Psychopaat... (House aflevering)

30-08-2010 09:49 51 berichten
Alle reacties Link kopieren
Afgelopen donderdag heb ik een heel interessante House gezien.



Daar was een vrouw die bij House in het ziekenhuis terechtkwam. We schakelden net te laat in, dus weet niet waarom ze daarheen moest.

I.i.ig wat zo interessant was, was dat ze erachter kwamen dat die vrouw geen gevoel had. En prompt werd zij door House gebombardeerd als: psychopaat.



Is het zo zwart-wit?



Ik schrok er eigenlijk wel van. Omdat ik me deels wel herkende in haar. Heb ooit eens een topic hier geopend, genaamd: Geen gevoel. Daarin verteld dat ik bepaalde gevoelens niet voel. (Houden van, verliefd zijn enz.)



Ben je een psychopaat als je niks voelt? Ben ik een psychopaat?

Beetje warrige OP, maar als je die House toevallig gezien hebt, snap je wat meer wat ik bedoel, denk ik.



Toevoeging: Ik kan bijv zonder blikken of blozen kijken naar de meest walgelijke filmpjes. Is dat iets psychopaatsachtigs?



Toevoeging 2: Ik twijfelde of ik een nieuwe nick aan zou maken, maar bedacht me dat ik toch wel wat herkenbaar zou zijn, dus gewoon lekker onder mijn eigen nick.
Alle reacties Link kopieren
Het is maar tv joh. Maak je niet te sappel.
Nee, je bent geen psychopaat.
Alle reacties Link kopieren
eeeuhh.



Tis een TV-serie.



Als je bepaalde complexere gevoelens niet begrijpt en je loopt (daar door) in het dagelijks leven tegen problemen aan zou je eens met je huisarts kunnen gaan praten.



Maar ik zou niet aan zelf-diagnostiek gaan doen op basis van een House-aflevering.



En 'psychopaat' is, zo ver ik weet, geen diagnose ofzo.
Het is wel een diagnose, psychopathie. Het toont veel overeenkomsten met de veel vaker voorkomende anti-sociale persoonlijkheidsstoornis.
Alle reacties Link kopieren
Definitie: Bij een psychopaat ontbreekt de capaciteit om emoties zoals schuld of wroeging te voelen omdat ze niet kunnen empathiseren met anderen. Het gedrag van een psychopaat laat zich vooral tonen in sterk egocentrisch gedrag, waarbij het eigenbelang altijd boven dat van anderen gaat. Dit kan op een duidelijk zichtbare wijze gebeuren, maar het kan ook zo zijn dat men zich schijnbaar aardig en sociaalvoelend voordoet om daarmee te bereiken dat er later rechten of gunsten kunnen worden geëist. Een ander kenmerkend verschijnsel is dat zij zo manipuleren dat de ander dat niet direct in de gaten heeft en zich ongewild voor “het karretje” laat spannen.





Volgens de bovenstaande definitie is een psychopaat vooral te herkennen aan het 'niet kunnen inleven in anderen'. Het niet kunnen voelen van bepaalde gevoelens zoals 'houden van' lijken me ook zeer andere oorzaken te kunnen hebben zoals bindingsangst. Ik ken je niet, en weet dus niet of je een psychopaat bent, maar alleen het feit dat je je er zorgen om maakt dat de dat zou kunnen zijn, doet me vermoeden dat je het niet bent
Bij vlagen ben ik geniaal! Helaas is het vandaag windstil.
nee een psychopaat staat zeker niet gelijk aan een gevoelloos iemand. Dat psychopatische zit meer in bewust dieren martelen enzo.
House, je weet wel, die gozerT die iedereen zomaar psychopaat noemt.
Alle reacties Link kopieren
Ben het overigens wel met Maja eens. Als je last hebt van bepaalde gevoelens, of het gebrek daaraan, zou je kunnen overwegen om hierover met een huisarts of ander specialist te praten.
Bij vlagen ben ik geniaal! Helaas is het vandaag windstil.
Hummeltje, nessemeisje heeft helemaal gelijk. Maak je niet te sappel.



