Geld & Recht alle pijlers

Is dit huisvredebreuk?

13-02-2012 14:35 119 berichten
Alle reacties Link kopieren
Ik ben al 5 jaar uit elkaar. Ik woon nog in de gezamenlijke woning met onze kinderen, dit is destijds zo overeengekomen.De woning staat weliswaar nog op 2 namen maar ik betaal de hypotheek. Hij staat al sinds 5 jaar ingeschreven op een ander adres, en woont daar ook.

In die 5 jaar tijd heeft mijn ex ruimschoots de tijd gehad om zijn spullen mee te nemen. Ik zal en heb hem ook nooit een strobreed in de weg gelegd, om zijn spullen te halen en mee te nemen.



Nu waren de kinderen dit weekend bij hem en ik was bij mijn vriend. Ik was echter thuis wat vergeten en ik kom thuis, tref ik mijn ex op een ladder in de schuur aan op zoek naar zijn schaatsen. Hij heeft mij niet gebeld om te zeggen dat hij zijn schaatsen op wilde komen halen, nee hij is met de sleutel van 1 van de kinderen binnengekomen. Hij heeft zelf geen sleutel. Kinderen waren er wel bij, althans niet bij hem, maar op andere plek in huis.



Kan dit zomaar? Hij gaat dus zomaar zonder mijn toestemming mijn huis binnen om iets te zoeken, nu zijn het schaatsen, voor het zelfde geld neust hij in mijn papieren. Onze verstandhouding is niet van dien aard dat ik me er prettig bij voel. Ik bedoel als we vriendschappelijk met elkaar zouden omgaan, dan vond ik het minder erg, maar ook dan licht je diegene even van te voren in.



Hoe kan ik dit voorkomen?
Alle reacties Link kopieren
Hij had best wel even kunnen overleggen vind ik..



Maar je kan toch gewoon tegen hem zeggen dat je dit liever niet hebt?
Alle reacties Link kopieren
Oh, hij gebruikt de kinderen om binnen te komen en heeft dat niet met jou overlegd?



Wiki zegt;



Wetsartikelen huisvredebreuk en uitleg



Artikel 138 van het Nederlandse Wetboek van strafrecht(01-10-2010):

1. Hij die in de woning of het besloten lokaal of erf, bij een ander in gebruik, wederrechtelijk binnendringt of, wederrechtelijk aldaar vertoevende, zich niet op de vordering van of vanwege de rechthebbende aanstonds verwijdert, wordt gestraft met gevangenisstraf van ten hoogste een jaar of geldboete van de derde categorie. 2. Hij die zich de toegang heeft verschaft door middel van braak of inklimming, van valse sleutels, van een valse order of een vals kostuum, of die, zonder voorkennis van de rechthebbende en anders dan ten gevolge van vergissing binnengekomen, aldaar wordt aangetroffen in de voor de nachtrust bestemde tijd, wordt geacht te zijn binnengedrongen. 3. Indien hij bedreigingen uit of zich bedient van middelen geschikt om vrees aan te jagen, wordt hij gestraft met gevangenisstraf van ten hoogste een jaar of geldboete van de derde categorie. 4. De in het eerste en derde lid bepaalde gevangenisstraffen kunnen met een derde worden verhoogd, indien twee of meer verenigde personen het misdrijf plegen.

Lid 1 stelt strafbaar:

1.het wederrechtelijk binnendringen van een woning of het besloten lokaal of besloten erf bij een ander in gebruik;

2.het zich niet op vordering van/vanwege rechthebbende verlaten van een woning of het besloten lokaal of besloten erf wanneer men zich daar wederrechtelijk bevindt.



In Caribisch Nederland geldt artikel 144 van het Wetboek van Strafrecht BES (november 2010):

Hij die, hetzij in de woning of in het bij eene woning behorend erf, hetzij in het besloten lokaal of erf, bij een ander in gebruik, wederrechtelijk binnendringt of, wederrechtelijk aldaar vertoevende, zich niet op de vordering van of vanwege den rechthebbende aanstonds verwijdert, wordt gestraft met gevangenisstraf van ten hoogste zes maanden of geldboete van de eerste categorie. Hij die zich den toegang heeft verschaft door middel van braak of inklimming, van valsche sleutels, van een valsche order of van een valsch kostuum, of die, zonder voorkennis van den rechthebbende en anders dan tengevolge van vergissing binnengekomen, aldaar bij nacht wordt aangetroffen, wordt geacht te zijn binnengedrongen. Indien hij bedreigingen uit of zich bedient van middelen geschikt om vrees aan te jagen, wordt hij gestraft met gevangenisstraf van ten hoogste een jaar. De in het eerste en derde lid bepaalde straffen kunnen met een derde worden verhoogd, indien twee of meer vereenigde personen het misdrijf plegen.

