Hoe gedraag je je bij sjieke mensen?

13-11-2015 19:02 229 berichten
Na aanleiding van mijn driegangen menu topic heb ik toch een vraag.





Mijn schoonouders komen volgende week eten. Ik heb ze eerder ontmoet, dit is de eerste keer dat ik met ze ga eten. Hoe gedraag je je aan tafel? Of in hun bijzijn. Wat heb je aan. Ze zijn heel kritisch. Wat zijn de goede manieren?



Vriendlief zei als mijn vader ergens aan irriteert zijn het mensen die schransen en mensen die met de ellenbogen op tafel doen tijdens het eten.



Pff help me op me weg dames.
Papieren serveten of stoffen servetten?
Alle reacties Link kopieren
O, geen lading parfum, daar wordt niemand vrolijk van tijdens het eten.
verba volant, scripta manent.
quote:Honeymoonquiz schreef op 13 november 2015 @ 19:22:

Straal stijl&klasse uit.zijn goeie tips op internet voor te vinden https://m.youtube.com/watch?v=dLoCIleKkjI
Alle reacties Link kopieren
quote:EmmaSwan86 schreef op 13 november 2015 @ 19:26:

Papieren serveten of stoffen servetten?Damast.
verba volant, scripta manent.
quote:EmmaSwan86 schreef op 13 november 2015 @ 19:24:

Mijn nederlands is niet sjiek zijn er ook nog sjieke woorden?Even het verschil leren tussen kennen en kunnen en verder in plaats van de o altijd de eu zeggen, staat reuzesjiek.
Niet doen:

Alle reacties Link kopieren
Je hebt nog een paar dagen de tijd om te oefenen.
verba volant, scripta manent.
En dit liever ook niet

quote:MarianneDavids schreef op 13 november 2015 @ 19:29:

Je hebt nog een paar dagen de tijd om te oefenen.Precies. Niet boven maar beuven.
Alle reacties Link kopieren
Dingen die mij snel opvallen en die ik een teken van een wat volkse opvoeding vind:



- Je aardappels snijden met een mes

- Brood (als bijgerechtje, brood & boter) snijden ipv breken

- Mes aflikken of anderszins in je mond steken

- Met je bestek op het bord tikken/meppen

- Je mond / gezicht naar je eten brengen ipv andersom

- Je bord helemaal leegeten

- Schrapen over je bord

- Je eten met je drinken wegspoelen

- Frisdrank drinken bij het eten

- Je bestek kruisen

- Grote happen nemen / je vork helemaal vol laden

- Bestek in je verkeerde hand houden

- Geen servet gebruiken voordat je gaat praten / een slokje drinken neemt
Am Yisrael Chai!
Alle reacties Link kopieren
Wees jezelf. En hanteer gewoon de algemene normen en waarden die de meeste mensen normaal vinden.

Ga je niet anders voordoen, ook niet voor je schoonouders, komt alleen maar krampachtig over.



Je zult zien dat het vast goed gaat.
Alle reacties Link kopieren
Kijk even wat oude Keeping up Appearances afleveringen:



Alle reacties Link kopieren
quote:EmmaSwan86 schreef op 13 november 2015 @ 19:24:

Mijn nederlands is vcniet sjiek zijn er ook nog sjieke woorden?





Ejaculeren

Uterus

Constipatie
Wat gij niet wilt dat u geschiedt, doe dat ook een ander niet.
quote:vruchtgebruik schreef op 13 november 2015 @ 19:09:

Wie weet hoe het hoort? Natuurlijk hoef je het bij informele etentjes allemaal niet zo nauw te nemen.



Maar je kunt je in een situatie bevinden waar goede manieren belangrijk lijken of erger, waar je beoordeeld wordt op je goede manieren, en je niet graag wilt opvallen door onjuiste manieren.



Algemene regels



Natuurlijk kent iedereen de voor de hand

◦niet met volle mond praten

◦niet blazen bij warm eten

◦geen eten op je bord prakken

◦niet te veel opscheppen



Weet je het echt niet meer, dan kan je nog altijd kijken hoe je andere tafelgenoten het doen.



