Werk & Studie alle pijlers

In de ziektewet, ontslagvoorstel werkgever - mag dit?

05-11-2009 17:40 60 berichten
Alle reacties Link kopieren
Een familielid zit momenteel ziek thuis met lichamelijke klachten veroorzaakt door spanningen (rugpijn en migraine-aanvallen). De spanningen zijn o.a. werkgerelateerd ivm fusie en verhuizing werkgever maar er ligt veel meer aan ten grondslag. De langere reistijd en langere werkdagen zijn de genadeklap geweest.



Familielid in kwestie heeft eerst volledig thuisgezeten en is toen weer 2 dagen gaan werken, advies van de bedrijfsarts. Begin oktober moest het werk volledig worden hervat (3 dagen in het geval van familielid) maar de lichamelijke klachten speelden dusdanig op dat er weer volledig is ziekgemeld.



Inmiddels heeft er een gesprek plaatsgevonden waarin een beëindigingsvoorstel is gedaan. Voorstel van werkgever is ontbinden arbeidscontract met wederzijdse instemming met behoud van recht op ww voor familielid. Dit alles moet ingaan over 3 maanden. Investering van familielid: alle snipperdagen inleveren, om precies te zijn 9 weken....



Dit voorstel lijkt mij niet fair. Niet alleen omdat alle snipperdagen moeten worden ingeleverd en werkgever dus maar 1 maand salaris doorbetaalt omgerekend, maar ook omdat het familielid ziek is en echt niet beter is begin februari. Familielid kan tegen die tijd echt niet het eigen werk hervatten bij een evt. andere werkgever omdat de gezondheidsproblemen dan nog niet zijn verdwenen. Familielid werkt overigens al ruim 30 jaar bij deze werkgever.



Weet iemand wat de rechten en plichten zijn in dit geval? Zowel voor werkgever als werknemer?
Alle reacties Link kopieren
Is het voorstel mogelijk om andere redenen dan ziekte gedaan, bijvoorbeeld wegens bedrijfseconomische omstandigheden?



Ontslag wegens ziekte alleen mag namelijk formeel nooit eerder dan na 2 jaar. Ik zou nooit akkoord gaan met een beeindigingsvoorstel op grond van ziekte.



Familielid laat zich sowieso hierin beter bijstaan door een arbeidsjurist: die is ter zake deskundig en kan alle omstandigheden die persoonlijk gelden voor familielid, beter beoordelen in deze.



Overigens is onder andere omstandigheden het vrijstellen van werkzaamheden voor een bepaalde duur versus het opgenomen beschouwen van verlofrechten, vrij normaal en redelijk als voorwaarde.



Succes.
Hoe lang is hij ziek? De werkgever moet 2 jaar lang loon doorbetalen en daarna mag/moet/kan de medewerker de WIA in. Een vervroegde WIA kan als er geen uitzicht is op werkhervatting, maar het klinkt niet alsof dat hier het geval is.
Alle reacties Link kopieren
Mijn moeder heeft ook in een dergelijke situatie gezeten en is afgekeurd, dan hou je als ik het juist heb 75 % van je huidige loon.

Ik zou als ik de persoon zou zijn het zeker opnemen met de vakbond en het rechts loket of als je een rechtsbijstandsverzekering heb met de verzekeringsmaatschappij. Ik zou me zeker niet zomaar af laten schepen met alleen ww, vooral als je al 30 jaar ergens werkt!
Ik zie nu dat er over ww wordt gesproken. Klinkt niet als een WIA-traject dan. Wat TD zegt niet akkoord gaan met ontslag vanwege de ziekte, maar wie weet is er een andere geldige reden.
Alle reacties Link kopieren
eens met Tia. Schakel een arbeidsjurist in. Jouw familielid heeft het al moeilijk genoeg en zal begrijpelijkerwijze vol met emotie zitten. Dan is het handig om een onafhankelijk iemand er bij te hebben die zijn of haar belangen goed kan verdedigen en alles zakelijk kan beoordelen.
Alle reacties Link kopieren
Het verhaal ligt al bij de rechtbijstandsverzekering, maar ik vroeg me af wat de rechten en plichten zijn. Als je ziek bent hoor je toch niet in de WW thuis?



En als familielid toch in de WW komt, hoe lang is er dan recht op WW? Ik heb al geadviseerd om naar het CWI te gaan voor meer informatie.
Ik zou daar niet op in gaan, want als je in de ziektewet blijft zitten duurt het veel langer voor ze je kunnen ontslaan en heb je dus veel langer nog 'n redelijk inkomen.
Alle reacties Link kopieren
Jeetje wat erg!!!

