
Uit de schulden
zondag 1 juni 2025 om 16:29
Precies. De impact van het hebben van schulden op je psyche en energieniveau is extreem. De hele dag ben je met niets anders bezig dan het bedenken van scenario's.Lady*Voldemort schreef: ↑01-06-2025 16:08Er zijn zoveel redenen te bedenken waarom iemand niet werkt. Luiheid is wel één van de laatste die in mij opkomt.
En stel, je krijgt een uitnodiging voor een gesprek maar je hebt geen nette schoenen. Geen passende kleding en geen vervoer. Allemaal barrières die als je goed in je vel zit overkomelijk zijn (lekker gezond 15 kilometer fietsen want we zijn niet van suiker!) maar als je al zo lang probeert te overleven niet te overzien zijn.
zondag 1 juni 2025 om 16:34
Nana_Mouskouri schreef: ↑01-06-2025 15:51Dit onderzoek van de Rijksuniversiteit Groningen is ook interessant: https://uithetmoeras.nl/veenkolonien/
Even een beetje how can I make this about me: ik ben opgegroeid in zo'n familie als uit dit onderzoek en alhoewel ik financieel echt helemaal niets meer te klagen heb, kun je dat nog steeds aan mij merken.
Ik denk dat het lastig te begrijpen is wat intergenerationele armoede is, maar het is in elk geval anders dan tijdelijk krap zitten in een koophuis, hoe rot dat ook kan zijn.
In dit soort programma's zijn de mensen die meedoen ook altijd de mensen met de oplosbare problemen. Daar worden ze op uitgekozen. Mensen met schulden maar op het eerste oog wel schulden die uiteindelijk betaald kunnen worden.
Het zijn vaak gezinnen waar schulden zijn ontstaan door meer uit te geven dan verstandig was geweest. Het zijn zelden gezinnen met vaste lasten hoger dan hun inkomen.
Gezinnen met voor het programma onoplosbare problemen (zoals generatie armoede) komen niet snel in die programma's.
zondag 1 juni 2025 om 16:38
Ik werkte in de zorg en ben wel met mensen meegeweest voor een bijstandsuitkering , het ging in mijn ogen erg makkelijk, 1 gesprek en t werd toegekend.Lady*Voldemort schreef: ↑01-06-2025 16:19Dat denk ik ook.
Alsof je zomaar een bijstands- of Wajonguitkering op kunt halen, gratis bij een pakje Blueband.
zondag 1 juni 2025 om 16:39
zondag 1 juni 2025 om 16:40
Hoe weet jij dat nou? En weer dat gelul over 'verstandig'. Als je geen nagel hebt om aan je reet te krabben is geen enkele uitgave verstandig meer. En het zal je verbazen, maar ook arme mensen willen wel eens wat.Speculaastaart schreef: ↑01-06-2025 16:34
Het zijn vaak gezinnen waar schulden zijn ontstaan door meer uit te geven dan verstandig was geweest. Het zijn zelden gezinnen met vaste lasten hoger dan hun inkomen.
'Denk nou niet: "Ik ben te min, mijn leven heeft geen zin."
Want de kerst-klok luidt ook voor zo'n ei als jij.'
(Herman Finkers)
Want de kerst-klok luidt ook voor zo'n ei als jij.'
(Herman Finkers)
zondag 1 juni 2025 om 16:41
Dan zal er wel een goeie reden voor zijn geweest die jouw snappertje te boven ging. En verder: waarom heb je dan zelf geen bijstand aangevraagd? Heerlijk toch, lekker potverteren in de bijstand?
'Denk nou niet: "Ik ben te min, mijn leven heeft geen zin."
Want de kerst-klok luidt ook voor zo'n ei als jij.'
(Herman Finkers)
Want de kerst-klok luidt ook voor zo'n ei als jij.'
(Herman Finkers)
zondag 1 juni 2025 om 16:44
Speculaastaart schreef: ↑01-06-2025 16:34In dit soort programma's zijn de mensen die meedoen ook altijd de mensen met de oplosbare problemen. Daar worden ze op uitgekozen. Mensen met schulden maar op het eerste oog wel schulden die uiteindelijk betaald kunnen worden.
Het zijn vaak gezinnen waar schulden zijn ontstaan door meer uit te geven dan verstandig was geweest. Het zijn zelden gezinnen met vaste lasten hoger dan hun inkomen.
Gezinnen met voor het programma onoplosbare problemen (zoals generatie armoede) komen niet snel in die programma's.