Goede manieren aan tafel

◦Als je bij iemand gaat eten of door iemand wordt uitgenodigd om uit te gaan eten, wacht dan altijd tot de gastheer/gastvrouw begint met eten of aangeeft dat er gegeten kan worden. Kauw en slik het voedsel door voordat je een slok van je drinken neemt.

◦Schraap niet uitgebreid je bord schoon.

◦Als je naar het toilet wilt, je handen wilt wassen enz., excuseer jezelf dan. Vraag niet aan mensen waar ze heen gaan of wat ze gaan doen als ze zich excuseren.

◦Ben je klaar met een gerecht, leg dan soeplepels, theelepels en dessertlepels aan de rand van je bord of schotel.

◦Laat ze nooit in de kom of kop staan. Duw borden niet van je af en ga ze ook niet opstapelen.

◦Leg mes en vork als je klaar bent in de (tien over vier) positie, met het mes aan de buitenkant en de vork aan de binnenkant. Of leg het bestek naast elkaar in het midden van je bord, de vork met de tanden naar beneden, en het mes rechts, met de snijkant naar de vork toe.

◦Doe geen zout, peper of sauzen op je eten voordat je het geproefd hebt.



Tafel dekken



tafel dekken



1. boter en brood bordje

2. water

3. rode wijn

4. witte wijn

5 dessert wijn



De positie van het bestek



Een tafel gedekt met een heleboel bestek kan nogal imponerend uitzien. Toch is de volgorde altijd logisch. Je begint altijd met het bestek dat aan de buitenkant ligt en je werkt naar binnen toe.



Makeup



Werk je make-up en/of je haar niet bij als je aan tafel zit.



Houding aan tafel



Zit rechtop. Als je niet eet, hou dan je handen op je schoot of met je polsen op de rand van de tafel.



Ellebogen mogen alleen op de tafel tussen de gangen door, als de borden zijn opgehaald. Nooit tijdens het eten.



Doorgeven

◦Begin altijd brood, boter of schalen rond te geven, ook als je zelf niet wilt.

◦Geef het altijd naar rechts door. Schalen altijd doorgeven met het handvat naar degene aan wie je het aanbiedt.

◦Pak niet zelf iets aan de andere kant van de tafel, als je er niet bij kunt vraag dan of het doorgegeven wordt.

◦Voedsel wordt altijd links geserveerd en rechts afgeruimd. Drank wordt altijd rechts van je geserveerd.



Soep

◦Slurp de soep niet op, maar eet het van de zijkant van de lepel.

◦Is de soep te heet, wacht dan tot het afgekoeld is, ga niet blazen.

◦Soep lepel je op door de soepkom schuin van de weg te kantelen.

◦Alleen heldere bouillon mag uit de kom gedronken worden, maar dan alleen als er oren aan de kom zitten.



Brood



Breek brood of broodjes met je handen niet met je mes. Breek een stukje brood af en doe er wat boter op. Smeer niet een hele snee brood of broodje tegelijk met boter. Je kunt een stukje brood op een vork gebruiker om er wat saus of jus mee op te nemen. Maar hou het brood niet in je handen.



Servet

◦Leg je servet op je schoot. Als het een kleine servet is kun je het uitvouwen. Is het een grote servet, houd hem dan half gevouwen met de vouw naar je toe. Houd de servet daar totdat je vertrekt. Als je weggaat, leg je de servet, los gevouwen aan de linkerkant van je bord, nooit op je bord.

◦Stop je servet nooit in je boord, als een soort slab.

◦Snuit nooit je neus in het servet.

◦Wrijf nooit bestek of servies op met je servet. Als het niet schoon is vraag je de ober om nieuw.



Positie van het bestek, messen, vorken en lepels

◦De vorken liggen links. Messen en lepels liggen rechts. Uitzondering is de oester of visvork, deze liggen rechts naast je soeplepel.

◦Boven je bord ligt de dessert lepel en dessert vork

◦Hou de vork in je linkerhand en het mes in de rechter. Het mes wordt gebruikt om dingen te snijden en op de vork te schuiven.