[bewerken] Verdere uitleg



Wederrechtelijk een woning binnengaan is strafbaar, met name wanneer dit gebeurt op de manieren die in lid 2 beschreven zijn. Het is echter ook mogelijk dat iemand op rechtmatige manier is binnengekomen (lees: binnengelaten) en door de rechthebbende later alsnog wordt gesommeerd te vertrekken. Bijvoorbeeld: iemand komt bij een ander op bezoek, het gesprek neemt een onaangename wending, de bezoeker wordt weggestuurd maar weigert weg te gaan.



De vordering zoals die in lid 1 van het wetsartikel is gesteld, is dus alleen nodig om strafbaar te worden wanneer men op een rechtmatige manier is binnengekomen, zoals de eerder genoemde agressieve bezoeker. Vaak zullen twee aanmaningen om heen te gaan nodig zijn: de eerste om het wederrechtelijk vertoeven vast te stellen en de tweede om het niet verwijderen te constitueren. De vordering moet tot een persoon of groep gericht zijn en het bevel inhouden heen te gaan.



Het is derhalve een wijdverbreid misverstand dat er geen sprake is van huisvredebreuk wanneer iemand is binnengelaten. Wel zal politie minder snel geneigd zijn hiertegen op te treden en zal de bewijslast problematischer worden dan wanneer iemand op onrechtmatige manier is binnengekomen.



[bewerken] Definities

In het wetsartikel wordt in lid 1 onder woning verstaan de plek waar men zijn vaste verblijfplaats heeft, dat kan ook een studentenkamer zijn.

Een besloten lokaal kan een tot de woning behorende ruimte zijn, bijvoorbeeld een schuur.

Onder besloten erf vallen geen akkers, weilanden en bossen.

De betekenis van de zinsnede bij een ander in gebruik is feitelijk bij een ander in gebruik, beslissend is het feitelijk houderschap.

Wederrechtelijk betekent zonder toestemming van de rechthebbende (de bewoner) en zonder rechtvaardigingsgrond.

Binnendringen is het geval als men binnengaat tegen de verklaarde wil van de bewoner, wat kan blijken uit woorden of uit daden.

In lid 3 is van bedreigingen sprake, als de tegenstand van de bewoner jegens de binnendringer door dreigende woorden wordt verlamd.

Onder de zinsnede middelen geschikt om vrees aan te jagen wordt verstaan het bedreigen door daden.



[bewerken] Toepassing bij kraken



Op basis van art. 429 Sexies Sr kan het zijn dat in specifieke gevallen geen sprake is van huisvredebreuk omdat dat wetsartikel stelt dat de huis- of lokaalvrede niet verbroken kan zijn als een woning of lokaal langer dan een jaar leeg stond, wat bijvoorbeeld van belang is als een woning of pand gekraakt is.



[bewerken] Feitelijk gebruik



Doordat in de delictsomschrijving van art.138 Sr het woord recht in de termini wederrechtelijk en rechthebbende op meerdere wijzen kan worden opgevat of uitgelegd (in elk geval deze vier: al dan niet op grond van een aan iemand toekomend subjectief recht dan wel al dan niet in strijd met het algemeen geldend ofwel objectief recht, kan deze tot misverstanden leiden in situaties van eigenrichting.



Sinds het arrest van de Hoge Raad in de zaak van de Muider huisvredebeuk in december 1914 wordt in Nederland in de jurisprudentie hieromtrent de feitelijke leer aangehangen, die inhoudt dat de feitelijkheid van het gebruik van de woning geldt als criterium voor de bescherming van de huisvrede en niet de al dan niet vermeende of betwiste rechtmatigheid daarvan.



In september 2007 heeft de Hoge Raad die leer in een arrest over een geval van huisvredebreuk in Almelo[1] bestendigd: in die zaak waren de gebruikers krakers van wie later werd vastgesteld dat zij onrechtmatig in de betreffende woning vertoefden, doch die omstandigheid kon geen afbreuk doen aan de strafbaarheid van het optreden van een knokploeg dat als huisvredebreuk werd aangemerkt
Ruil hem in voor een ED! Veilig en warm. Dat is wat je nodig hebt!
Alle reacties Link kopieren
Puur juridisch is dit volgens mij geen huisvredebreuk. Hij is nog steeds mede-eigenaar.