En... deels ook herkenbaar voor mij.

Ik kan je enkele tips geven:



1. Laat het familielid sowieso schriftelijk bezwaar aantekenen.

2. Neem een advocaat in de arm of schakel rechtsbijstand in.

3. Teken niets voordat er door een jurist naar gekeken is.

4. Inleveren snipperdagen is een belachelijk voorstel bij uitdiensttreding op initiatief van het bedrijf. Die vrije dagen zouden gewoon dienen te worden uitbetaald door de werkgever, op de maand volgend na uitdiensttreding.

5. Je kunt wel proberen alles te rekken in de hoop dat familielid dan beter wordt en alsnog 100% arbeidsgeschikt is, maar dat werkt niet. Ik weet hoeveel spanningen en stress het met zich meebrengt, een dergelijke uitdiensttreding.

6. Laat familielid in onderhandeling proberen om b.v. nog 6 maanden doorbetaald te krijgen, dus in dienst van het bedrijf, en daarna pas uit dienst. Maar dan wel vrijgesteld van werkzaamheden, vooral om echt beter te worden.

7. Als de werkgever het arbeidscontract wil beëindigen, dienen ze zich minimaal te houden aan een flinke uitkering aan je familielid, vooral na 30 jaar werk. (Ik weet niet of de kantonrechtsformule nog zo bestaat? Is aantal jaren in dienst x maandsalaris x factor. En die factor mag in dit geval dus nóóit onder de 1 liggen, maar altijd minimaal 1 zijn. Bovendien gelden de jaren vanaf je 40e sowieso als 1,5e maand.)

8. Laat je familielid zoveel mogelijk een dagboek bijhouden: wie zegt wat en wanneer.

9. Indien je familielid niet akkoord gaat, dient het bedrijf een ontslagaanvraag in te dienen bij het UWV. Hierdoor krijg je meestal een redelijk voorstel. Indien je er zelf met het bedrijf uitkomt, is dat qua financiën vaak hoger (als je goed onderhandelt - maar waarom niet - ze willen toch van je af!)



En als laatste iets heel positiefs voor je familielid: achteraf kan hij/zij echt gewoon enorm blij zijn dat dit gebeurd is. Niets gebeurt zonder reden. Stress kwam niet voor niets om e.e.a. uit te schakelen. Het is mij nl. ook gebeurd, en ik werkte 13 jaar bij dat bedrijf. Ben nog steeds zó blij dat ik daar weg ben!!!



(Verschil was dat ik zelf had aangegeven niet meer verder te kunnen bij dat bedrijf, na 2 burn-outs. Ik KON niet meer.)
Alle reacties Link kopieren
Dat dacht ik dus ook elninjoo. Vooral omdat familielid dicht tegen VUT-leeftijd aanzit. Gewoon uitzingen was mijn advies. En ja, het zal misschien een rechtszaak worden. Jammer dan.
Alle reacties Link kopieren
Nooit mee akkoord gaan! Ik zou een juridisch loket of arbeidsrechtdeskundige inschakelen, die helpen je super goed.

www.hetjl.nl
Alle reacties Link kopieren
In dat geval wel ja: uitzingen.
Alle reacties Link kopieren
Bedankt voor je input Mootje.



Familielid is nogal naief en een hele slechte onderhandelaar. Wilde dit al blind tekenen onderhand om van het gezeik af te zijn....triest maar waar. Maar ja, als je op de bodem van de put zit heb je geen vechtlust meer.



Ik hoop dat er financieel iets te regelen valt, punt 7 klinkt positief maar ik weet niet of die vlieger opgaat in dit geval.
quote:Bengal schreef op 05 november 2009 @ 17:56:

Dat dacht ik dus ook elninjoo. Vooral omdat familielid dicht tegen VUT-leeftijd aanzit. Gewoon uitzingen was mijn advies. En ja, het zal misschien een rechtszaak worden. Jammer dan.in dat geval helemaal ja! dan moet ie echt z'n poot stijf blijven houden en de boel zolang mogelijk zien te rekken
Alle reacties Link kopieren
Ik hoop dat ik er wat vechtlust in kan praten....zou zo zonde zijn om dit weg te gooien.
Alle reacties Link kopieren
Echt niet mee akkoord gaan! Een onredelijk voorstel van een werkgever die inspeelt op de persoon. Na 30 jaar zal de werkgever goed weten hoe deze persoon in elkaar zit.

