Lijf & Lijn alle pijlers

Hernia: lotgenoten gezocht

04-05-2015 12:32 109 berichten
Alle reacties Link kopieren
Hee ladies,



ik ben 22 en heb nu 2 jaar 2 hernia's in mijn onderrug. Soms heb ik pijn, maar altijd heb ik last en na twee jaar verschillende therapeuten maakt m'n beperkte bewegingsvrijheid me af en toe flink radeloos. Het lijkt me top als hier nog andere meiden zijn met soortgelijke ervaringen om gedachten uit te wisselen over operaties en tips tegen pijntjes aangezien hier bijvoorbeeld geen facebookgroep ofzo voor is.



Let me know als er iemand is die hier ook behoefte aan heeft!



(ik ben overigens nieuw en heb de regels gelezen, maar weet niet zeker of dit zo mag)
Alle reacties Link kopieren
Spannend zeg, een operatie. Kan me voorstellen dat je even moet omschakelen. Maar hopelijk ben je dan daarna van de pijn af of is het in elk geval een heel stuk minder!



Een kantoorbaan lijkt me niet makkelijk met een hernia, maar ik doe fysiek erg zwaar werk, dus dat is ook niet heel handig.

Doe nu aangepast werk en ook dat valt me nog best zwaar. Ben vooral heel erg moe en net als jij Safran erg huilerig. Er is zoveel gebeurd de afgelopen periode en nu gaan we ook nog trouwen!

Hopelijk kom ik in de vakantie wat tot rust en zal de moeheid ook wat minder worden.



Na de bruiloft willen we graag voor een kindje gaan. Heeft een van jullie ervaring met een hernia i.c.m. zwangerschap?



Fijne dag allemaal!
Alle reacties Link kopieren
In Januari 2014 kreeg ik voor het eerst ferme pijn in mijn onderrug. Ik had toen nog geen idee, totdat de zenuwpijn begon in mijn linkerbeen. Huisarts stuurde me naar huis met diclofenac en later tramadol. Beide boden geen verlichting. En naar de fysio aangesloten bij dezelfde praktijk. Daar ben ik vlug mee gestopt, totaal geen vertrouwen in.. Zelf een manueel therapeut gezocht en langzaam ging het beter. Na 6 weken kon ik weer full time werken. (Kantoor) Zakenreis (9u vliegen) ging ook weer, redelijk. Met veel pijn maar het kon.



Toch bleef ik op een bepaald pijn niveau steken en inmiddels waren mijn bielspieren zo geirriteerd en verkrampt dat deze vrolijk meewerkten en ik regelmatig (9 a 10x per dag) kramp kreeg. In Juni ben ik naar een fysio gespecialiseerd in ruggen gegaan. Dat ging beter en na drie maanden was ik pijnvrij, 3 weken. Toen kwam het op dezelfde manier terug, pijn in de onderrug en een dag later zenuwpijn. Door naar de neuroloog, 2 weken op de afspraak gewacht, 3 weken op een mri scan en weer 2 weken op de uitslag: hernia op l5s1. En een doorverwijzing naar de pijnpoli. Dat heb ik niet gedaan omdat het geen oplossing is. En aangezien we al 2 maanden verder waren, waren mijn klachten alweer iets afgenomen. Ik kon ermee leven.



In Januari 2015 zat ik weer aan de grond en weer moest ik me ziekmelden. Weer een zakenreis annuleren en weer wekenlang lijden.



Ik was weer pijnvrij eind mei. Ik stond het tijdens een feestje drie weken geleden nog trots te vertellen. Tot vorige week.. Ik voelde langzaam de pijn in mijn rug trekken en donderdag zat ik aan de grond. Niets gaf verlichting, alleen op handen en knieeen kon ik het handelen. Plassen ging bijna niet, leegplassen helemaal niet. Ik kon nog geen 10meter meer lopen zonder te huilen van de pijn. En ik kan inmiddels wel wat hebben!