Hij had alleen best even kunnen overleggen
I was born in the sign of water, and it's there that I feel my best
Alle reacties Link kopieren
Ik weet niet hoe oud je kinderen zijn maar geen sleutels geven. Voor noodgevallen om nog iets te halen kunnen ze jou bellen. Als je contact hebt met een buurvrouw of familie/vrienden die het geen probleem vinden om heeeeeel af en toe bij zoiets de deur open te doen nadat ze jou hebben gebeld zou ik het zo doen.



Nu kwam je erachter maar zou hij het anders gezegd hebben?
Als je tot over je oren in de soep zit, zie je de gehaktballen pas naast je drijven
Alle reacties Link kopieren
en nu in korte bewoordingen Fame?
I was born in the sign of water, and it's there that I feel my best
Alle reacties Link kopieren
quote:rosanna08 schreef op 13 februari 2012 @ 14:39:

Puur juridisch is dit volgens mij geen huisvredebreuk. Hij is nog steeds mede-eigenaar.



Hij had alleen best even kunnen overleggen





Maar zij is wel de gebruiker. Dit zou betekenen (indien je huurt) dat de verhuurder ook maar zo binnen mag komen?



Informeer even bij de politie TO?
Ruil hem in voor een ED! Veilig en warm. Dat is wat je nodig hebt!
Netjes is anders. Maar als het huis op twee namen - en dus ook zijn naam staat - kan dit volgens mij nooit huisvredebreuk zijn.



Maar ik zou er ook niet blij mee zijn.
Alle reacties Link kopieren
Nou Ster, het wordt te lang als ik moet gaan uitwijden waarom dit gewoon niet tegen hem te zeggen is. Hij lapt zelfs rechterlijke uitspraken aan zijn laars. Dus van mij neemt hij sowieso niets aan, hij vindt nl altijd dat hij in zijn recht staat.



Het ging toch om zijn schaatsen? Jawel, maar het gaat ook om mijn privacy. Hij had zijn schaatsen heus wel van mij gekregen, ik leg hem echt niets in de weg. Maar ik had ook niet zo 1,2 geweten waar ze lagen, mss liggen ze al wel bij hem thuis. Hij kon ze ook niet vinden.



Maar je gaat niet zomaar zonder overleg iemand zijn huis binnen.
Alle reacties Link kopieren
Heel simpel, hij heeft zich zonder toestemming of medeweten van de gebruiker toegang verschaft. Dat mag niet. In principe is het een strafbaar feit, ongeacht of hij de sleutel van gezamelijk kroost heeft gebruikt.
Ruil hem in voor een ED! Veilig en warm. Dat is wat je nodig hebt!
Alle reacties Link kopieren
Nee natuurlijk is het geen huisvrede breuk, want officieel is het huis OOK van hem.
Even advocaat van de duivel spelen. Kan het ook onhandigheid zijn geweest (erg geen kwaad in zien, omdat het toch in de schuur is) of domme behulpzaamheid (jou niet willen storen, omdat je bij vriend bent).
Alle reacties Link kopieren
quote:Mylene_Valerie schreef op 13 februari 2012 @ 14:40:

Ik weet niet hoe oud je kinderen zijn maar geen sleutels geven. Voor noodgevallen om nog iets te halen kunnen ze jou bellen. Als je contact hebt met een buurvrouw of familie/vrienden die het geen probleem vinden om heeeeeel af en toe bij zoiets de deur open te doen nadat ze jou hebben gebeld zou ik het zo doen.



Nu kwam je erachter maar zou hij het anders gezegd hebben?Nee denk het niet, hij geeft nergens veel info over. Doet nog veel meer achter mijn rug om, maar dit vind ik wel heel vervelend.
Alle reacties Link kopieren
quote:missy-86 schreef op 13 februari 2012 @ 14:42:

Nee natuurlijk is het geen huisvrede breuk, want officieel is het huis OOK van hem.Nogmaals, hij is geen gebruiker. Hoe zou jij het vinden je huurbaas aan te treffen in het huis wat jij huurt? Dat is toch ook zijn huis?
Ruil hem in voor een ED! Veilig en warm. Dat is wat je nodig hebt!
Alle reacties Link kopieren
quote:Fame schreef op 13 februari 2012 @ 14:41:

[...]





Maar zij is wel de gebruiker. Dit zou betekenen (indien je huurt) dat de verhuurder ook maar zo binnen mag komen?



Informeer even bij de politie TO? volgens mij niet als je het huurt/verhuurt, maar daar is in TO's geval geen sprake van. Bij huur heb je een gebruiker en een eigenaar, nu heb je 2 eigenaren

Maar, ik ben absoluut geen jurist, dus het is ook meer mijn idee hoor. Er zitten hier genoeg mensen die wel weten hoe en wat
I was born in the sign of water, and it's there that I feel my best
Alle reacties Link kopieren
quote:Zima schreef op 13 februari 2012 @ 14:43:

Even advocaat van de duivel spelen. Kan het ook onhandigheid zijn geweest (erg geen kwaad in zien, omdat het toch in de schuur is) of domme behulpzaamheid (jou niet willen storen, omdat je bij vriend bent).