Ik ben niet echt een expert ofzo, maar house is niet altijd echt helemaal accuraat ofzo. In grote lijnen wel, in kleinere details weer niet. Zo'n analyse als 13 deed direct op het mri apparaat bijvoorbeeld, kan echt echt echt niet. Wat het geen gevoel hebben betreft: ja dat is een kenmerk van 'psychopaat zijn' (wat hier het etiketje psychopaat krijgt, is eigenlijk het etikejte 'antisociale persoonlijkheid') maar vervlakking van gevoelens/emoties is ook een kenmerk van heel veel andere aandoeningen. Ik ben zelf trouwens ooit proefpersoon geweest in een 'echt experiment' waarmee uiteindelijk ook 'echte psychopaten' (TBS'ers) getest gingen worden en ik vertoonde ook 'geen reactie' op walgelijke plaatjes. Maar ik geloof niet dat ik een psychopaat ben... :p



Belangrijker in deze is wellicht dat deze mevrouw mensen in haar omgeving stelselmatig 'gebruikt'. Doe jij dat ook? Zo nee, maak je dan niet al te druk.
@ Zeniibi: er zit verschil tussen psychopathie en antisociale persoonlijkheidsstoornis. Het zijn verschillende diagnoses.



En 'echte psychopaten', ik werk met TBS'ers, zij zijn zelden gediagnosticeerd met psychopathie.
Alle reacties Link kopieren
Een psychopaat zou nooit een topic als dit openen
@ licthelijk, ik zie dat er in de forensische psychiatrie een aparte diagnose psychopathie wordt gehanteerd. Ik ben psycholoog en redeneerde dus vanuit de DSM-IV waarin psychopathie niet een aparte diagnose is.



Wat dat onderzoek betreft, dat richtte zich uiteraard op die tbs'ers die ook het etiketje psychopathie hebben, niet op alle tbs'ers
Alle reacties Link kopieren
Ook niet als diegene zich zorgen maakt (over zichzelf), omdat ze weet hoe ze kan zijn?



Ik heb een groot gedeelte niet verteld, en dat kan ik ook niet vertellen...



Zouden er mensen kunnen zijn, die wel zoiets in zich hebben, maar er niet aan toegeven?
Ja dat kan. Niemand kan je vertellen of je dat voor altijd kan volhouden.



Ik denk dat het zeker kan zijn dat je jezelf met de gedachten die ju nu hebt (ik ben misschien psychopaat??!) helemaal gek maakt. Wij hier kunnen je hier niet mee helpen, echt niet. Praat met iemand uit je omgeving en/of met een professional om hopelijk meer duidelijkheid te krijgen.



Ik zie je denken: ja maar... ik ga 'mezelf toch niet aangeven als psychopaat'. De kans dat je dat bent/hebt is echt heel klein, temeer daar je je er nu zelf druk over maakt. Er is natuurlijk wel een kans dat er iets anders met je is en uiteindelijk is het volgens mij beter om te weten hoe of wat dan om ernaar te raden.
Alle reacties Link kopieren
.
anoniem_49632 wijzigde dit bericht op 30-08-2010 10:21
Reden: niet accuraat
% gewijzigd
Alle reacties Link kopieren
Psychopathie als aandoening staat niet in de DSMIV-TR, en is in zoverre dus geen officiële diagnose. Er is wel een vragenlijst, de Psychopathy checklist van Robert Hare, waarmee psychopathie vastgesteld kan worden. Weinig affect (dus weinig gevoel / emotie) is maar één van de kenmerken. Je moet echt veel hoger scoren op de checklist om richting psychopathie te gaan. Dan heb je het ook over pathologisch liegen, geen empathie, manipulatief gedrag, overschatting van zelf, narcissistische trekken, volledig afwijzen van eigen verantwoordelijkheid etc. Daarbij wordt ook gekeken naar gedrag, zoals impulsiviteit, promiscuïteit, veel en verschillende soorten van crimineel gedrag vertonen, gebrek aan impuls controle, snel verveeld raken, veel prikkels nodig hebben, geen verantwoordelijkheidsgevoel etc. Herken je je daar ook in? Anders zou ik me niet zo veel zorgen maken.