Zondag was ik ten einde raad. In Nederlandse ziekenhuizen kwam ik nergens op de korte termijn. Bovendien wilde ik een moderne operatie, niet de ouderwetse met veel kans op littekenweefsel. PTED lijkt de perfecte operatie maar zonder vergoeding van de verzekering voor mij nu even niet te betalen. Daarna liep ik tegen een kliniek in Keulen aan. Snel aan de beurt en snel op de been. Bovendien hebben ze een overeenkomst met mijn zorgverzekeraar! Alleen mijn eigen risico ging eraan. Recensies uitgespit op zorgkaart en na een helse nacht de stap gezet en het contactformulier ingevuld. Ik lag ongeveer 24u later op de operatie tafel. Letterlijk.



Ik kon dezelfde dag terecht voor een consult, mri, onderzoek en de uitslag. De hernia was fors, forser dan op de eerdere mri. Opereren was het advies maar dat had ik wel verwacht. Ze zijn ook een beetje commercieel. Wanneer ik wilde? Eh, gisteren? Dat kon niet maar morgen wel hotel laten boeken door ze en de volgende dag was ik om 9u aan de beurt. Om half een kwam ik gelukzalig uit de recovery. Om 13u wilde ik plassen en ik mocht naar het toilet, om 14u stond ik mijn lunch (lekker!!) naar binnen te werken.



De rest van de dag giebelend door gebracht:

- kijk, mijn been kan omhoog

- kijk ik kan op mijn rug liggen na anderhalf jaar!!

- en op mijn buik sinds een half jaar!

- kijk ik loop recht!



En geen pijn meer. Alleen de spier in de rug op de plaats van de operatie maar dat wordt ook al snel minder. Geen pijn meer. Wat kan een mens daar gelukkig van worden.



Mijn operatie was afgelopen dinsdag, woensdag was ik weer thuis. Elke dag mag ik een beetje meer bewegen en mogen de rust pauzes korter. Ik mag dit weekend weer zelf autorijden! Over anderhalve week ga ik eens op kantoor kijken en ik denk dat ik over 4 of 5 weken weer full time werk!



Fantastische arts, super kliniek.. Het leek wel een hotel. Beste beslissing die ik ooit genomen heb. Op mijn ja woord na dan ;)
Alle reacties Link kopieren
@ Badzeep: heftig zeg! Mooi dat je beslissing zo goed is bevallen. Ik dacht dat die kliniek in Keulen opgedoekt was? Hoe heet de jouwe? En welke zorgverzekeraar heb je? Want dan ben je een unicum/is jouw zorgverzekeraar een uitzondering!
Alle reacties Link kopieren
Mediapark klinik. Maar als je zoekt op hernia Keulen vind je de hele website. Er zijn meerdere verzekeringen met een overeenkomst. Dit in het kader van wachtlijstbemiddeling.



En als je zoekt op de naam van de arts Patrick Simons, komt zorgkaart.nl voorbij. Dat gaf voor mij de doorslag. Je kunt er ook terecht via zorgloketduitsland.nl



Wel heb je een doorverwijzing nodig maar dat was bij mij allang geen probleem meer ;)



Ik ben er goed en prettig behandeld. Als een mens met serieuze pijn. En niet als een mens wat maar "even geduld moet hebben en doorbijten".



