Slimme dochter (groep 5) loopt over door extra werk

26-09-2024 10:38 358 berichten
Alle reacties Link kopieren Quote
Hoi allemaal,

Mijn dochter (bijna 8, groep 5) is vrij slim voor haar leeftijd en leert snel. Op school springen ze daar goed op in door haar extra, uitdagend werk te geven. Dochter wil altijd alles het liefst als eerste af hebben en het daarnaast ook perfect doen. Ik heb het idee dat juf de boel aan het aftasten is en omdat dochter steeds snel klaar is, weer met een extra schrift komt. Inmiddels, we zitten nu in week 4, zijn het al 5 extra schriften. Ze moet tijdens het maken van het extra werk met een klasgenootje op de gang zitten en mist daardoor het contact met haar klas (geeft ze zelf aan). Het klasgenootje is autistisch en heeft moeite met samenwerken, wat ze lastig vindt. Tegelijk spiegelt ze zichzelf continu aan dit klasgenootje, ze wil het net zo goed en net zo snel doen.

We merken dat dochter over begint te lopen / overspannen lijkt te raken. Ze heeft veel huilbuien, is erg brutaal en bijdehand en heeft sinds school is gestart opeens weer 2x in bed geplast na 5 jaar zindelijkheid. Op school is ze juist heel rustig, afwachtend en vindt ze het spannend om zelf dingen aan te geven aan juf.

We gaan volgende week even langs juf om dit te bespreken. Dochter kan het extra werk aan en heeft de uitdaging ook echt nodig, maar omdat ze alles ‘af’ wil hebben en juf werk blijft aanbieden loopt ze over. Ze moet zelf ook leren dat het niet altijd perfect hoeft en ook zeker niet af hoeft.

Hoe dan ook, misschien hebben jullie tips en trucs. Gesprek met juf zal vast helpen en we geven ook aan dochter aan dat het feit dat ze het kan, nog niet betekent dat ze het ook allemaal moet doen. Feit blijft dat ze nog maar 7 is en ik vind het naar om haar zo te zien worstelen.
Alle reacties Link kopieren Quote
We hebben het gesprek inmiddels gehad en dochter heeft inderdaad hoog gescoord. Voor rekenen en spelling zit ze flink boven de 1F norm, ze hebben niet verder dan dat getoetst (geen idee wat de maximaal mogelijke score is, de drempelwaarde is 60 en ze heeft 69 gehaald voor beide). Voor begrijpend lezen heeft ze zo'n beetje de hoogst mogelijke score gehaald bij de hoogste toets voor de hele basisschool, daar was juf wel verbaasd over (wij niet). Ze krijgt daar dus nu ook moeilijkere teksten voor, maar eigenlijk zijn die nog steeds veel te makkelijk voor haar.

Er is gesproken over versnellen maar dat wil dochter echt niet. Ze is ook een herfstkind, dus dan zou ze nog maar 10 zijn als ze naar de middelbare school gaat, ik vind dat ook erg jong. Maar de leerkrachten gaven aan dat er altijd op een later moment nog versneld mag/kan worden als we dat alsnog willen of dochter echt vastloopt. Voltijds HB-onderwijs, ik weet dat jij daar heel tevreden over bent Kaatje. Maar dochter heeft het erg naar haar zin op deze school en wil niet van school wisselen. Wij zijn ook blij met de school.

Er wordt nu gekeken of ze één dag in de week naar een buitenschoolse plusklas kan, maar de wachtlijsten zijn lang en er is weinig plek. Het schooljaar duurt nog maar kort dus we hopen op een goede overdracht en gaan in de eerste weken van het nieuwe schooljaar met de nieuwe leerkracht zitten voor een plan van aanpak.

Ik hoop dat ze misschien wat losse projecten mag doen en daar een spreekbeurt of werkstuk o.i.d. over mag maken, maar dan wel met een klasgenoot. Want alleen op de gang zitten vindt ze echt niet leuk. Verder gaat ze volgend jaar door met hetzelfde pluswerk als wat ze dit jaar heeft gedaan. Ik denk dat ze volgend jaar nog wel iets te leren heeft maar ik vrees wel een beetje voor groep 7/8.
Alle reacties Link kopieren Quote
Ik ben inderdaad enthausiast, maar ik snap ook zeker de terughoudendheid.

Ik moet eerlijk zeggen dat als ik de ouders spreek van de kinderen bij mijn kinderen in d eklas zijn die allemaal erg blij dat ze toch de overstap hebben gemaakt ook al hebben ze erg lopen twijfelen, dus ik wil je echt aanraden om er toch ook naar te kijken. Vooral ook omdat je niet wil dat het straks weer mis is en dat je dan alsnog op stel en sprong van alles moet regelen. Ik probeer nu zelf altijd aan te houden dat we altijd een stap voorlopen op wat er nodig zou zijn. Zo hebben we kind laatst nog maar weer eens naar de creatief therapeut gestuurd, want dan bleef de verwijzing actief en kan ze daar heen als het weer echt nodig is zonder dat we door allerlei hoepeltjes moeten springen..... Dus ga in elk geval een keer kijken, dan kun je dan altijd nog bepalen dat je dit inderdaad niet wilt.

Mijn kinderen gaan dus helemaal niet sneller dan hun leeftijdsgenoten in regulieren klassen en hebben in groep 7 en 8 dus ook nog wat te leren, of eignnelijk ze hebben daar nog te controleren dat ze de reguliere stof onder controle hebben en de groepspecifieke verbreding hebben om te leren.