Misschien moet je het programma dan toch eens gaan kijken. Er zit een vrouw in met € 180.000 schuld, (in ieder geval) één vrouw die in een gezin is opgegroeid met schulden en een vrouw die door corona in de schulden is gekomen (eigen zaak die dicht moest en waarbij de kosten doorliepen). Ja, er zitten ook rokende mensen met tatoeages tussen, maar als je daar even doorheen kijkt, zie je de achterliggende problemen echt wel.
zondag 1 juni 2025 om 16:54
Ik denk dat die mevr parttime had kunnen werken en dat dat beter voor haar was geweest, maar ik begeleidde haar en mocht dat niet zeggen.Lady*Voldemort schreef: ↑01-06-2025 16:41Dan zal er wel een goeie reden voor zijn geweest. En verder: waarom heb je dan zelf geen bijstand aangevraagd? Heerlijk toch, lekker potverteren in de bijstand?
Want ze wilde niet werken.
Nu zit ze de hele dag binnen te roken, en te computeren daar wordt je ook niet gelukkig van .
Zelf een uitkering?Nou nee, ik werkte graag voor mijn geld en zelfrespect.
Ik ben pas gestopt met werken en hoewel we t erg leuk hebben,je hele leven niets doen lijkt mij verschrikkelijk.
Aan je werk beleef je naast je inkomen nog veel meer, zelfstandigheid, je wordt gerespecteerd voor wat je doet niet omdat je de vrouw of moeder van xx bent, leuke en minder leuke contacten.je leert en groeit.
Maar dat moet je ervaren, die mevr in het programma, heeft volgens mij nooit gewerkt, dus die voelt dat ook niet.
zondag 1 juni 2025 om 17:03
Lady*Voldemort schreef: ↑01-06-2025 13:40Meh. In de negentiende eeuw had je nog geen Action en vliegvakanties maar toen waren er ook genoeg arme mensen hoor.
Ja, maar die mensen hadden geen tattoo's, gelnagels en saucijzenbroodjes. En helemaal geen bank en al helemaal niets aan de muur. Pfff, snap dat dan!
zondag 1 juni 2025 om 17:06
Wat als jouw man niet zo snel een andere baan met hoger inkomen had gevonden . Hoe lang hadden jullie het dan vol gehouden door even flink te bezuinigen ?Speculaastaart schreef: ↑01-06-2025 16:34
Het zijn vaak gezinnen waar schulden zijn ontstaan door meer uit te geven dan verstandig was geweest. Het zijn zelden gezinnen met vaste lasten hoger dan hun inkomen.
zondag 1 juni 2025 om 17:10
En wat als je je zelfrespect al jaren geleden kwijt bent geraakt omdat je overal werd afgewezen als voortijdig schoolverlater of zo? Ik noem maar wat geks hoor. Maar ik denk dat ik tegen een muur praat.
'Denk nou niet: "Ik ben te min, mijn leven heeft geen zin."
Want de kerst-klok luidt ook voor zo'n ei als jij.'
(Herman Finkers)
Want de kerst-klok luidt ook voor zo'n ei als jij.'
(Herman Finkers)
zondag 1 juni 2025 om 17:12
Ik weet niet of je op mij reageert, maar dat schrijf ik niet hoor. Ik spreek vanuit mijn eigen ervaring en achtergrond en ik beweer nergens dat er een snelle oplossing is voor alle problemen. Neemt niet weg dat ik denk dat het goed zou zijn om mensen hulpmiddelen aan te reiken om meer inzicht te krijgen in financiële zaken. En ik begrijp meteen dat niet iedereen daar wat aan zal hebben, maar elke persoon die je er wel mee helpt is toch meegenomen? En ik snap heus ook wel dat je ondanks die kennis nog steeds in de problemen kunt komen door domme pech. Zo is het leven.kolfdekolf schreef: ↑01-06-2025 16:20Het wonderlijke is dat 'we' nog steeds het beeld niet hebben losgelaten dat mensen met schulden ook daadwerkelijk 'schuldig' zijn aan hun situatie.
Als ze maar zouden budgetteren dan..als we jongeren op school maar beter leren omgaan met geld dan...
Dan is schijnbaar het hele 'probleem' opgelost.
Op het moment dat je door domme pech (kansenongelijkheid, werkloosheid, een scheiding, arbeidsongeschiktheid etcetc) je vaste lasten niet meer kan betalen dan maakt dat ene broodje kroket/pakje sigaretten/knutselspullen echt niet uit hoor. De achterstand van € 43.000 is daar niet door ontstaan en zal met bepalen op dat bedrag ook niet worden opgelost.