Wat is jouw laatste status?
Alle reacties Link kopieren
Hallo allemaal,



Ik zit nu al 3 weken bij mijn ouders thuis, omdat ik zelf niks kan. 19 Juni op mijn verjaardag kreeg ik pijn in mijn bil. Nog wezen winkelen achter de kinderwagen van mijn nichtje als steun, ging al moeilijk lopen. S' avonds na het eten ging ik naar huis, kon mijn moeder bellen want ik kwam niet meer van mijn bank af die is nl erg laag. Toen begon de ellende van vreselijke pijn in mijn rug, bil en been rechts. Dokter gebeld dacht aan Ischias paracetemol voorgeschreven. Pijn werd erger tramadol erbij. Snachts niet kunnen slapen alleen zitten, massage, niet meer kunnen lopen, plassen op een emmer, niet kunnen douchen 1,5 week moet de trap op. Week later opgehaald door de ambulance hield het niet meer uit, hernia, lyrica erbij gekregen. Nu kan ik stukjes lopen met een rollator, heb een wc verhoging, kan liggen niet helemaal plat want m'n bil en rug blijven pijn doen. Heb kunnen douchen trap op en af daarna wel pijn. Gisteren een Mri gedaan en kan morgen bellen voor de uitslag, ben benieuwd. Het is echt bizar heb iig nog nooit last gehad van mijn rug. En dat dit is begonnen met pijn in mijn bil, ik dacht nog nou weekje dan weer aan het werk. Wat ik al zei 3 weken bij mijn ouders en denk dat het nog wel even gaat duren helaas. Ben wel heel erg blij dat de heftige pijn veel minder is geworden.
Alle reacties Link kopieren
Sterkte kibus. Ik kan goede fysiotherapie van harte aanbevelen, zeker nu je wat minder pijn hebt. Bewegen is belangrijk. Je krijgt tips voor verlichting en training voor je spieren zodat deze het beter op kunnen vangen, Die pijn in je bil is simpelweg uitstraling. De hernia zelf voel je meestal niet. Bij mij hielp het om op min buik te gaan liggen (tot de laatste keer).
Alle reacties Link kopieren
Ben tijdje hier weggeweest ivm vakantie...



Jeetje badzeep en kibus wat een heftige verhalen zeg!

Bij mij is de pijn een aantal weken weggeweest, maar het komt nu weer terug Vanmorgen naar de huisarts geweest en zij heeft me fysio aangeraden. Heb deze keer geen zenuwpijn, alleen spierpijn, hoop niet dat de zenuwpijn ook weer terug gaat komen!

Wat doe jij precies bij de fysio badzeep? Moet je oefeningen doen of masseren ze je spieren los?

Bewegen doe ik wel veel, maar tillen gaat echt niet.
Alle reacties Link kopieren
Hey "lotgenootjes"



Ik heb even alle berichten gelezen en ik wilde ook even mijn verhaal delen.



Ben nu al een jaar of 3 aan het tobben met mijn rug.

December 2013 dubbele hernia geconstateerd en ik stond op de lijst om geopereerd te worden, maar artsen zeggen ook dat een hernia vanzelf weer kan verdwijnen .... dat is begin vorig jaar ook gebeurd wat ik nog steeds erg apart vindt ....



Sinds februari dit jaar weer rugpijn, uitstraling bil, been en voet.

Door de scan en tadaaaa hernia weer terug, wachtlijst opereren, ook informatie opgevraagd bij pijnkliniek.



Alleen ik zit in dubio, opereren of afwachten aangezien het vorige keer ook vanzelf weggegaan is....
Leef je droom
Alle reacties Link kopieren
Het kan inderdaad verdwijnen en dat doet het bij de meeste mensen ook. En bij sommige mensen helaas niet. Ik heb ook lang last gehad en was bang om echt te bewegen. Voor mij was de keuze op een gegeven moment makkelijk want ik kon niets meer. Ik weet wat je bedoeld en dat het lastig is om te bepalen of een operatie het waard is. Als je wilt en kunt afwachten, kun je dat natuurlijk doen. Je kunt ook een lijstje maken met voors en tegens. Niemand kan je vertellen hoe de pijn voor jou voelt en of je daarmee kunt leven (tijdelijk) of niet.



Wat ik je wil adviseren is dat je verder kijkt naar de mogelijkheden qua operatie. Er zijn zoveel mogelijkheden om een hernia te opereren en die bieden allemaal verschillende voordelen. Google een beetje rond op de opties. Een second opinion bij een prive kliniek kan ook nog. Die willen wel liever opereren (commercieler) en hebben geen wachtlijst, dus hou dat in gedachten. Laat je niet pushen. Echter heb je daar meer te kiezen. Ik ben in Keulen geholpen bij de media park klinik. Ik stond een uur later naast mijn bed, zonder pijn.



Sterkte!
Alle reacties Link kopieren
@Badzeep bedankt voor je reactie.

Ik ben inderdaad de laatste dagen continue op internet aan het zoeken naar alternatieven tips enz.