Er moet minimaal 2 jaar ziekteverleden zijn genoteerd voor het tot ontslag kan komen. Uitzingen is het beste of een redelijk voorstel (kantonrechterformule) afdwingen.

Belachelijk.. Sommige werkgevers....(nee schuddende smiley)
Alle reacties Link kopieren
Yep... Kun je nóg zo hard werken en je best doen en proberen om een hoop voor je collega's te doen... maar 't gaat achteraf tóch maar weer om die knoeten!
Alle reacties Link kopieren
Die les heb ik al geleerd bij mijn eerste werkgever, fris van de universiteit.....
Alle reacties Link kopieren
Ik hoop dat de werkgever van je familielid redelijk bij kas zit, want anders kan hij/zij een ontslagvergoeding wel vergeten. Ik krijg na bijna 10 jaar dienst geen rooie cent, omdat de werkgever geen geld meer heeft. Leuk geregeld bij wet, die ontslagvergoeding, maar als er geen geld is, dan kun je het dus wel schudden.



Ik wens je familielid veel sterkte Bengal.
Alle reacties Link kopieren
Kijk even op deze site:

http://www.arbeidsrechter.nl/h/h3433.htm



Dan onder punt E.

Lijkt me niet aannemelijk dat dit geldt... Dus toch een zaak zoals iedereen al zegt
Alle reacties Link kopieren
Bovendien staat daar ook dat er voor 2 jaar een ontslagverbod geldt..

104 weken loon moet de werkgever doorbetalen..
Alle reacties Link kopieren
Om maar direct een misverstand uit de weg te ruimen: bij het aangaan van een beëindigingsovereenkomst is geen sprake van ontslag maar van wederzijds goedvinden. Als de tekst van de overeenkomst correct is opgesteld dan zal de werknemer doorgaans het recht op WW behouden. Hoe lang de WW-uitkering zal duren hangt vervolgens samen met de duur van het arbeidsverleden. Als de werknemer na beëindiging van de arbeidsovereenkomst met wederzijds goedvinden, wegens ziekte niet in staat is te solliciteren of te werken dan zal er geen WW-uitkering worden toegekend. Vanwege de wijze waarop het dienstverband is geëindigd zal doorgaans ook geen recht bestaan op een uitkering krachtens de Ziektewet.



Samenvattend: als deze werknemer met zijn werkgever een beëindigingsovereenkomst sluit en direct na aanvang van de werkloosheid wegens ziekte niet in staat is te solliciteren of te werken dan zal vermoedelijk het volledige inkomen wegvallen. Hieruit vloeit voort dat het aangaan van een beëindigingsovereenkomst op dit moment niet het meest voor de hand ligt.



Deze werknemer doet er verstandig aan om juridische hulp in te roepen van een deskundige en zich daarnaast te realiseren dat dit soort procedures slopend kunnen zijn. Het tegen beter weten in vasthouden aan een dienstverband is doorgaans niet succesvol. Op zich kan het nadenken over de voorwaarden van beëindiging met wederzijds goedvinden dus geen kwaad. Gezien de medische toestand van deze werknemer lijkt het mij echter te vroeg om daarover nu al afspraken te maken.
Alle reacties Link kopieren
@wuiles, mooi verwoord.

Inschakelen juridische hulp is heel verstandig. Deze kan het hele verhaal zakelijk benaderen en proberen de beste oplossing te vinden.
Alle reacties Link kopieren
Wuiles: bedankt!!!!! Hier kan ik wat mee. Vooral dat er ws. niet eens recht bestaat op WW....dat maakt het toch wel de moeite waard om flink te knokken voor goede voorwaarden van beëindiging. Want dat er een einde aan het dienstverband komt is wel duidelijk.



Je hebt het iig heel duidelijk en helder verwoord, dit is ook leesbaar voor het familielid in kwestie. Super! Nogmaals bedankt.
Alle reacties Link kopieren
Klinkt niet als een erg goede deal voor je familielid. Wat is precies de reden dat de werkgever dit voorstel doet? Alleen om ziekte? (nog afgezien van de vraag of dat OK is, is er hier toch geen sprake van uitzichtloos ziek zijn dat nooit meer goed komt?)

Dit is een oud topic. Het topic is daarom gesloten.
Maak een nieuw topic aan om verder praten over dit onderwerp.

Terug naar boven