Ik kom uit het werkveld en echt..kansenongelijkheid gaat zo ontzettend ver. Hierboven al meerdere malen genoemd maar het boek van Tim s'Jongers is zo verhelderend. Juist om de bovengenoemde aannames te ontkrachten.
En nee ik kijk het programma niet. Pure leedporno, walgelijk.
Budgetteren vind ik overigens niet hetzelfde als altijd gezonde en verantwoorde keuzes maken. In mijn ogen is het inzicht hebben in de speelruimte binnen je budget.
zondag 1 juni 2025 om 17:18
Dat zou heel vervelend zijn geweest , maar had het mij geholpen als ik een uitkering had gehad en altijd thuis kon blijven?Lady*Voldemort schreef: ↑01-06-2025 17:10En wat als je je zelfrespect al jaren geleden kwijt bent geraakt omdat je overal werd afgewezen als voortijdig schoolverlater of zo? Ik noem maar wat geks hoor. Maar ik denk dat ik tegen een muur praat.
Voor de korte termijn zeker!
Maar gelukkig zou ik er (mijn perspectief he) niet van geworden zijn.
Ik denk dat een zinvolle daginvulling en het gevoel dat je nodig bent veel goeds doet voor een mens.
Je praat niet tegen een muur. We denken er anders over, dat kan.
Je werkt zelf ook hard in de wasserij, zou jij gelukkig zijn als je altijd thuis kon blijven met een uitkering?
zondag 1 juni 2025 om 17:18
Kan ik me goed voorstellen hoor. Het is zeer zeker niet mijn bedoeling om iemand te veroordelen.Lady*Voldemort schreef: ↑01-06-2025 16:27Als je terecht komt in een situatie waarin er niets meer valt te budgetteren is de kans dat je van dag tot dag gaat leven vrij groot. En mijn ervaring is ook dat je door de stress die één en ander met zich meebrengt bepaalde voor de hand liggende oplossingen over het hoofd ziet. Zo heb ik al die tijd verzuimd om toeslagen aan te vragen, want ik was zo druk met te bedenken wat ik die kinders nou weer te eten moest geven dat toeslagen niet in mijn hoofd opkwamen. En ja, ik kan prima lezen en rekenen. Hell, ik heb zelfs een universitaire opleiding gedaan.
zondag 1 juni 2025 om 17:20
Gerbera schreef: ↑01-06-2025 16:54Ik denk dat die mevr parttime had kunnen werken en dat dat beter voor haar was geweest, maar ik begeleidde haar en mocht dat niet zeggen.
Want ze wilde niet werken.
Nu zit ze de hele dag binnen te roken, en te computeren daar wordt je ook niet gelukkig van .
Zelf een uitkering?Nou nee, ik werkte graag voor mijn geld en zelfrespect.
Ik ben pas gestopt met werken en hoewel we t erg leuk hebben,je hele leven niets doen lijkt mij verschrikkelijk.
Aan je werk beleef je naast je inkomen nog veel meer, zelfstandigheid, je wordt gerespecteerd voor wat je doet niet omdat je de vrouw of moeder van xx bent, leuke en minder leuke contacten.je leert en groeit.
Maar dat moet je ervaren, die mevr in het programma, heeft volgens mij nooit gewerkt, dus die voelt dat ook niet.
Ik ga niet ontkennen dat er mensen zijn die niet willen werken, en alle mogelijke manieren gebruiken om ook maar niet te "hoeven" werken. Ik ken die mensen ook. De vraag is of dat de meerderheid of de minderheid is.
Net zoals dat er rijke mensen bestaan die belastingen ontduiken. Die zijn er, maar dat is niet de meerderheid.
En al de rest van de mensen die bungelen er tussenin en doen wat ze kunnen om (een beetje) gelukkig te leven. En daarbij hebben sommige mensen pech en komen in de schulden en weer anderen hebben geluk en komen nooit in de schulden en hebben zelden financiële problemen.
Het punt is dat je met je voorbeeld wellicht wel de waarheid verteld, maar daarmee ook impliceert dat het om een meerderheid gaat en nogal makkelijk is.
Sur mes cahiers d’écolier
Sur mon pupitre et les arbres
Sur le sable sur la neige
J’écris ton nom
Liberté
Paul Eluard
Sur mon pupitre et les arbres
Sur le sable sur la neige
J’écris ton nom
Liberté
Paul Eluard
zondag 1 juni 2025 om 17:23
Ik verrek het om zelfrespect te koppelen aan een uitkering.
