Rapley methode, tips en ervaringen

31-05-2010 09:49 1319 berichten
Alle reacties Link kopieren
Het werd tijd dat de rapley methode een eigen topic kreeg. Hier kun je ervaringen te delen, hoe gingen de eerste hapjes, nieuwe recepten en reacties van je omgeving. En je vragen stellen en twijfels uitspreken.



Een samenvatting van de Rapley methode:Gill Rapley is de Amerikaans kinder diëtiste die het heeft geintroduceerd. In Nederland heeft Stefan Kleintjes er een duidelijk boek over geschreven.



Biedt een kind van ongeveer zes maanden vast voedsel in stukken aan ter grootte van een babyvuistje. Laat het zelf pakken en in zijn mond stoppen en ontdekken. Blijf Borstvoeding/ melk geven op verzoek. Vanzelf zal de hoeveelheid vaste voeding meer worden.

Een kind kan het beste pas na 6 maanden beginnen met vast voedsel ivm de rijping van de darmen én de ontwikkelingen van het kind zelf.

Een baby van zes maanden kan kauwen en het is logisch om die ontwikkeling te stimuleren en het kind dus geen gepureerd voedsel op een lepeltje te geven. Wanneer het kind zelf mag onderzoeken en experimenteren met eten, zal het in zijn eigen tempo op een meer natuurlijke wijze ontwikkelen. Het eten wordt een gezellige activiteit en geen strijd en kinderen genieten meer van het eten. Door het op tijd leren kauwen en echt kennis nemen van het voedsel (het blijft herkenbaar en niet in een gemengde onduidelijke gepureerde pap) zal het kind andere ontwikkelingen ook makkelijker maken. Oog-hand coordinatie, mondspieren (slikken, praten etc.)



Veel Rapley kinderen worden alles eters, omdat ze zelf hebben mogen bepalen wat ze in hun mond stopten en hebben leren proeven. Dit is echter geen garantie.



Wat wel een garantie is, is dat het een kliederboel wordt! Zeiltjes onder de kinderstoel en een flinke slab (met mouwen) wordt aangeraden.



Meer informatie hierover:

Borstvoeding.com/vast-voedsel

bijvoedingsforum

Kindje op komst/ rapley



Voedselintroductieschema

FAQ's van het bijvoedingsforum





Ten slotte nog dit: Rapley wordt vaak geassiocieerd met borstvoeding omdat er uitgegaan wordt van de meest natuurlijke manier en wat het allerbeste is volgens de WHO. Dat wil natuurlijk niet zeggen dat als je je kindje geen BV (meer) geeft, je geen Rapley kan doen.

Ik ben benieuwd naar alle verhalen!



Cartoon: www.betje.com
Becky, op de site van bv.com staat een voedingsintroductieschema, die kun je als leidraad gebruiken.

Ik zou in jouw geval, N is denk ik toch ook wel een risico-op-allergie-kind, wel echt pas met 6 maanden gaan beginnen.

Je geeft i.p. vuistgrote stukjes. Brocolli deed het hier goed omdat ze dat ook meteen goed kunnen vastpakken, bij glibberige stukjes peer is dat toch lastiger.

En dan vooral vaak aanbieden en geduld hebben, in het begin eten ze echt (bijna) niets en nu is het nog steeds zo dat H vaak weinig eet. Op dit moment zit ze ook met haar eten bij mij aan tafel. Het bakje is interesanter dan het eten .



Hoe doen jullie dat trouwens met rijst? Dat geef ik toch wel met een lepeltje, want daar eet ze anders niets van, ze kiept het bordje om en gooit alles op de grond....
Alle reacties Link kopieren
Mijne eet rijst gewoon met haar vingers, maar ze is ook al wat ouder (nu 11 mnd). Toen ze jonger was lepelde ik het naar binnen. Dat is vast vloeken in de Rapley-kerk, maar ik ben erg voor combineren
Ik lepelde de rijst nu ook naar binnen, maar toen vond ze het lepeltje veeeeeeeeeeeeeel interesanter dan het eten en werd er daarna dus ook niets meer gegeten.
Alle reacties Link kopieren
Gw, ik geef sophietje altijd haar eigen lepeltje, dat werkt hier heel goed!



