Tien weken verlof zodra couveusekind thuis is

16-02-2011 11:07 40 berichten
Tien weken verlof zodra couveusekind thuis is

Uitgegeven: 16 februari 2011 07:17

Laatst gewijzigd: 16 februari 2011 07:35



DEN HAAG - Moeders van couveusekinderen die langer dan een week in het ziekenhuis verblijven, krijgen de zekerheid dat ze tien weken zwangerschapsverlof hebben zodra de baby thuis is. Dat heeft minister Henk Kamp (Sociale Zaken) woensdag bekendgemaakt bij RTL Nieuws.



© ThinkstockHet standaard zwangerschaps- en bevallingsverlof telt minstens zestien weken, waarvan minimaal tien weken na de bevalling.



Kamp wil een einde maken aan onzekerheid bij moeders met een pasgeboren baby in het ziekenhuis over hoeveel verlof ze heeft als haar kindje thuiskomt.





De Vereniging van Ouders van Couveusekinderen had in 2008 bij toenmalig minister Piet Hein Donner (Sociale Zaken) hierover aan de bel getrokken.



Donner had toen al duidelijk gemaakt het niet wenselijk te achten dat het ziekenhuisverblijf bij een te vroeg geboren kind of bij medische complicaties rond de bevalling de verlofperiode geheel kan opslokken.





Blij



Tweede Kamerlid Eddy van Hijum van het CDA zei in een eerste reactie blij te zijn dat Kamp het beleid van zijn voorganger doorzet, maar hij is nog niet tevreden.



Van Hijum heeft afgelopen jaren diverse malen aangedrongen op een verruiming van het verlof voor (aanstaande) moeders bij zwangerschappen en bevallingen waar sprake is van medische complicaties.





Meerlingen



Zo vroeg de CDA'er eind vorig jaar bij de behandeling van de begroting Sociale Zaken in de Kamer om standaard extra verlof voor vrouwen die in verwachting zijn van meerlingen. Daarbij komt vaak extra zorg kijken, is er sprake van te vroeg geboren kinderen en complicaties.



Kamp hield dit toen af. Van Hijum overweegt nu een amendement in te dienen om (aanstaande) moeders van bijvoorbeeld een tweeling ook ruimer verlof toe te kennen.



------------------



Wauw! Dit nieuws heeft mijn dag goed gemaakt. Dit zijn zaken waar je pas over na denkt als je in de situatie terecht komt. En ik heb in die situatie gezeten en kan er alleen maar blij mee zijn. Hoop dat het een boel rust geeft voor de moeders die in deze situatie komen te zitten. Als je kind namelijk veel te vroeg geboren wordt, bijvoorbeeld zoals bij mij, drie maanden. Dan gaat je verlof in op moment dat het kind geboren wordt. Alleen heb jij meestal geen normale bevalling en ligt je kind nog minimaal drie maanden in het ziekenhuis en weet je ook niet of hij/zij het gaat overleven. Toen mijn zoon op de NICU lag (intensive care voor baby's) was er een moeder die drie weken na de bevalling weer ging werken (terwijl dochter op de NICU lag) omdat ze dan haar bevallingsverlof op kon nemen zodra dochter (schatting was toen) na drie maanden naar huis mocht. Werkelijk waar van de zotte, maar noodzakelijk soms. Zo makkelijk word je niet meer ziekgemeld namelijk.
Alle reacties Link kopieren
Ik vind het een heel goede ontwikkeling. Ik hoop dat het tweeling-voorstel er ook doorkomt
Alle reacties Link kopieren
geweldig deze ontwikkeling!!
Hier in duitsland krijg je standaard wel langer verlof voor een meerling.

