Pijn aan je taalgevoel

23-06-2012 23:20 2828 berichten
Alle reacties Link kopieren
Ken je dat? Pijn aan je taalgevoel?



Dat heb ik als ik iemand iets hoor zeggen waarbij 'n knoeper van 'n grammaticale fout wordt gemaakt, of de klemtoon verkeerd wordt gelegd.



En het voelt net zoals dit:





Ik woon nu 'n kleine 15 jaar in Rotterdam, en kan nog altijd niet wennen aan Maastùnnel en rookvléés. Brrrr... En net hoorde ik 'n aankondiging op 'n amateurradiostation:"De volgende nummer is..." Ieeeuuww....



Herkenbaar? Wat doet pijn aan jullie taalgevoel?
Alle reacties Link kopieren
quote:Lebowski schreef op 24 april 2014 @ 21:19:

[...]





Oww ja daar praten ze sowieso raar
Ouwe tang, verveel je je soms? Zoek eens een andere hobby dan mensen op dit forum af te zeiken, graftak!
quote:Lebowski schreef op 24 april 2014 @ 18:18:

Niet direct een allergie, wel verbazing: eerder vandaag was er een deskundige op televisie, over Maxima en haar kleding etc. Zij had het over peeptoes, maar dan 'pieptoes' (dus op zijn Hollands, met de -oe als in gnoe). Ik vond dat best wel een rare uitspraak, kan me voorstellen dat mijn oma het zo zou uitspreken, zo'n gek onbekend woord, maar een modedeskundige?



En dan sprak ze het nog verkeerd uit ook....als je peeptoes foneeties uitspreekt moet je een -ee- horen, geen -ie-.

Een goed glas wijn.....dat is net zo'n stomme uitdrukking als 'ik hou van lekker eten'

Oh ja joh, ik hou juist van goor eten, hoe ranziger, hoe beter.



Maar daar kwam ik hier niet voor....Omdat ik een opleiding doe heb ik een heuse account gekregen bij het plaatselijk ROC. Daar hadden een paar meiskes van de spw een stukje gepost over een projectje dat ze gedaan hadden.

Echt......ze doen de richting kinderopvang, maar ik zie het niet goedkomen met dat hele voorschoolgebeuren dat de regering graag zou zien. Je weet wel, om taalachterstanden vroeg op te sporen bij kinderen.

Ik plaats het verslag even.

Titel



*Datum* heeft het ROC X

meegedaan aan het ### project.

Dit houd in dat wij informatie kregen over stille rampen die

gebeuren over de hele wereld. Hiermee wouden ze ons bewust

maken hoe erg de situatie eigenlijk is.



De deelnemers hebben groepjes gemaakt en een opdracht

uitgekozen. Deze opdracht hebben we uitgewerkt en datum uitgevoerd in *stad*. We hebben daar de

mensen bewust gemaakt over de stille ramp die je gekozen

had.



Door dit allemaal te doen kregen we punten en met die punten

kon je bioscoop kaartjes winnen of bowling kaartjes.

De punten tellen ook mee voor je cijfer voor *schoolvak* wat

we in periode 4 krijgen.



Het waren zeker twee super leuken dagen en we hebben veel

ervaring opgedaan!



Wij volgen de opleiding Sociaal Pedagogische medewerker

Kinderopvang



Naam leerlingen



Ik bedoel, kom op....het wemelt van de spelfouten. En wordt dit als verslag geaccepteerd? Waar ging het dan over? Welke stille rampen, hoe reageerden mensen, wat heb je zelf geleerd?

Oh ze konden biscoopkaartjes winnen en ze kregen studiepunten. Die hele stille ramp roest ze blijkbaar totaal aan de reet
O, Starshine, wat erg!

Wat mij de afgelopen paar dagen opvalt op het forum is dat er 'of terwijl' gebruikt wordt, waar 'oftewel' bedoeld wordt. De eerste keer moest ik echt even goed nadenken wat er nu eigenlijk stond. Ik vind het altijd maar raar dat mensen woorden gebruiken terwijl ze eigenlijk geen idee hebben wat ze nu eigenlijk typen.
Ik zie nu twee topic-titels: 'Ik wil, hij wilt niet', en 'Mijn vriend wilt te veel'.



Daar krijg ik nou echt een nagels-op-het-schoolbord-gevoel van! Brrrr.
O ik zie net dat één van die twee topics juist gaat om het verschil tussen wil en wilt
Alle reacties Link kopieren
De spatie ziekte.