Becky, welkom! Ik zou idd gezien allergie ook echt wachten tot 6 mnd. Op bv punt com staat een heel artikel over waarom, wat dat uit de mond kijken betekent etcetera, heel verhelderend vond ik! Onder 'voedselintroductie'. Staat ook goed uitgelegd wat rapley is, waar je op moet letten, hoe het werkt, hoe te beginnen etc. Ook hoe het verslikken werkt, miss voor je vriend ook goed om te lezen als hij het eng vindt?

Ik ben begonnen met banaan, dat kan ze goed zelf vasthouden. Broccoli is idd ook een goede. Sowieso steeds 3 dgn achter elkaar hetzelfde geven en goed op evt allergiesignalen letten. dan pas iets nieuws introduceren. Als ze ergens op reageert even een paar week niet meer geven...

Het voedselintro schema dat Gw noemt is een mooie leidraad!

Succes!
Alle reacties Link kopieren
Oh en gw, met eigen lepeltje bedoel ik een xtra lepeltje waar ze dan zelf mee speelt.



AJ: scheer je weg, verrader! nee hoor, ik ben ook niet zo strikt id leer
Alle reacties Link kopieren
Als we iets lepeligs eten geef ik Letje altijd een eigen lepel, dan kan ze meedoen. Vindt ze hartstikke tof
De eigenlepeltruc ga ik de volgende keer ook proberen!
Alle reacties Link kopieren
even terug:

wij rapeleyen de boterham door deze in stukjes te snijden aan een vorkje te prikken en deze aan haar te geven.



we hebben daar een speciaal oefenvorkje voor.
Alle reacties Link kopieren
hier ook 9 á 11 maanden oude baby die rijst met zijn handen eet. Heel grappig, ik leg een handje op zijn blad, hij grijpt er 40% van in zijn vuistje en opent dat vuistje nét te vroeg maar krijgt dan toch nog wel vier korreltjes binnen



En ook de eigenlepeltruc. Ik wissel om, pak de lege lepel stiekum terwijl ik een nieuwe aangeef.



Soof vandaag voor het eerst een beetje gehakt geproeft! Heerlijk vond ie het. Er zaten ook champignons tussen maar die werden vakkundig naar buiten gewerkt. Ik doe gewoon voorzichtig met vlees maar ga het nu wel af en toe aanbieden. Vis (tilapiafilet of ander witvis) heeft hij al een paar keer van gesmuld.
Alle reacties Link kopieren
Oja, ik heb in India ook heel goed gezien hoe je een hoopje rijst op je vingertoppen kun leggen en zo hup met je duim bij je baby erin schuiven
Alle reacties Link kopieren
Ik kijk ook vast met belangstelling naar dit topic. Reglibaby is nu ruim 5 maanden, dus over een paar weken kunnen we beginnen met eten. Ik heb er echt zin in, ze is zo bezig met eten. Ze vindt alles wat ik in mijn mond stop geweldig (ik laat haar af en toe mijn waterglas vasthouden, zo grappig!). Maar eerst moeten we nog koemelk, ei en soja provoceren, dus ik denk dat we iets later beginnen.
reglisse met provoceren bedoel je proveceren via de moedermelk?



Maar fab, in India heb je altijd van die lekkere plakrijst, dat schuift ook makkelijker
Alle reacties Link kopieren
Hier ook een lepeltjes liefhebber en dan vooral om hard mee te rammen of heel hard op te bijten.

Wij geven nu steeds 's avonds alleen maar groente en dat krijgt ie dan met moeite op (soms ook gewoon helemaal niet). Hij is nu 8 maanden. Geven jullie al hele maaltijden, als in met aardappelen en vlees/vis erbij? Vlees wil ik sowieso mee wachten tot 10 maanden ongeveer maar ik heb toch echt af en toe het idee dat ie niet echt gevarieerd genoeg eet?
Alle reacties Link kopieren
quote:reglisse schreef op 26 september 2010 @ 20:31:

Ik kijk ook vast met belangstelling naar dit topic. Reglibaby is nu ruim 5 maanden, dus over een paar weken kunnen we beginnen met eten. Ik heb er echt zin in, ze is zo bezig met eten. Ze vindt alles wat ik in mijn mond stop geweldig (ik laat haar af en toe mijn waterglas vasthouden, zo grappig!). Maar eerst moeten we nog koemelk, ei en soja provoceren, dus ik denk dat we iets later beginnen.