Ik ben opgevoed met het gegeven dat er een vangnet is voor een ieder die dat om wat voor reden dan ook nodig heeft, niet een vangnet voor degene die zich schaamt voor het handophouden. Dat je er überhaupt zo over kunt denken heb ik pas op fora geleerd. En het zijn echt nooit mensen waar ik waardering en respect voor kan opbrengen die dit soort gedachtengoed uitdragen.
Ik betaal graag voor het vangnet van anderen. En ik ervaar het als rijkdom om dat te kunnen doen. En als geestelijke armoede om anderen dat te willen ontzeggen of om anderen die er gebruik van maken neer te willen drukken.
Ik ben opgevoed met het gegeven dat er een vangnet is voor een ieder die dat om wat voor reden dan ook nodig heeft, niet een vangnet voor degene die zich schaamt voor het handophouden. Dat je er überhaupt zo over kunt denken heb ik pas op fora geleerd. En het zijn echt nooit mensen waar ik waardering en respect voor kan opbrengen die dit soort gedachtengoed uitdragen.
Ik betaal graag voor het vangnet van anderen. En ik ervaar het als rijkdom om dat te kunnen doen. En als geestelijke armoede om anderen dat te willen ontzeggen of om anderen die er gebruik van maken neer te willen drukken.
Je hebt zo’n 26.000 dagen tussen níets en eeuwigheid, je kunt lachen, je kunt klagen, maar elke dag ben je voor eeuwig kwijt.
zondag 1 juni 2025 om 17:28
Ik denk dat niemand daar gelukkig van wordt. Ik kende iemand die altijd hard riep dat hij het wel makkelijk vond; laat anderen maar werken, ik zit lekker in m'n tuintje in de zon. Die stoere praat was een façade waarachter hij zich verborg. Er ging een diep verdriet achter schuil. Soms zijn mensen om welke reden dan ook niet bij machte om hun situatie te veranderen.Gerbera schreef: ↑01-06-2025 17:18Dat zou heel vervelend zijn geweest , maar had het mij geholpen als ik een uitkering had gehad en altijd thuis kon blijven?
Voor de korte termijn zeker!
Maar gelukkig zou ik er (mijn perspectief he) niet van geworden zijn.
Ik denk dat een zinvolle daginvulling en het gevoel dat je nodig bent veel goeds doet voor een mens.
Je praat niet tegen een muur. We denken er anders over, dat kan.
Je werkt zelf ook hard in de wasserij, zou jij gelukkig zijn als je altijd thuis kon blijven met een uitkering?
zondag 1 juni 2025 om 17:30
Nee natuurlijk niet. En ik vind het een beetje raar dat jij er blijkbaar van uit gaat dat mensen in een uitkering er wel gelukkig mee zijn. Ik gok erop (hele wilde gok hoor) dat ook zij het liever anders hadden gezien. En mensen zoals jij, die blaten over zelfrespect en luiheid en weet ik veel wat, maken het er niet beter op voor hen.
'Denk nou niet: "Ik ben te min, mijn leven heeft geen zin."
Want de kerst-klok luidt ook voor zo'n ei als jij.'
(Herman Finkers)
Want de kerst-klok luidt ook voor zo'n ei als jij.'
(Herman Finkers)
zondag 1 juni 2025 om 17:31
Precies.
Precies.
Precies.
'Denk nou niet: "Ik ben te min, mijn leven heeft geen zin."
Want de kerst-klok luidt ook voor zo'n ei als jij.'
(Herman Finkers)
Want de kerst-klok luidt ook voor zo'n ei als jij.'
(Herman Finkers)
zondag 1 juni 2025 om 17:35
Lady*Voldemort schreef: ↑01-06-2025 17:30Nee natuurlijk niet. En ik vind het een beetje raar dat jij er blijkbaar van uit gaat dat mensen in een uitkering er wel gelukkig mee zijn. Ik gok erop (hele wilde gok hoor) dat ook zij het liever anders hadden gezien. En mensen zoals jij, die blaten over zelfrespect en luiheid en weet ik veel wat, maken het er niet beter op voor hen.
Precies. Erg kortzichtig (en armoedig) als je dat niet kan (of wil?) zien. Het is allemaal niet zo maakbaar, maar dat is natuurlijk wel makkelijk om te denken vanuit een stuk kansrijkere positie.
zondag 1 juni 2025 om 17:36
Lady*Voldemort schreef: ↑01-06-2025 16:40Hoe weet jij dat nou? En weer dat gelul over 'verstandig'. Als je geen nagel hebt om aan je reet te krabben is geen enkele uitgave verstandig meer. En het zal je verbazen, maar ook arme mensen willen wel eens wat.