En dit ook.



Maar als er niet met hem te praten valt inderdaad geen sleutel meer meegeven aan de kinderen, bijvoorbeeld bij de buurvrouw neerleggen voor in noodgevallen zoals iemand al opperde (en die instrueren dat ze jou eerst belt als ex iemand hem wil komen halen)
Alle reacties Link kopieren
quote:rosanna08 schreef op 13 februari 2012 @ 14:43:

[...]



volgens mij niet als je het huurt/verhuurt, maar daar is in TO's geval geen sprake van. Bij huur heb je een gebruiker en een eigenaar, nu heb je 2 eigenaren

Maar, ik ben absoluut geen jurist, dus het is ook meer mijn idee hoor. Er zitten hier genoeg mensen die wel weten hoe en wat Ook al zijn ze beiden eigenaar, TO is de gebruiker, en haar ex niet en heeft dus niets te zoeken in de woning zonder toestemming.
Ruil hem in voor een ED! Veilig en warm. Dat is wat je nodig hebt!
Alle reacties Link kopieren
Eens. Maar als dit de eerste keer is verwacht ik niet dat hier ook maar iets mee gedaan wordt.

Is hij wel gewoon vertrokken? Ik zou de datum e.d. wel even noteren voor het geval je er later nog meer last van zou krijgen, dossiervorming dus.
Alle reacties Link kopieren
Ik zou even bellen met je advocaat/het Juridisch Loket als ik jou was.
Life is like a pipe and I\'m a tiny penny rolling up the walls inside
Alle reacties Link kopieren
quote:Fame schreef op 13 februari 2012 @ 14:45:

[...]





Ook al zijn ze beiden eigenaar, TO is de gebruiker, en haar ex niet en heeft dus niets te zoeken in de woning zonder toestemming. heeft ie op zich ook niet, maar ik vraag me echt af of het in dit geval zo simpel is





JOEHOEEEEEEE juristen/advocaten, mensen die er meer van weten!!!!!!!!!!!
I was born in the sign of water, and it's there that I feel my best
Alle reacties Link kopieren
quote:Zima schreef op 13 februari 2012 @ 14:43:

Even advocaat van de duivel spelen. Kan het ook onhandigheid zijn geweest (erg geen kwaad in zien, omdat het toch in de schuur is) of domme behulpzaamheid (jou niet willen storen, omdat je bij vriend bent).



haha ,mij niet willen storen omdat ik bij vriend ben, nee hij belt me om de stomste dingen, of ik sokken van 1 van de kids kan komen brengen, dat soort dingen, dus nee die optie heeft hij niet in gedachten gehad.



Nu in de schuur, maar wie zegt dat het niet eerder gebeurd is. En wie zegt me dat hij het niet nog een keer doet. De oudste heeft sleutel omdat ze op middelbaar onderwijs zit en op onregelmatige tijden thuiskomt.
Alle reacties Link kopieren
quote:Zima schreef op 13 februari 2012 @ 14:43:

Even advocaat van de duivel spelen. Kan het ook onhandigheid zijn geweest (erg geen kwaad in zien, omdat het toch in de schuur is) of domme behulpzaamheid (jou niet willen storen, omdat je bij vriend bent).Dat was ook mijn eerste gedachte, misschien gewoon vriendelijk duidelijk maken dat hij de volgende keer even met jou moet overleggen als hij iets nodig heeft wat nog bij jou staat.
Alle reacties Link kopieren
jongens, jongens, als deze man verder niet voor veel problemen zorgt, ik zou de situatie niet laten escaleren en gewoon rustig maar duidelijk zeggen dat je hier niet van gediend bent en dat hij voortaan gewoon even kan bellen.



Waarom gelijk juridisch, als je zelf al zegt dat hij daar toch niet naar luistert, zo werk je hem alleen maar tegen je in het harnas.
Alle reacties Link kopieren
Met de kinderen afspreken dat ze alleen de sleutel aan hun vader uitlenen als ze jou daarover hebben ingelicht? Als de oudste op de middelbare school zit moet dat lukken, toch?
Wil je de toch al broze verstandhouding op scherp gaan zetten door officiele stappen te ondernemen?



Ik zou hem duidelijk maken dat dit meteen de laatste keer is geweest. Gewoon op normale toon.

Dit is een oud topic. Het topic is daarom gesloten.
Maak een nieuw topic aan om verder praten over dit onderwerp.

Terug naar boven