@Reglisse; Het boek 'Van borst tot boterham' van Stefan Kleintjes is dan een echte aanrader. Staan ook veel tips in hoe en wanneer je kan provoceren met koemelk en sojaproducten indien er een allergie is.

Bij FV moet je alleen de woorden BV even vervangen, het boek is nl wel erg BV-georienteerd.
Alle reacties Link kopieren
Reglisse en Becky welkom!



Pean geef je nog bv? Dan hoef je daar niet bang voor te zijn. In het boek van BtotB staan ook voorbeeld menu's per maand, heb je dat boek?



GW ik heb jaren ook met mijn handen gegeten hoor, toen ik in India woonde, dus het gaat me makkelijk af maar idd, wij hebben hier een drogere korrel. Ik doe het met links omdat hij daar zit en ik zelf ook aan het eten ben meestal, maar dat moet ik niet doen als we straks bezoek krijgen (logé's uit Engeland/India) want je linkerhand is in India voor iets anders bestemd...
Zit jij je kind met je onreine hand te voeren fab
Alle reacties Link kopieren
Dat boek heb ik inderdaad Fab. Maar wat ik meer bedoel is dat ie dat portie groente de ene keer net wel en de andere keer gewoon niet opkrijgt. Dus dan is het niet echt een uitgebalanceerde maaltijd die hij naar binnen werkt. Ik zal ook nog een keer naar die menu’s kijken.
Alle reacties Link kopieren
quote:Peanutje schreef op 27 september 2010 @ 09:08:

Hier ook een lepeltjes liefhebber en dan vooral om hard mee te rammen of heel hard op te bijten.

Wij geven nu steeds 's avonds alleen maar groente en dat krijgt ie dan met moeite op (soms ook gewoon helemaal niet). Hij is nu 8 maanden. Geven jullie al hele maaltijden, als in met aardappelen en vlees/vis erbij? Vlees wil ik sowieso mee wachten tot 10 maanden ongeveer maar ik heb toch echt af en toe het idee dat ie niet echt gevarieerd genoeg eet?Letje ging pas met 9-10 maanden echt eten, daarvoor at ze alleen maar hier en daar een hapje. Vlees krijgt ze nu (11mnd) nog helemaal niet. Ik houd zelf vast aan de theorie dat kinderen tot een jaar genoeg hebben aan melk, en dat alle bijvoeding alleen maar bijvoeding is. Dat helpt erg goed tegen de gedachte dat ze te weinig of te eenzijdig eet (ik weet niet of het echt zo is, maar ik voelde me er een stuk beter door en meer kreeg ik er toch niet in )
Alle reacties Link kopieren
Zo wordt hier rijst gegeten
Oh, wat een enthousiasme fab!
Alle reacties Link kopieren
Ik had ook heel lekker gekookt met boontjes en champignons.
Alle reacties Link kopieren
Wat een schattig filmpje Fabindia!
Alle reacties Link kopieren
Supercute Fab. En ook zo knap. Dit krijgt Pienmini echt niet voor elkaar hoor.
Alle reacties Link kopieren
@ fab wat een leuk filmpje.. het smaakte hem goed!!



hoe oud is hij?
Alle reacties Link kopieren
Fab, wat een schattig filmpje!



Ik ga inderdaad provoceren via borstvoeding.



Ik was al van plan van borst tot boterham aan te schaffen. Alleen bleek mijn moeder er ook nog een te hebben. Staat helemaal niets in over Rapley ;). Dus toch maar even voor een nieuwere editie gaan denk ik.

Dit is een oud topic. Het topic is daarom gesloten.
Maak een nieuw topic aan om verder praten over dit onderwerp.

Terug naar boven