◦Rijst wordt met lepel en vork gegeten, waarbij je de vork links houdt en de lepel rechts, en met de vork de rijst op je lepel duwt.

◦Als er een botermes bij het boter- schaaltje ligt, gebruik je dat om boter mee naar je (brood) bordje te brengen. Gebruik het nooit om je brood mee te besmeren. Ligt er geen mes bij het boterschaaltje gebruik dan je eigen mes. Je eigen botermes ligt of wel diagonaal op je (brood) bordje of is het uiterste mes links.

◦Kip of pizza mag je met je vingers eten als je bij een informeel etentje of barbecue, of lopend buffet bent. In andere gevallen gebruik je mes en vork.

◦Het is niet de bedoeling om bestek van hand te wisselen.

◦De koffielepeltjes liggen rechts of worden gebracht met de koffie.

◦Als je met het dessert begint, schuif je ze naar de kant van je bord. Vork links en lepel rechts.

◦Je gebruikt de de vork om voedsel op de lepel te duwen. Je eet van de lepel.

◦Als je in een restaurant eet en je bestelt geen vis, dan zal de ober het bestek dat je niet zult gebruiken weghalen.



Wijn



regels wijnRode wijn wordt geserveerd in een glas met een ronde bol en een korte steel.



Je houdt het glas vast aan de steel zodat je hand de wijn niet verwarmd. Rode wijn wordt geserveerd op kamertemperatuur.



In een restaurant laat met je de wijn proeven voor het geval er iets mis is met de wijn, niet om te kijken of hij aan je persoonlijke voorkeur voldoet.



Witte wijn wordt in een groter glas geserveerd met een langere steel. Hou het aan de onderkant van de steel vast. Dit geldt voor alle gekoelde wijnen.



De volgorde van de wijnglazen begint met degene die het dichtst bij je staat. Sherry (soep), witte wijn (vis), rode wijn (vlees), water, dessert wijn.



Vingerkommetje

◦Vingerkommetjes kunnen je na het hoofdgerecht en voor het dessert worden aangeboden.

◦Als het kommetje voor je op een bord wordt gepresenteerd, til je het kommetje met beide handen op en zet je het links van je neer. Als er ook een vingerdoekje onder ligt, verplaats je die ook naar links. Vaak wordt het vingerkommetje al links geplaatst.

◦Doop de vingers van één hand in de schaal en droog ze af aan het servet dat op je schoot blijft. Doe hetzelfde met de andere hand. Er kan een bloem of schijf citroen in het kommetje liggen, laat die gewoon liggen.

◦Sommige restaurants geven een hete handdoek, gebruik die op een zelfde manier als het vingerkommetje.



Verdeling van de plaatsen

◦Bij een formeel diner horen de plaatsen als volgt ingedeeld te zijn:

◦De mannelijke eregast zit rechts van de gastvrouw.

◦De man die daarna het belangrijkst is zit links.

◦De vrouwelijke eregast zit rechts van de gastheer.

◦De vrouw die daarna het belangrijkst is zit links.

◦Mannen en vrouwen horen om en om te zitten.

◦Paren worden gescheiden.

◦Ronde tafels geven ieder een gelijkwaardige plaats.

◦Naamkaartjes kunnen ook de plaatsen aangeven.

◦Mannen horen de stoel van dames aan te schuiven en op te staan als de dame de tafel verlaat of terugkeert.



Als er wat mis gaat

◦Als je iets op de tafel of over jezelf knoeit, gebruik dan je servet en vraag eventueel om water. Doop niet je servet in je glas met water.

◦Als je iets over iemand ander knoeit, ga dan niet proberen het op te deppen, maar bied je servet aan en biedt aan om de stomerij te betalen.

◦Als je bestek laat vallen, en je kunt er niet makkelijk bij, roep dan de ober om het te vervangen.