En de couveuse regeling lijkt me idd wat rust geven voor de ouders in die toch al onrustige periode.
Alle reacties Link kopieren
Mag ik nu met terugwerkende kracht nog wat vrije dagen opnemen of zijn ze verjaard? :-)
Alle reacties Link kopieren
Ik vind het ook een hele goede ontwikkeling. Mijn jongste was ook 3 maanden te vroeg en die kwam uiteindelijk na 9,5 week thuis. Officieel had ik dan na 6,5 week weer aan het werk gemoeten. Vaak heb je namelijk wel 16 weken na de bevalling omdat je voor de bevalling nog geen verlof hebt gehad.
quote:mamax schreef op 16 februari 2011 @ 11:15:

Ik vind het ook een hele goede ontwikkeling. Mijn jongste was ook 3 maanden te vroeg en die kwam uiteindelijk na 9,5 week thuis. Officieel had ik dan na 6,5 week weer aan het werk gemoeten. Vaak heb je namelijk wel 16 weken na de bevalling omdat je voor de bevalling nog geen verlof hebt gehad.Ik was vanaf week 24 al ziek vanwege zwangerschap en dan (als ik mij goed herinner) heb je nog maar recht op 12 weken verlof. Ik zou een week na zijn thuiskomst weer moeten werken, maar goed, ik was nog te zwak.
Alle reacties Link kopieren
Het lijkt mij echt een hele goede zaak. Het is me alleen niet duidelijk wat er gebeurt in de periode dat de baby nog in het ziekenhuis ligt, of voor die periode ook een verlof geldt bovenop die tien weken na thuiskomst?
Dat denk ik wel Wen. Ik denk dat die 10 weken gewoon extra is. Anders is het niet echt een vooruitgang.
Alle reacties Link kopieren
Bij de 2e werkte ik niet meer. Bij de oudste ben ik met 32 weken bevallen. Toen zat ik de dag voor de bevalling nog gewoon op m'n werk.



Het zou dan dus wel een of of regeling moeten worden. Oudste kwam namelijk na 3 weken al thuis. Bij hem had ik dan dus maar 13 weken (3 weken tijdens ziekenhuisopname + 10 weken na thuiskomst) gehad.
Alle reacties Link kopieren
Goede ontwikkelingen!
Goede zaak zeg!
Supergoed nieuws voor deze moeders...het is al erg genoeg dat je kindje daar moet liggen, dat is nooit voor niets.
Alle reacties Link kopieren
Goede ontwikkeling, hopelijk met terugwerkende kracht haha

Nee geintje, heb zelf in de beide situaties gezeten en zou gek geworden zijn als ik weer moest werken.

Uiteindelijk moet ik er nu ook zelf voor betalen maar goed dat is eigen keus.



Ik ben met 29weken de ziektewet ingegaan wegens complicaties bij mijn tweeling zwangerschap en ziekenhuis opname. Zijn bijna 7 weken te vroeg geboren, maar 16 weken verlof zijn ingegaan op de oorspronkelijke verlofdatum, wat dan wel automatisch 6 weken van te voren wordt. Dus verlof inleveren doe je nooit.

Voor je gevoel wel.

Kinderen kwamen na 4 weken naar huis en toen had ik dus nog officieel 12 weken verlof. Echter door de impact van een vroeggeboorte met couveuseopname en tweeling vond ik dat voor mijn gevoel te kort en was ik dus ook nog niet toe aan werken. Ik had van te voren al besloten dat ik ouderschapsverlof op zou nemen en ben daar nu heel blij om dat ik dat heb gedaan, echter het is wel

Zo kon ik ook weer op conditie komen, want 5 weken plat in bed komt niks ten goede, behalve de groei van de kinderen in dit geval
Alle reacties Link kopieren
Helemaal goed.
Ouwe tang, verveel je je soms? Zoek eens een andere hobby dan mensen op dit forum af te zeiken, graftak!
Alle reacties Link kopieren
Fijn zeg! Dat neemt inderdaad een hoop zorgen weg denk ik. Ik weet wel dat ik die zorg had, dat de verwacht op een gegeven moment was dat ik al weer aan het werk moest zijn, voordat mijn oudste thuis was. Gelukkig was die iets eerder thuis, met 10 weken...



Hopelijk maken werkgevers hier ook geen probleem van, en nemen ziekenhuizen de taak op zich om ouders die in deze situatie komen, hierover goed te informeren.



Rest er verder nog een goede verlofregeling voor als je kind in het ziekenhuis opgenomen wordt, voor beide ouders, dan hoeven dit soort situaties helemaal geen zorgen meer te geven.
Alle reacties Link kopieren
Hier in België bestond die regel gelukkig al. Zoon werd 7 weken te vroeg geboren, heeft 4 weken in de couveuse gelegen en die 4 weken heb ik erna gewoon netjes extra bij mijn bevallingsverlof gekregen.