Kwam nu ook wel een interessante site tegen heb daar een ebook gedownload met tips oefeningen voor hernia, spit ischias enz. Hopelijk helpt dat ook iets.





quote:Badzeep schreef op 23 juli 2015 @ 09:59:

Het kan inderdaad verdwijnen en dat doet het bij de meeste mensen ook. En bij sommige mensen helaas niet. Ik heb ook lang last gehad en was bang om echt te bewegen. Voor mij was de keuze op een gegeven moment makkelijk want ik kon niets meer. Ik weet wat je bedoeld en dat het lastig is om te bepalen of een operatie het waard is. Als je wilt en kunt afwachten, kun je dat natuurlijk doen. Je kunt ook een lijstje maken met voors en tegens. Niemand kan je vertellen hoe de pijn voor jou voelt en of je daarmee kunt leven (tijdelijk) of niet.



Wat ik je wil adviseren is dat je verder kijkt naar de mogelijkheden qua operatie. Er zijn zoveel mogelijkheden om een hernia te opereren en die bieden allemaal verschillende voordelen. Google een beetje rond op de opties. Een second opinion bij een prive kliniek kan ook nog. Die willen wel liever opereren (commercieler) en hebben geen wachtlijst, dus hou dat in gedachten. Laat je niet pushen. Echter heb je daar meer te kiezen. Ik ben in Keulen geholpen bij de media park klinik. Ik stond een uur later naast mijn bed, zonder pijn.



Sterkte!
Leef je droom
Alle reacties Link kopieren
Ik hoop het voor je! Ik heb ook een fijne fysio en dat maakt echt verschil. Ik hoop dat je jezelf vlot beter voelt.
Ik heb super veel baat gehad met een chiropractor. Deze kraakte niet maar gebruikte drukpunten. Daarnaast heb ik ook echt maanden niets getild en hoewel het een zwakke plek blijft ben ik er grotendeels vanaf. Zodra ik pijn krijg in mijn been neem ik ook meteen gas terug, maar wat een pijn zeg. Ik heb ook wel eens dat er een zenuw knel zit tussen mijn ruggenwervels en dat los ik op door te gaan hangen. Als je ergens aan hangt trek je eigenlijk je ruggenwervels van elkaar (voeten mogen de grond niet raken en hou je ruggenwervel ontspannen) en als je mazzel hebt schiet je zenuw er tussen uit. Is dus niet hetzelfde als een hernia. Als je je te vaak laat kraken bij een chiropractor beschadig je op de lange termijn je wervels maar als je het maar één keer in de paar jaar hebt is het geen probleem. Fysiotherapie helpt bij beide helemaal niets is mijn ervaring.
Alle reacties Link kopieren
Mijn fysio gebruikt ook triggerpoint massage, daar heb ik veel baat bij. Laat je nooit kraken met een hernia, ik zeg het er nog even bij
Alle reacties Link kopieren
Voorlopig sta ik op de wachtlijst opereren ....

Ik heb over 2 weken een afspraak bij een pijnkliniek in Rotterdam deze gebruikt ook andere behandelmethodes.

Alleen momenteel wordt de pijn in mijn been bijna nog erger dan de rugpijn.

Kan hooguit 20-30 meter lopen .... zo erg heb ik het nog nooit gehad.... echt tijd volgens mij dat er nu wat aan gedaan "moet" worden.
Leef je droom
Alle reacties Link kopieren
Verheug je alleen niet te veel erop dat alle pijn en ongemakken weg zijn na de operatie. Mijn uitvalsverschijnselen zijn er nog steeds doordat de beknelde zenuw erg beschadigd was en is. Ben nu 3 maanden post operatie en zenuw is nog steeds niet goed. Schijnt tot een jaar te kunnen duren...
Alle reacties Link kopieren
Heb ik ook gehoord en zelf gelukkig geen last van. Ik had een spastische spier maar dat is nu ook over. Was voor mij ook een reden om niet langer door te lopen.



30 meter lopen klinkt bekend. En dat was al verschrikkelijk! Twee weken is nog erg lang :( ik lag binnen 24u op de operatie tafel (nadat ik het contactformulier had ingevuld) en dat was echt een verademing daarna! Sterkte boeddahlover! Ik hoop dat het toch een beetje vlot verloopt voor je.
Alle reacties Link kopieren
quote:Badzeep schreef op 09 augustus 2015 @ 10:38:

Heb ik ook gehoord en zelf gelukkig geen last van. Ik had een spastische spier maar dat is nu ook over. Was voor mij ook een reden om niet langer door te lopen.



