Geld & Recht alle pijlers

Erfenis verworpen & wezenpensioen

03-06-2010 11:47 21 berichten
Alle reacties Link kopieren
Ik hoop dat er hier iemand rondsurft die ervaring heeft met het volgende:



In 2008 is mijn vader overleden. Ik heb de erfenis verworpen ivm de vele schulden die hij had.

Doordat ik nog studeer heb ik wel recht op wezenpensioen. Alleen nu kan niemand echt antwoord geven op de vraag of ik dit wel mag aanvaarden gezien ik geen erfgenaam ben. En dan gaat het er vooral om of het aanvaarden van dit pensioen geen actie is waarmee je je opstelt als erfgenaam en daardoor ook aansprakelijk bent voor de schulden.



Mijn notaris weet het niet en verwijst me naar pensioenfonds. Pensioenfonds denkt dat het wel aanvaard mag worden. Jurist van rechtsbijstand denkt van niet.



Iemand die hier een lichtje over kan laten schijnen?



In mijn logica is het pensioen iets waar verder niemand aanspraak op kan maken en dus nooit kan dienen als inlossing van de schuld. De belastingdienst kan immers niet een uitkering vragen.
Alle reacties Link kopieren
Ben je de langstlevende?

Weet je waar het pensioen van je vader liep? Dan zou ik die maatschappij eens benaderen hiervoor. Meeste wezenpensioen is maar tot 18 jaar.
Kan je de belastingdienst anders niet eens bellen?
Alle reacties Link kopieren
hay



wij hebben ook in het zelfde schuitje gezeten ,en mijn zwagertje heeft nog wel een wezenuitkering gehad tot zijn 21 en als je nog studeerd is dit geloof ik langer.

wij hebben de erfenis ook niet aanvaard.en nooit geen problemen gehad



gr
Volgens mij wordt een (half)wezen-uitkering uit de algemene middelen betaald door het UWV.



Gaat het om "nabestaandenpensioen" dan zou ik inderdaad contact opnemen met het pensioenfonds.
Alle reacties Link kopieren
De notaris moet op de hoogte zijn van de wetgeving en rechtspraak en moet je dus kunnen beantwoorden wat het inhoudt om je als erfgenaam op te stellen. Misschien een andere notaris raadplegen?
Ga in therapie!
Alle reacties Link kopieren
quote:moppetoet schreef op 03 juni 2010 @ 12:32:

Volgens mij wordt een (half)wezen-uitkering uit de algemene middelen betaald door het UWV.



Nee, door de SVB.



Gaat het om "nabestaandenpensioen" dan zou ik inderdaad contact opnemen met het pensioenfonds.Ik zou contact opnemen met het pensioenfonds.
Alle reacties Link kopieren
Tanx voor de reacties. Het gaat om een wezenpensioen, maar wel van een pensioenfonds. Ik heb er recht op omdat ik nog studeer. Voor ieder fonds zijn deze regels weer anders.



Net contact gehad met het pensioenfonds en zij zeggen dat het kan en geen problemen moet opleveren.



Misschien wil ik voor de zekerheid inderdaad een andere notaris raadplegen, want ik vind het ook vreemd dat ze het niet zouden weten. En nu heb ik teveel tegenstrijdige berichten gehoord.
Alle reacties Link kopieren
Het klinkt alsof de notaris geen zin heeft om het voor je uit te zoeken. Nu je de erfenis van je vader hebt verworpen, is het dossier voor de notaris gesloten... Op welke wetsartikelen baseert de jurist van de rechtsbijstand zich?



Er is volgens mij juridisch verschil tussen inkomensregelingen (zoals een wezenpensioen) en vermogen (dat bij testament overerft). Van het (negatieve) vermogen van je vader heb je afstand gedaan (heel verstandig). Een wezenpensioen is meestal een inkomensregeling, die via een pensioenfonds is opgebouwd. Dat wordt niet uit de algemene middelen betaald, zoals Moppetoet hierboven schrijft (misschien verwarring met de ANW?).



Ik ben geen jurist, maar heb het afgelopen jaar mijn testament gewijzigd en daarbij ook de nabestaandenregelingen onder de loep genomen. In mijn geval was het zo dat ik bij testament alleen vermogen kon regelen (en nog een aantal andere zaken, zoals voogdij en financieel bewind in geval van een minderjarige erfgenaam). Over inkomensregelingen (nabestaandenpensioen) kon ik bij testament niets regelen, omdat dat via het pensioenfonds gaat.



Omdat ik notarieel niets over dat nabestaandenpensioen kon vastleggen, denk ik (obv eigen ervaring, niet op basis van juridische kennis) dat je inderdaad bij het pensioenfonds moet zijn. Als nabestaande kun je je volgens mij daar melden als rechthebbende op het nabestaandenpensioen (immers een inkomensregeling), zonder consequenties voor de erfenis, die je immers al hebt verworpen. Voor het pensioenfonds ben jij begunstigde van het pensioen, of je ook erfgenaam bent/was is voor hen niet relevant.