Omdat in het programma 'dubbeltje op zijn kant' altijd van die overzichtjes werden getoond waar het geld naar toe was gegaan. En dan zag je dus dat mensen bijvoorbeeld 1000 euro per maand uitgaven aan boodschappen in een tijd waarvoor je voor de helft ook best rond komen met een gezin van vijf. (Niet alleen mijn mening maar ook die van de deskundigen dan in het programma) Dan zijn je problemen snel opgelost hoor, als je vijfhonderd kunt besparen op de boodschappen.
zondag 1 juni 2025 om 17:37
Die hulpmiddelen zijn er al.Draaideurforummer schreef: ↑01-06-2025 17:12Ik weet niet of je op mij reageert, maar dat schrijf ik niet hoor. Ik spreek vanuit mijn eigen ervaring en achtergrond en ik beweer nergens dat er een snelle oplossing is voor alle problemen. Neemt niet weg dat ik denk dat het goed zou zijn om mensen hulpmiddelen aan te reiken om meer inzicht te krijgen in financiële zaken. En ik begrijp meteen dat niet iedereen daar wat aan zal hebben, maar elke persoon die je er wel mee helpt is toch meegenomen? En ik snap heus ook wel dat je ondanks die kennis nog steeds in de problemen kunt komen door domme pech. Zo is het leven.
Budgetteren vind ik overigens niet hetzelfde als altijd gezonde en verantwoorde keuzes maken. In mijn ogen is het inzicht hebben in de speelruimte binnen je budget.
Maar ze zijn niet toereikend.
Wat voor zin heeft het dan ze toch voor te stellen?
Er zijn andere voorstellen die beter werken. En die uitvoerbaar en betaalbaar zijn. Maar daar willen veel beleidsmakers niet aan. Eerst maar leren hoe het moet.
paradise wijzigde dit bericht op 01-06-2025 17:39
7.94% gewijzigd
zondag 1 juni 2025 om 17:38
Een groot deel van de mensen in de bijstand kan niet werken, maar hebben geen diagnose (fysiek of mentaal), waardoor ze geen recht hebben op Wajong/Wia oid.Gerbera schreef: ↑01-06-2025 16:11Dat was bij mij t eerste wat in mij opkwam.
Als er echt een reden voor was was dat in het programma wel benoemd (de reden dat haar man niet werkte werd ook benoemd)
Maar denk ik dan, als hij thuis is kan zij werken heeft ze ook geen oppas nodig.
Maar misschien denk ik wel te makkelijk.
Dat is vaak helemaal niet eenvoudig te omschrijven.
En het is natuurlijk veel leuker voor de kijkers als ze kunnen denken dat die vrouw wel zou kunnen werken.
Those who choose the lesser evil forget quickly that they chose evil.
Hannah Arendt
Hannah Arendt
zondag 1 juni 2025 om 17:40
Of zelfs wel een diagnose, maar nog steeds geen recht op wajong oid.Solomio schreef: ↑01-06-2025 17:38Een groot deel van de mensen in de bijstand kan niet werken, maar hebben geen diagnose (fysiek of mentaal), waardoor ze geen recht hebben op Wajong/Wia oid.
Dat is vaak helemaal niet eenvoudig te omschrijven.
En het is natuurlijk veel leuker voor de kijkers als ze kunnen denken dat die vrouw wel zou kunnen werken.
zondag 1 juni 2025 om 17:41
Solomio schreef: ↑01-06-2025 17:38Een groot deel van de mensen in de bijstand kan niet werken, maar hebben geen diagnose (fysiek of mentaal), waardoor ze geen recht hebben op Wajong/Wia oid.
Dat is vaak helemaal niet eenvoudig te omschrijven.
En het is natuurlijk veel leuker voor de kijkers als ze kunnen denken dat die vrouw wel zou kunnen werken.
En buiten dat, het is natuurlijk niet alsof het Gerbera's Goed Recht is om te weten waarom die mevrouw niet werkt. Er zal gerust een goeie reden voor zijn, maar daar heeft mevrouw Gerbera nou precies geen ene hol mee te maken.
'Denk nou niet: "Ik ben te min, mijn leven heeft geen zin."
Want de kerst-klok luidt ook voor zo'n ei als jij.'
(Herman Finkers)
Want de kerst-klok luidt ook voor zo'n ei als jij.'
(Herman Finkers)

Om te kunnen reageren moet je ingelogd zijn
Al een account? Log dan hier in