Op konings dag hingen hier overal bordjes 'fiets parkeer plaats'.
Power to the people
Alle reacties Link kopieren
Galileo, daarvoor is het platform Signalering Onjuist Spatiegebruik in het leven geroepen: klik. Inclusief meldpunt waar je je gal over deze taalverloedering kunt spuwen.
Alle reacties Link kopieren
Elynn, klopt! Ik heb er de afgelopen jaren al een aantal mooie spatiefouten gemeld. Leuke website.
Power to the people
Alle reacties Link kopieren
'Te allen tijde'



Wat zijn er toch veel snobistische figuren die dit niet kunnen spellen. Schrijf gewoon 'altijd'.
Power to the people
Alle reacties Link kopieren
quote:Starshine schreef op 20 april 2014 @ 20:39:

Ik heb hier een pak toiletpapier staan van een niet nader te noemen merk. Ik twijfel nogal over de slogan: 'Als sterk en zacht een rol speelt'. Mijn taalgevoel zegt me dat het 'een rol spelen'

Als sterk en zacht een rol spelen...

kijkt u op de de wc naar een toneelstukje...

zou de volgende zin dan kunnen zijn.
Alle reacties Link kopieren
De 'slagzin': I amsterdam



Er zal wel weken over vergaderd zijn in de gemeenteraad en er zullen tonnen voor betaald zijn aan bijdehante tekst- en reclamebureaus en dan komt dit als beste uit de bus? Ik vind het zowel slap als nietszeggend als lelijk klinken. Het nutteloze met het onaangename verenigd.
Alle reacties Link kopieren
Ik vind het een mooie slagzin!
Ouwe tang, verveel je je soms? Zoek eens een andere hobby dan mensen op dit forum af te zeiken, graftak!
quote:fjorgyn schreef op 15 mei 2014 @ 22:57:

De 'slagzin': I amsterdam



Er zal wel weken over vergaderd zijn in de gemeenteraad en er zullen tonnen voor betaald zijn aan bijdehante tekst- en reclamebureaus en dan komt dit als beste uit de bus? Ik vind het zowel slap als nietszeggend als lelijk klinken. Het nutteloze met het onaangename verenigd.



Zum Kotzen!

Echt de aller beroerdste slogan ooit!
Tot nog zeker 12.30 uur rijden er geen treinen tussen Hoofddorp en Leiden Centraal. Mensen die met de trein willen rijzen, kunnen voor zover bekend nog wel gebruik maken van de stations Hillegom en Voorhout. De vertraging is meer dan 60 minuten volgens de NS.
Alle reacties Link kopieren
quote:bankje schreef op 16 mei 2014 @ 10:56:

met de trein willen rijzen, .... De vertraging is meer dan 60 minuten volgens de NS.

Nee toch? Die vertraging snap je dan ook wel.



Zie net dat ik hier op mijn bureau een:



Helios "Omlegagenda" heb liggen. Geeft me het gevoel dat ik een goed georganiseerde huurmoordenaar ben.
Ik erger me wild aan hoi in plaats van hallo. Doei in plaats van dag.



Ik vind een begroeting met ; 'hoi,hoi' zo ontzettend kinderachtig.
Alle reacties Link kopieren
Bij het woord 'kinderwens' denk ik in de eerste plaats aan zo'n chocolade verrassingsei, in de tweede plaats aan speelgoed op het verlanglijstje van een kind.



Maar nee, ik moet denken aan al die vrouwen op de talrijke topics als 'mamma worden in mei', 'zwanger in '14' 'zwanger, praatgroepje', 'na een half jaar niet zwanger...' etc. etc. Op de wereld worden er per dag ongeveer 370.000 kinderen geboren (op Mars nog niet één enkel jongetje tot nu toe, en geen meisje op Venus), en al die mamma's zitten zo te zien allemaal op het Viva Forum.
Jongentje, dingentje. Vreselijk! (en nu zijn ze toegevoegd aan het woordenboek van mijn telefoon )
Alle reacties Link kopieren
quote:duistercontinent schreef op 16 mei 2014 @ 13:24:

Ik erger me wild aan hoi in plaats van hallo. Doei in plaats van dag.



Ik vind een begroeting met ; 'hoi,hoi' zo ontzettend kinderachtig.Hoi piepeloi!
Silence is golden. Duct tape is silver.
Alle reacties Link kopieren
quote:duistercontinent schreef op 16 mei 2014 @ 13:24:

Ik erger me wild aan hoi in plaats van hallo. Doei in plaats van dag.