Het zal verwarrend zijn dat je tegenstrijdige adviezen krijgt... Ik vind de reactie van je rechtsbijstand ook teleurstellend ('denk van niet'), zo heb je ook niks aan zo'n verzekering!
Alle reacties Link kopieren
Bedankt voor je reactie Lucebertha. Ik vind het ook klinken alsof de notaris het niet uit wil zoeken en de rechtsbijstand klonk ook niet al te zeker. Ik ga nog maar een keer in de telefoon klimmen.



Hoe jij het uitlegt vind ik het heel logisch klinken. ik zal eens vragen naar het wetsartikel.



Ik word alleen onrustig van het idee dat als ik het aanvaard en 'iemand' bedenkt dat dit dus een actie van een erfgenaam is, ze alsnog de schuld bij mij komen halen.



Ik laat weten wat er uitkomt en als iemand nog een zinnige aanvulling heeft, graag!
Alle reacties Link kopieren
Onze postings waren ongeveer tegelijk. Je krijgt inderdaad tegenstrijdige adviezen. En dan ga ik me er als niet-jurist ook nog tegenaan bemoeien



Mijn idee is dus dat een nabestaande (=rechthebbende op een wezenpensioen) niet hetzelfde is als een erfgenaam. Stel dat je vader een andere erfgenaam had (een langstlevende partner of zo), dan had jij toch ook recht op dat wezenpensioen zonder de baten en/of lasten van de erfenis?



Als je nog studeert en zo jong al je ouders hebt verloren, lijkt me dit een heel moeilijke situatie. Ik wens je veel sterkte en zou je aanraden om je vraag schriftelijk voor te leggen aan de rechtsbijstand en aan het pensioenfonds, dan moeten ze wel met een inhoudelijk antwoord komen.
Alle reacties Link kopieren
he bah, sophy, ook nog juridisch gezeik en gedoe bij al je verdriet. Ik heb geen idee, maar de laatste posting van lucebertha klinkt mij logisch in de oren. En een notaris moet dit toch weten, kom op zeg. Lui gedoe om te zeggen dat je het niet weet.
Ik denk dat Lucerbetha gelijk heeft. Mijn moeder was van mijn vader gescheiden toen hij overleed en was geen erfgenaam, maar kreeg wel een deel van zijn pensioen waarvoor ze rechten had opgebouwd tijdens hun huwelijk. Ik kreeg inderdaad ook een wezenpensioen zolang ik studeerde net als jij.



Wat al eerder is geopperd: notaris en rechtsbijstand laten uitzoeken. Waar heb je ze anders voor? Wat een slap antwoord hebben ze gegeven.
.
Alle reacties Link kopieren
Dibah, ze heeft niet beneficiar aanvaard, zij heeft de erfenis verworpen.
Alle reacties Link kopieren
Dibah: ik heb niet benificiair aanvaard, ik heb het verworpen. Geldt dan hetzelfde?

Dat het fiscaal belast is, weet ik, dat geeft ook niet. Het gaat me erom dat ik bij aanvaarding niet ook zijn schulden aanvaard.



Inmiddels heeft pensioenfonds laten weten dat het wel zou kunnen. Een andere notaris belt mij maandag terug.



Nostradame: bedankt voor je reactie. En Arwen ook



ik weet wel dat ik zsm mijn testament laat opmaken en dat ik zorg dat er altijd geld is voor mijn uitvaart en nooit mijn kind op zal zadelen met dit soort gezeik.
.
Alle reacties Link kopieren
Maar ik heb het verworpen dibah. En sorry, maar jij kent de situatie niet, dus lijkt het me lastig oordelen. Toch bedankt voor je input.
.
Alle reacties Link kopieren
Nog even een update: eindelijk een notaris gesproken die wel zin had in antwoorden en ik mag het pensioen gewoon krijgen. Het is een recht en maakt geen deel uit van vermogen.



Pensioenfonds zei uiteindelijk hetzelfde en de notaris heeft het schriftelijk verklaard.



Iedereen bedankt voor de reacties.
Alle reacties Link kopieren
quote:4Hellokitty schreef op 03 juni 2010 @ 11:57:

Ben je de langstlevende?

Weet je waar het pensioen van je vader liep? Dan zou ik die maatschappij eens benaderen hiervoor. Meeste wezenpensioen is maar tot 18 jaar.Nee hoor gebruikelijk bij de maatschappij waar ik werk is 18 (of oude regelingen 21) met uitbreiding tot 27 bij studerend of invalide kind.

Dit is een oud topic. Het topic is daarom gesloten.
Maak een nieuw topic aan om verder praten over dit onderwerp.

Terug naar boven