangen.
Alle reacties Link kopieren
Als je met een notaris praat kun je veel goede tips krijgen. Maar ik vraag me af of dat nu nog wel kan aangezien hij onder bewind staat. Dan moet volgens mij eerst worden vastgesteld of hij nog wel beslissingsbekwaam is. Dat lijkt me geen gemakkelijke procedure en misschien zelfs wel onmogelijk.
quote:haaietandenfee schreef op 13 januari 2011 @ 13:00:

Is er een optie om het geld nu al te verdelen onder de kinderen en dat vader 50.000 op zijn rekening houdt, vader wil dat graag, iig op de momenten dat hij helder is, hij zou niet willen dat hij komt te overlijden en alles naar de belastingdienst gaat, dit weten beide kinderen.



Als vader dit wou, dan had hij ervoor moeten kiezen om eerder schenkingen te doen.



En niet "alles" gaat naar de belastingdienst. Je betaalt successierecht over een erfenis en dat percentage is het laagst bij een erfenis ouder-kind.
Alle reacties Link kopieren
quote:Ikbenanoniem schreef op 13 januari 2011 @ 13:35:

[...]



Als vader dit wou, dan had hij ervoor moeten kiezen om eerder schenkingen te doen.

Het is gewoon jammer dat hier niet eerder naar gekeken is. Toen de bewindstelling werd geregeld had dit meegepakt kunnen worden.
quote:Guinevieve schreef op 13 januari 2011 @ 13:38:

[...]





Het is gewoon jammer dat hier niet eerder naar gekeken is. Toen de bewindstelling werd geregeld had dit meegepakt kunnen worden.Inderdaad. Het komt opvallend vaak voor dat mensen eigenlijk eerder hadden willen/moeten schenken. Op het moment dat er van staatswege een eigen bijdrage gevraagd wordt of de belastingdienst aan de horizon verschijnt moet er opeens alsnog geld verdeeld worden.
Alle reacties Link kopieren
Tja hier hadden ze eerder aan moeten denken idd.



Dus gang naar de notaris en evt. de rechter om een kindsdeel al uit te laten keren?



Betaal je op deze wijze minder belasting of komt het op hetzelfde neer?



Vader woonde gewoon prinsheerlijk in zijn huis, had een opeethypo en ze hadden nooit verwacht dat er zo weinig hypotheek nog was en dat het huis zoveel zo opleveren, zonde.

Ook voor vader want die had zijn geld lekker moeten gebruiken toen hij het nog kon.
Alle reacties Link kopieren
Ik ben zelf bewindvoerder voor mijn moeder. Voor (grote) giften is er toestemming nodig van de kantonrechter. Je mag eenmalig als je onder de 35 bent (of je partner is onder de 35) een gift krijgen van ¤24.144 belastingvrij. En de overige jaren elk jaar ¤5.030. Maar je moet dus wel toestemming hebben van de kantonrechter. Ik vraag dit elk jaar aan om de jaarlijkse gift te kunnen doen aan mijn broer en mij. Als bewindvoerder moet je ook elk jaar een overzicht maken van de inkomsten en uitgaven en daar staan die giften dus ook in. Dit wordt elk jaar gecontroleerd door de kantonrechter. Dus ik kan niet zo maar miljoenen naar mijn eigen rekening overmaken...
quote:haaietandenfee schreef op 13 januari 2011 @ 14:28:

Tja hier hadden ze eerder aan moeten denken idd.



Dus gang naar de notaris en evt. de rechter om een kindsdeel al uit te laten keren?



Betaal je op deze wijze minder belasting of komt het op hetzelfde neer?

Het komt op hetzelfde neer. De afdracht is gelijk, alleen over een kleiner bedrag.
Alle reacties Link kopieren
Zie handleiding

http://www.rechtspraak.nl ... rderjarigenbewind2009.pdf
Alle reacties Link kopieren
En de wetgever maakt een verschil tussen 'beheer' en beschikken. Als je vriendin iets wil doen, waardoor het vermogen van vader verandert, zal ze altijd toestemming van de rechter nodig hebben. Daarvoor is juist dat bewind ingesteld, om het vermogen van de onderbewindgestelde te beschermen.Omdat deze zelf niet meer in staat is om dat te beheren.
Alle reacties Link kopieren
Het is gunstiger fiscaal gezien als je vader gaat schenken. Voor AOW maakt het niet uit, maar hij moet natuurlijk belasting betalen over zijn vermogen. Daarnaast is zijn inkomen bepalend voor zijn bijdrage voor het verzorgingstehuis en hierbij telt inkomen uit vermogen ook mee. Ze tellen dus gewoon 4% rendement over zijn vermogen (muv wat je belastingtechnisch mag hebben zonder dat je daarover hoeft te betalen) en tellen dat op bij zijn inkomen voor het bepalen van de eigen bijdrage. Die wordt dus flink hoger.



Mijn schoonmoeder had dit ook, en zij heeft toen haar vermogen grotendeels geschonken aan haar 3 kinderen. Haar bijdrage ging toen het jaar erop naar beneden (wel verlegging peiljaar aan moeten vragen).

Echter groot verschil is dat mijn schoonmoeder zeer helder van geest was (ook al kon ze niet meer praten, ze begreep alles prima). Dat is in deze een groot verschil met jullie situatie. Ik denk dat je in jullie geval niet zo gemakkelijk het vermogen weg mag schenken als bewindvoerder.
Alle reacties Link kopieren
.
Alle reacties Link kopieren
9
Alle reacties Link kopieren
.

Dit is een oud topic. Het topic is daarom gesloten.
Maak een nieuw topic aan om verder praten over dit onderwerp.

Terug naar boven