Geld & Recht alle pijlers

Vraag over stufi

14-02-2013 19:00 46 berichten
Alle reacties Link kopieren
Ik wil mijn zoon graag iets uitleggen maar ik kom er niet zo goed uit.



Situatie:

Mijn zoon zit in een hecht vriendengroepje van 5 vrienden. Hij en nog 2 anderen hebben een bijbaan de andere 2 niet. Allemaal volgen ze dezelfde MBO opleiding Niveau 4 tweede jaar.

Mijn zoon wordt heel binnenkort 18.

Ons inkomen ligt ruim 2 x boven modaal, nu nog wel maar mijn man raakt dit jaar zijn baan kwijt.



1 vriend uit het groepje, is al 18 jaar ( 2 maanden geleden geworden) en krijgt dus al stufi. Hij woont bij zijn moeder, zijn ouders zijn gescheiden. Wij kennen zijn ouders ook dus we weten dat zijn moeder bijstand heeft en vader is opnieuw getrouwd en werkt voor dezelfde werkgever als mijn man maar heeft een lager inkomen

De bewuste vriend krijgt bijna 500 euro stufi. Mijn zoon, nadat we samen hebben gekeken ongeveer 70 euro.



Mijn zoon heeft een bijbaan, staat elke week smorgens nog voor zijn school en stage vakken te vullen en doet dit alvanaf zijn vijftiende, niks mis mee. Nu vandaag kwam hij thuis met opnieuw het verhaal, de bewuste vriend krijgt echt echt bijna 500 euro ( in zijn ogen een soort van zomaar) aan Stufi. Hij vindt dat deels behoorlijk krom, bewuste vriend heeft nog nooit een bijbaantje gehad ( ook niks mis mee) en krijgt nu in zijn ogen "gratis"geld.



Ik heb hem uitgelegd dat je in je leven altijd moet kijken naar wat jij als inkomen hebt en niet moet vergelijken, als het voor jou voldoende is is het goed genoeg. Daarnaast weet hij waarom mensen gebruik kunnen maken van toeslagen en dat dat is om kosten op te vangen als je salaris niet voldoende is. Ook weet hij dat werken, je handen uit de mouwen steken nog meer voor je doet dan alleen maar geld verdienen. maar toch..krijg ik dit verschil niet uitgelegd. Ook niet als ik kijk op de site van Duo.



Dus los van het feit dat wij en hij vinden dat als mensen recht op toeslagen of meer stufi hebben dat dat goed is, wil ik het wel kunnen uitleggen. ik kom er alleen niet uit

Weten jullie waar dat verschil vandaan kan komen?
Alle reacties Link kopieren
Ik denk dat de vriend van je zoon naast de stufi een aanvullende lening heeft. Hij zal het aanvullende deel uiteindelijk moeten terugbetalen.
There are two kinds of people in this world. And I don't like them.
Alle reacties Link kopieren
Dat dacht ik na nog wat spitten dus ook....ik kan het anders gewoon niet verklaren. Mijn zoon kan zich prima redden met het geld dat hij nu heeft en wij betalen in principe alles zolang hij op school zit. Hij heeft geen reden om extra te lenen( gelukkig maar).
Alle reacties Link kopieren
Die jongen zal wel een aanvullende beurs krijgen wegens het lage inkomen van zijn moeder/ouders.

Duo verwacht dat ouders bijdragen en als die dat niet kunnen dan vangen zij dat op. Dat is toch niet moeilijk uit te leggen?
Het inkomen van zijn moeder verklaart een hoop iig. Zeker als hij bij haar woont
Alle reacties Link kopieren
Er wordt gekeken naar de inkomsten van de biologische ouders, er wordt verder niet gekeken naar eventueel hertrouwen en verdere inkomsten. Vandaar dat vriend waarschijnlijk zoveel stufi ontvangt!
Alle reacties Link kopieren
De inkomens van beider ouders worden bij elkaar opgeteld dus ik denk zekf dat het geen aanvullende beurs is.
There are two kinds of people in this world. And I don't like them.
Alle reacties Link kopieren
nee Sophia, dat is niet lastig uit te leggen:) De kosten voor school vallen op zich mee. Voor hun dit jaar alleen nog de schoolboeken. Veel extra's komen daar niet bij ( volgens mij helemaal niet zelfs) Ik maak dus ook geen extra kosten.

Dus waar zouden ouders dan voor moeten bijdragen? het schoolgeld ( iets van 1000 euro) is nog niet aan de orde namelijk.
Maar als de moeder bijstand krijgt, en vader verdient redelijk, dan kan het wel kloppen dat hij zoveel aanvullende stufi krijgt hoor.
Alle reacties Link kopieren
http://www.ib-groep.nl/pa ... ciering/sfho/bedragen.asp





Waarom krijgt hij maar 70 euro? Of is dat nog de tegemoetkoming en niet stufi? Stufi voor een thuiswonende student is ongeveer 97 euro.



Voor meer info over lenen en aanvullende stufi zie link
Alle reacties Link kopieren
Hoezo is schoolgeld niet aan de orde, hij zit toch op school?