Ik vind een begroeting met ; 'hoi,hoi' zo ontzettend kinderachtig.Ik zie eerlijk gezegd het probleem niet. Ik vind "hallo" en "dag" wel beleefder dan "hoi" en "doei" of "doeg". Ik zou "hoi" en "doei" niet willen gebruiken in een wat formelere setting. "Goedenmorgen/-middag/-avond" en "tot ziens" zijn nog beter.
World of Warcraft: Legion
Alle reacties Link kopieren
quote:hans66 schreef op 17 mei 2014 @ 10:53:

[...]

Ik zou "hoi" en "doei" niet willen gebruiken in een wat formelere setting. "Goedenmorgen/-middag/-avond" en "tot ziens" zijn nog beter.Ja! De setting, is belangrijk bij het begroeten en gedagzeggen, ook het deel van het land. Alleen doei gebruik ik nooit omdat ik het lelijk en onverschillig vind klinken. Hoi-hoi alleen ironisch of melig, als ik met een bekende bel of zo.



Als ik in Groningen ben zeg ik hoi. Dat is daar heel gebruikelijk, ook bij het weggaan. Als ik dan ‘goedemiddag’ zeg bij het binnenkomen klinkt het te formeel. Bij het weggaan zeg ik wel tot ziens, want hoi gaat me dan niet natuurlijk af. Toch zeg ik in Brabant niet ineens houdoe, dat voelt onecht aan. Misschien omdat ik er te weinig kom en er daarom niet vertrouwd mee ben.



Hier (Amsterdam) kan alles, ook ‘ de mazzel’ of ‘geluk’ als je weggaat maar ik doe het niet gauw. Een ietsje formeel (zeker om te beginnen) valt bijna altijd en overal goed heb ik gemerkt. Misschien omdat het als respectvol, prettig taalgebruik wordt ervaren. Ik merk dat wel aan de reacties, van mensen in winkels bijvoorbeeld.



Ach, waarschijnlijk ben ik ouderwets. Aan de ene kant hou ik van verzorgd taalgebruik aan de andere kant -ik hou van taal- vind ik humor en creativiteit (of meligheid, en tussendoor lekker plat of cliché) in taal ook onmisbaar.

Leuk onderwerp!



Een ander onderwerpje: 'U' gebruik ik op twee manieren: meestal welgemeend (en automatisch), om respect uit te drukken voor degene met wie ik praat. Soms gebruik ik het om expres afstand te scheppen tussen mij en een ander. Doorgaans kan het me niet schelen maar bijvoorbeeld een je- en jouwende onverschillige ellendeling die ik niet ken krijgt van mij een ijzig U. Ook als hij/zij veel jonger is dan ik. Of opdringerige figuren. Donder op zeg, met je onwaarachtige partijprogramma en je rozen. En: vaak veranderen ze prompt van houding en ze gaan ook op u over. De tussenvorm u + voornaam in andere landen missen wij helaas, vind ik wel charmant.



Wanneer gebruiken jullie 'U' ?
Alle reacties Link kopieren
quote:fjorgyn schreef op 17 mei 2014 @ 16:31:

[...]





Wanneer gebruiken jullie 'U' ?Tegen mensen die ik niet ken, tegen mensen die ouder zijn dan ik (ik word 64) en om afstand te scheppen, zeker wanneer iemand die ik niet ken je, jij, jou of jouw zegt. Het hoeft voor mij echt niet altijd zo vreselijk formeel maar er zijn grenzen. In landen als Duitsland, België, Frankrijk, Italië, Spanje enz. tutoyeert men ook niet zo snel. Daar kent men betere omgangsvormen.
verba volant, scripta manent.
Alle reacties Link kopieren
Sorry, verkeerde topic
Alle reacties Link kopieren
Ik stoor me heel erg aan het gebruik van het woord 'beide' of 'beiden'. Ik weet niet precies meer hoe het wél moet of hoort, maar als ik in een topic lees: we zijn nu 10 jaar bij elkaar en we zijn 'beide' erg gelukkig met de relatie (of iets in die trant) dan krijg ik wel een beetje jeuk. Dat moet toch 'beiden' zijn? Of misschien liever nog; 'allebei'.



Ik lees dit hier op het forum heel vaak. We zorgen beide voor het huishouden, we sporten beide op maandag, enzovoorts. Dat klopt toch niet?
'It's better to be absolutely ridiculous, than absolutely boring'
Alle reacties Link kopieren
Beiden slaat terug op personen, beide op dingen.
Ga in therapie!

Dit is een oud topic. Het topic is daarom gesloten.
Maak een nieuw topic aan om verder praten over dit onderwerp.

Terug naar boven