◦Als je iets breekt, roep dan de ober.Wat leuk dat je deze neer hebt gezet! Sommige dingen zijn nieuw voor me, rijst eten met vork en lepel en de positie van de dames en heren.
Alle reacties Link kopieren
quote:fashionvictim schreef op 13 november 2015 @ 19:30:

Dingen die mij snel opvallen en die ik een teken van een wat volkse opvoeding vind:



- Je aardappels snijden met een mes

- Brood (als bijgerechtje, brood & boter) snijden ipv breken

- Mes aflikken of anderszins in je mond steken

- Met je bestek op het bord tikken/meppen

- Je mond / gezicht naar je eten brengen ipv andersom

- Je bord helemaal leegeten

- Schrapen over je bord

- Je eten met je drinken wegspoelen

- Frisdrank drinken bij het eten

- Je bestek kruisen

- Grote happen nemen / je vork helemaal vol laden

- Bestek in je verkeerde hand houden

- Geen servet gebruiken voordat je gaat praten / een slokje drinken neemt



Wat een lijst zeg.



Die dingen heten niet aardappels, maar aardappelen. Behoorlijk volks om het over aardappels te hebben.
Alle reacties Link kopieren
quote:alinea schreef op 13 november 2015 @ 19:33:

[...]





Sommige dingen zijn nieuw voor me, rijst eten met vork en lepel Hoe eet jij rijst dan?
Am Yisrael Chai!
Alle reacties Link kopieren
Komen die mensen natuurlijk in hun ouwe kloffie want hun nieuwe schoondochter is toch zo'n simpel ding...... Genant!!
Wat gij niet wilt dat u geschiedt, doe dat ook een ander niet.
Alle reacties Link kopieren
quote:Honeymoonquiz schreef op 13 november 2015 @ 19:12:

Praten alsof je een hete aardappel in de mond hebt en hou te allen tijde (!!!!) je bovenlip stil, deze mag onder geen beding bewegen!
quote:gedanst schreef op 13 november 2015 @ 19:34:

[...]





Wat een lijst zeg.



Die dingen heten niet aardappels, maar aardappelen. Behoorlijk volks om het over aardappels te hebben.BehEUrlijk, bedoel je. We zijn aan het oefenen.
Alle reacties Link kopieren
Oh, wat ik ook altijd een beetje gênant vind is als mensen dingen die juist met de hand gegeten moeten worden heel geforceerd met mes en vork gaan zitten eten.
Am Yisrael Chai!
Alle reacties Link kopieren
quote:Honeymoonquiz schreef op 13 november 2015 @ 19:37:

[...]



BehEUrlijk, bedoel je. We zijn aan het oefenen.O, pardon mevrouw. Neemt u het mij alstublieft niet kwalijk.
quote:fashionvictim schreef op 13 november 2015 @ 19:35:

[...]





Hoe eet jij rijst dan?Met stokkies natuurlijk.
Alle reacties Link kopieren
quote:gedanst schreef op 13 november 2015 @ 19:34:

[...]





Wat een lijst zeg.



Die dingen heten niet aardappels, maar aardappelen. Behoorlijk volks om het over aardappels te hebben.





Aardappelen en aardappels zijn allebei juist.

Wat plebs achtig om iets te roepen zonder de feiten te checken.
Wat gij niet wilt dat u geschiedt, doe dat ook een ander niet.
quote:fashionvictim schreef op 13 november 2015 @ 19:30:

Dingen die mij snel opvallen en die ik een teken van een wat volkse opvoeding vind:



- Je aardappels snijden met een mes

- Brood (als bijgerechtje, brood & boter) snijden ipv breken

- Mes aflikken of anderszins in je mond steken

- Met je bestek op het bord tikken/meppen

- Je mond / gezicht naar je eten brengen ipv andersom

- Je bord helemaal leegeten

- Schrapen over je bord

- Je eten met je drinken wegspoelen

- Frisdrank drinken bij het eten

- Je bestek kruisen

- Grote happen nemen / je vork helemaal vol laden

- Bestek in je verkeerde hand houden

- Geen servet gebruiken voordat je gaat praten / een slokje drinken neemtZo ben ik,

Dit is een oud topic. Het topic is daarom gesloten.
Maak een nieuw topic aan om verder praten over dit onderwerp.

Terug naar boven