Ik denk ook dat hij bijleent. Mijn vader zit ook in de bijstand, moeder zit in de WW en toch krijgt mijn zusje geen aanvullende beurs.. Het inkomen van mijn moeder is 'te hoog' en die kan 'best 300 euro per maand bijbetalen.'
Alle reacties Link kopieren
Reiskosten of kleding, zorgverzekering, excursies. Bedenk maar wat. Stufi is gestandaardiseerd hè.
Alle reacties Link kopieren
Koettie, hebben jullie al peiljaar verlegging aangevraagd? Ze kijken naar het inkomen van twee jaar geleden.
Alle reacties Link kopieren
Schoolgeld betaal je vanaf je 18de, dus nu alleen boekengeld.



Op de site van Duo hebben we samen gekeken, zijn opleiding en het thuiswonen ( er is een tooltje) kwam op MBO 77,15

En dat is prima hoor!
Alle reacties Link kopieren
Ok, ik denk niet breed genoeg denk ik. Ik relateer het teveel aan onze en zijn situatie. Wij wonen op loopafstand van de opleiding en ja ik betaal zijn reiskosten naar stage. Zijn zorgverzekering betaal ik nu nog ( en straks ook) maar hij krijgt daarvoor een toeslag en ja, deden ze maar excursies, het is een waardeloze opleding tot nu toe.
Alle reacties Link kopieren
Het lijkt oneerlijk, maar wacht maar tot de jongens klaar zijn met school. Jouw zoon kan met een schone lei beginnen, zijn vriend moet heel veel geld terug betalen. Is ook best ondoordacht van zijn ouders: je laat je kind toch niet willens en wetens een schuld opbouwen die helemaal niet nodig is?
Alle reacties Link kopieren
We zien het niet als oneerlijk, iedereen moet zelf beslissen denk ik maar zo. Wilde het alleen graag kunnen uitleggen.

Ik zie het als een voorrecht dat we het niet nodig hebben en anderzijds, het is goed dat hij weet dat je voor geld gewoon moet werken als je dat kunt.
Alle reacties Link kopieren
Jarek, we weten helemaal niet of het een schuld is. De kans dat het een aanvullebde beurs is is groter.



To bedenk ook dat de moeder van die jongen allemaal niet kan betalen wat jij voor zoon betaalt. Het lijkt alsof die jongen alles vrij jan besteden maar sat is natuurlijj niet waar.
Alle reacties Link kopieren
Als ik die rekentool gebruik, kom ik uit op max 393 (77 basisbeurs en 316 aanvullende beurs). Als die jongen 500 euro krijgt, zal hij dus 107 euro lenen.

Van die 316 euro wordt hij volgens mij wel geacht kostgeld te betalen aan zijn moeder. En heeft het geen gevolgen voor haar uitkering nu zij een inwonend kind van 18 jaar heeft?
Dit is mijn uitspraak en daar moet u het mee doen.
Alle reacties Link kopieren
quote:Sophiaaaaa schreef op 14 februari 2013 @ 19:28:

Jarek, we weten helemaal niet of het een schuld is. De kans dat het een aanvullebde beurs is is groter.



To bedenk ook dat de moeder van die jongen allemaal niet kan betalen wat jij voor zoon betaalt. Het lijkt alsof die jongen alles vrij jan besteden maar sat is natuurlijj niet waar.De basisbeurs plus aanvullende beurs is voor thuiswonende MBO-scholieren maximaal ¤ 393. Als je meer krijgt is dat omdat je dat leent of omdat je zegt dat je uitwonend bent.
Alle reacties Link kopieren
Dan zou hij dus zo'n 100 euro per maand lenen. Dat levert niet een "heel veel geld terugbetalen" schuld op. Stel je doet dit 4 jaar dan betaal je zo'n 28 euro per maand terug later.
Die jongen krijgt waarschijnlijk zoveel omdat hij als uitwonend te boek staat
Alle reacties Link kopieren
quote:Sophiaaaaa schreef op 14 februari 2013 @ 19:38:

Dan zou hij dus zo'n 100 euro per maand lenen. Dat levert niet een "heel veel geld terugbetalen" schuld op. Stel je doet dit 4 jaar dan betaal je zo'n 28 euro per maand terug later.Je kunt ook gaan werken, zoals zoon van TO doet. Hoef je helemaal niks af te lossen. Ik snap werkelijk niet waarom volwassenen zo luchtig doen over schulden aangaan.
Alle reacties Link kopieren
quote:Kwallenbal schreef op 14 februari 2013 @ 19:39:

Die jongen krijgt waarschijnlijk zoveel omdat hij als uitwonend te boek staat Of je gaat gewoon naar de duo website en berekent zelf dat dit bedrag best kan kloppen voor een thuiswoner
Dit is mijn uitspraak en daar moet u het mee doen.
Ik vind het best gek dat die jongen zoveel krijgt. Hij woont thuis en is waarschijnlijk aan boeken en collegegeld maximaal 200 euro per maand kwijt (er zijn uitzonderingen natuurlijk, maar bij mbo ga ik ervan uit dat het niet meer kan zijn)

Voor verzekering krijgt hij weer zorgtoeslag van 88 euro, dus ik vraag me af wat die jongen met de rest van die 500 euro moet??



Ik bedoel, iets extra's zodat hij telefoon/sporten/boodschappen mee kan betalen a la, maar 300 euro extra? Daar hoort zo'n jongen toch gewoon voor te werken.

Dit is een oud topic. Het topic is daarom gesloten.
Maak een nieuw topic aan om verder praten over dit onderwerp.

Terug naar boven