Ik zou je dochter ook te jong vinden om te versnellen en voor onze kinderen willen we dat ook voorkomen, maar dat komt ook heel erg omdat mijn man heeft versneld en voor hem was het niet de goede keuze. Een vriendin van mij heeft twee keer versneld en voor haar was dat echt wel de goede keuze, dus dat is ook heel kind afhankelijk (nadeel was dat ze dus 16 was toen ze het VWO had afgerond en ze nog neit wilde studeren, dus toen is ze maar een jaar in Spanje gaan wonen om Spaans te leren, ik denk dat ik er niet aan toe ben dat mijn kind dat doet als ze 16 is :D).
Alle reacties Link kopieren Quote
En sterkte weer met al het gedoe!
Alle reacties Link kopieren Quote
Ik ben nieuwsgierig, hoe gaat het nu met je dochter?
Alle reacties Link kopieren Quote
Lief dat je het vraagt! We zitten inmiddels in de "molen" en er is een behandelplan opgesteld. Dochter zal worden onderzocht of er sprake is van hoogbegaafdheid of ass, ze nemen beide in het onderzoek mee.

Het stomme is (of eigenlijk heel fijn natuurlijk) dat het met dochter hartstikke goed gaat momenteel. We hadden een moeilijke start in september maar nu ze is doorgetoetst (en na vele gesprekken) hebben ze het op school nu goed op de rit. Dochter krijgt veel pluswerk en heeft hier deels zelf zeggenschap over en daar doet ze het erg goed op. Maar goed, ze stond al op de wachtlijst en omdat ik me ook besef dat het later weer anders kan zijn, doorlopen we het traject nu wel.

Met onze jongste (6,5 jaar) gaat het minder goed. Ze is vorig jaar mei een jaar versneld, heeft dus 2 maanden groep 3 meegedaan en zit sinds dit schooljaar in groep 4. Cognitief past ze goed in de groep. Voor rekenen krijgt ze alweer pluswerk, met spelling heeft ze wel wat moeite (maar niet buitensporig, veel klasgenoten ook). Heel sporadisch is er een speelafspraakje (in haar oude groep speelde ze het liefst elke dag), ze begint wel iets meer haar plek te vinden in de nieuwe klas. Dit heeft ook tijd nodig natuurlijk.

Maar ze is bij vlagen erg verdrietig en bijna depressief. Zegt vaak dat ze allemaal gedachten in haar hoofd heeft waar ze stress van krijgt en verdrietig van wordt maar ze kan moeilijk benoemen wat voor gedachten het dan zijn. Logisch, want ze is pas 6. Het is een heel gevoelig en onzeker meisje wat zich enorm aanpast, waardoor ze het op school niet zien.

We hebben dit bij het laatste oudergesprek met juf besproken en misschien wordt een soort coach op school ingezet. Ze zullen daarnaast alert zijn op eventueel onderpresteren. Over een paar weken hebben we weer een oudergesprek.
Alle reacties Link kopieren Quote
Aanvulling: die buitenschoolse plusklas is het helaas niet geworden. Dochter komt daar niet voor in aanmerking omdat ze op een grote school zit en onze school heeft daar al een leerling geplaatst. Er zijn zo weinig plekken dat de organisatie van die plusklas vindt dat school het zelf op orde moet krijgen. Ik begrijp dat ook wel en omdat op deze manier best goed gaat hebben we er ook wel vrede mee.

Hoe gaat het met jouw kinderen Kaatje, met je dochter niet heel goed las ik in het andere topic?
Alle reacties Link kopieren Quote
Fijn dat je oudste in een goede fase zit. En ik denk dgoed dat je er rekening mee houdt dat het weer anders kan worden. En lastig dat het met je jongste minder goed gaat.

Hier gaat het wisselend. Ergens ben ik niet ontevreden met hoe het met iedereen in huis gaat met wat er allemaal speelt, maar het is wel veel. Oudste gaat op school eigenlijk wel goed. We hebben een goed startgesprek gehad en deze week een 10 minuten gesprek waarin dochter zelf goed heeft aangegeven wat er speelt (er zijn wat meer dingen waar ze net uit haar comfortzone moet zonder dat het echt te frustrerend wordt, er zijn dingen waar ze in de "leerkuil" zit en daar wil ze nog iets meer ondersteuning bij, maar het is vooral nog niet genoeg, ze heeft vaak in de loop van de donderdag al haar werk van die week af en wil graag nog meer doen, en het liefste dingen die soms moeilijk zijn, maar ze dan toch snel snapt. Maar ze begint dus wel te puberen en dat maakat het soms heel ongezellig.

Jongste verdenken we dat ze ADD heeft, we hebben een gesprek gehad met het buurtteam en hebben een doorverwijzing te pakken, maar zijn er nog niet aan toe gekomen om er iets mee te doen. School ziet het niet echt, maar thuis hebben we er bij valgen heel veel last van, en zij zelf ook, dus we moeten even kijken. Ze doet het op school goed en is serieus aan de slag om beter om hulp te gaan vragen en eerder ergens mee te beginnen en niet alleen maar in haar hoofd te werken. Hartstikke knap van haar.

Mijn vriend heeft last van zijn winterdip binnen zijn chronische milde depressie en heeft het extreem druk op zijn werk en ik worstel me door de post-covid.... Dus gaat het hier goed, nou eigenlijk niet, maar naar omstandigheden doen we het ook zeker niet slecht.
Alle reacties Link kopieren Quote
Het klinkt alsof er veel gaande is bij jullie thuis, maar dat jullie het tegelijk wel onder controle hebben. Hopelijk komen jullie snel weer in wat rustiger vaarwater!

Gebruikersavatar
Anonymous
Om te kunnen reageren moet je ingelogd zijn

Terug naar boven