Niet meer dan normaal vind ik zo...
Alle reacties Link kopieren
@ Mamax: Je krijgt (nu ook al) sowieso 16 weken. In jouw situatie had je dus na 3 weken opname altijd nog 13 weken met je kindje thuis mogen blijven, óók met de nieuwe regeling.



Vraag me alleen af wat ze doen als je kind bv. 16 weken opgenomen blijft. Moet je dan eerst de laatste weken van de opname weer gaan werken om dan als je kind thuiskomt weer 10 weken met verlof te gaan?
Alle reacties Link kopieren
Dat zou een lastige zijn, Lariba. Ik vraag me af hoe vaak dat voorkomt, dat pasgeborenen zo lang in het ziekenhuis liggen.
Een goede zaak!
Alle reacties Link kopieren
Ik hoop dat t er door komt, goede regeling!
Alle reacties Link kopieren
quote:tieger schreef op 16 februari 2011 @ 12:41:

Dat zou een lastige zijn, Lariba. Ik vraag me af hoe vaak dat voorkomt, dat pasgeborenen zo lang in het ziekenhuis liggen.



Niet vaak nee, gelukkig niet. De meeste 'gezonde' prematuren gaan zo rond de uitgerekende datum naar huis, dat is dus maximaal 15-16 weken na hun geboorte. Maar er zijn wel kinderen die véél langer moeten blijven, bv. als ze eerst moeten groeien/aansterken, en dan een zware operatie door moeten.

Gelukkig zijn dat inderdaad uitzonderingen!
Goede zaak! Mijn dochter heeft maar een paar dagen in de couveuse gelegen, maar het lijkt me slopend voor ouders om dag in dat uit naar het ziekenhuis te moeten, terwijl er bv thuis ook nog kinderen zijn. Je komt zo ook niet aan je eigen herstel toe.
Alle reacties Link kopieren
quote:Lariba schreef op 16 februari 2011 @ 12:56:

[...]





Niet vaak nee, gelukkig niet. De meeste 'gezonde' prematuren gaan zo rond de uitgerekende datum naar huis, dat is dus maximaal 15-16 weken na hun geboorte. Maar er zijn wel kinderen die véél langer moeten blijven, bv. als ze eerst moeten groeien/aansterken, en dan een zware operatie door moeten.

Gelukkig zijn dat inderdaad uitzonderingen!



Dat dacht ik al, dat een "gezonde" prematuur vaak rond de uitgerekende datum naar huis mag.



Mijn oudste heeft niet op de NICU gelegen, wel een aantal keer op de IC in zijn totale opname van bijna 10 weken. Dat hij op tijd geboren was, is wel een geluk geweest voor hem. Anders had hij het inderdaad wel een stukje pittiger gehad, met de 3 operaties in die tijd.



Jammer dat een dergelijk traject zo lang moet duren. Ik weet dat toen oudste net geboren was (nu 5 jaar geleden), de VOC bezig was met het inventariseren hoe ouders een en ander geregeld kregen op het werk, en hoe lang hun kind thuis was met een ouder nadat het uit het ziekenhuis kwam. En nu is het er dan eindelijk door...
Alle reacties Link kopieren
Ik vind het zeker een goede regeling, ik hoop ook dat het er door komt!



Mijn tweeling heeft maar 3 weken in het ziekenhuis gelegen maar ik lag er zelf ook al 6 weken in daarvoor. Thuis was alles nog niet eens helemaal klaar..........Ik had met de beste wil van de wereld niet zo vroeg aan de slag kunnen gaan.



Wat mij wel tegen viel was dat we maar een halve dag couveuse-nazorg kregen. Gelukkig hebben wij een breed sociaal netwerk, iedereen hielp waar het kon! Maar we hadden nog best wel wat meer uurtjes professionele zorg kunnen gebruiken.

Dit is een oud topic. Het topic is daarom gesloten.
Maak een nieuw topic aan om verder praten over dit onderwerp.

Terug naar boven