Als je er meer wil lezen over psychopathie dan zijn de populair wetenschappelijke boeken van Hare heel interessant en goed leesbaar. Vooral Without Conscience, maar Snakes in Suits was op intermediair.nl ook een hit. Let wel op, het is erg makkelijk om jezelf of anderen te herkennen in dit soort omschrijvingen. Dat betekent absoluut niet dat je de stoornis ook hebt! Als jij je staande kunt houden in de maatschappij zonder te vervallen in crimineel of parasitisch gedrag zou ik me niet zo snel een (heel erg naar) labeltje aan laten praten!
Alle reacties Link kopieren
Ik denk dat het feit dat je er over na denkt je al voor een deel 'vrij pleit'.



(als je begrijpt wat ik bedoel)
Alle reacties Link kopieren
Je zegt dat je het begin gemist hebt..zou daar niet een cruciaal stukje in hebben gezeten waar House (deels) zijn diagnose gebaseerd heeft?



Overigens wordt het woord psychopaat wel heel erg vaak gebruikt, meestal afgekort tot psycho, maar zoals hier eerder al iemand post kan het wel een diagnose zijn, maar meestal wordt iemand dan als sociopaat gediagnosticeerd. En nee, het is niet zo zwart-wit. Ik kan ook vaak heel gevoelloos reageren. Vaker wel dan niet. Veel dingen doen mij ook gewoon niks, omdat het bijv te ver van m'n bed is. Maar een sociopaat zijn is wel meer dan dat. Het gaat dan vooral over het ontbreken van een geweten. Mensen die veel moorden en vervolgens geen enkel berouw tonen, die kunnen mogelijk sociopaat zijn. Ook bij Joran vd Sloot wordt erover gespeculeerd. Maar het is wel een term waarmee je voorzichtig moet zijn.



Enne, zolang jij hier nog een topic opent omdat je je druk maakt ben je echt geen psychopaat!
Alle reacties Link kopieren
quote:zeniiba schreef op 30 augustus 2010 @ 10:00:

Zo'n analyse als 13 deed direct op het mri apparaat bijvoorbeeld, kan echt echt echt niet. wat bedoel je nou? dat was gewoon een functionele mri scan en dat ziet er echt zo uit. geweldige vinding, je kunt meteen de actieve delen zien. dus dan kan wel hoor.
Alle reacties Link kopieren
Als dat grote gedeelte dat je niet verteld en ook niet kan vertellen dingen zitten die echt niet door de beugel kunnen zou ik maar eens ergens gaan praten.
quote:max09 schreef op 30 augustus 2010 @ 10:22:

[...]





wat bedoel je nou? dat was gewoon een functionele mri scan en dat ziet er echt zo uit. geweldige vinding, je kunt meteen de actieve delen zien. dus dan kan wel hoor.Ik geef grif toe dat ik niet bekend ben met individuele diagnostiek maar alleen met analyses van groepen waarbij de data eerst behoorlijk bewerkt moet worden. Maar het is toch zeker niet zo dat sommige hersendelen echt volledig niet actief of 'volledig uit' staan op wat voor moment dan ook. Hoe dan ook is het nogal kort door de bocht om te stellen dat 'nul activiteit in het limbisch systeem' automatisch 'psychopathie' betekent. Of denk jij daar anders over?
Alle reacties Link kopieren
@ zeniba: kreeg de indruk dat je niet eerder een functionele mri-scan had gezien. een analyse 'direct op de mri-scan' kan dus wel. en je schreef dat dat 'echt echt echt niet kan'. of de afbeelding op de serie juist was of niet, daar zei ik niets over.
ik denk dat je eerder hypochonder bent dan psychopaat
Alle reacties Link kopieren
Nou nee hoor Wintermuts. Ik zit niet elke week bij de dokter met dan weer dit, dan weer dat. Ik loop juist eerder te lang met iets, dan gelijk met alles naar de dokter rennen. Probeer het juist zonder dokter of psych te redden.

Dit is een oud topic. Het topic is daarom gesloten.
Maak een nieuw topic aan om verder praten over dit onderwerp.

Terug naar boven