30 meter lopen klinkt bekend. En dat was al verschrikkelijk! Twee weken is nog erg lang :( ik lag binnen 24u op de operatie tafel (nadat ik het contactformulier had ingevuld) en dat was echt een verademing daarna! Sterkte boeddahlover! Ik hoop dat het toch een beetje vlot verloopt voor je.



dank je badzeep, waar ben jij geholpen?

en hoe ging het met je na de operatie?

x
Leef je droom
Alle reacties Link kopieren
Staat hierboven allemaal schat



Mediapark klinik, via www.hernia-weg.nl



Ik stuur je een pm.
Alle reacties Link kopieren
Lieve hernia lotgenoten.

Ook ik ben regelmatig in de aap gelogeerd met mn onderrug. Mijn SI gewricht, volgens de huisats.

Gelukkig heb ik een hele goede chiropracter/arts, die mij altijd in 2 sessies pijnvrij heeft gemaakt.

Thuis heb ik onmiddels een zogenaamde ' inversie-tafel' , waarop je ligt, maar vervolgens 90 graden verticaal kan omdraaien, zodat je als het ware aan je voeten ondersteboven hangt. Voor 280,- euro op het Net gekocht, de beste investering ooit.

Wel laat ik me eens per jaar preventief kraken door mn arts/chiropracter, die opk topsporters behandeld.
Alle reacties Link kopieren
Ik ben ook in behandeling gegaan bij een chiropractor, dit heeft mij goed geholpen (ik had overigens wel meer dan 2 sessies nodig).

Kraken doet mijn chiropractor niet, heb ik nagevraagd maar volgens haar is dat een fabeltje.

Wel hoor je soms een knak maar dat is lucht uit je gewrichten (sommige mensen doen dit expres door aan hun vingers te trekken, brrr).

Wat ze wel doen is kijken hoe bepaalde zenuwbanen lopen en waar de pijn vandaan komt. En dan duwen ze op bepaalde plekken. Ik vond het niet heel pijnlijk.



Rugklachten zijn echt bij iedereen anders, ook de behandeling. Ik zou bij klachten in ieder geval eerst naar een arts gaan, niet meteen zelf gaan dokteren.
Alle reacties Link kopieren
Hallo,



Sinds half januari heb ik een forse hernia.

Ik heb daarvoor 1 jaar al met rugklachten gelopen. .Men dacht altijd dat het mijn si gewricht was. Ben daarvoor bij de fysiotherapeut geweest en osteophaat en chiropractor. En allemaal dachten ze aan het si gewricht, maar mijn si gewricht stond ook niet goed dus gek is het niet. Maar toen in januari werd het zo erg dat ik ineens niet meer kon lopen van de pijn ik wist niet hoe ik moest zitten liggen ...verschrikkelijk! Naar de huisarts geweest( haast kruipend) en die bevestigde een hernia.

Mijn tenen waren uitgevallen...had geen gevoel meer en kon niet bewegen.

Brandende en stekende pijn..kon er geen deken op verdragen.

5 soorten medicijnen oa morfine tabletten.

Beleid afwachtend...nu kan ik in iedergeval lopen en fietsen ik heb inmiddels op de l5 een zenuwblokade gehad en afgelopen juli een proeflokalen op de s1 en dat blijkt een Schot in de roos...in september hoop ik de defenitieve te krijgen. Daar ik ook in de zorg werk ..kan ik niet aan het werk..ik heb mijn baan niet mee! Nu wel helpen met de maaltijden 2x2 uur.

Ik ben benieuwd hoe het verder gaat verlopen. Want dit is niks😈
Alle reacties Link kopieren
Heftig verhaal Claudje.

Dat van die pijn en de deken herken ik wel, gelukkig werd de ergste pijn toen na 2 weken wel minder.

En dan bijna kruipend naar de huisarts, ook herkenbaar.

De doktersassistente vertelde mij dat de huisarts "voor zoiets niet aan huis komt" dus ik er toch maar zelf heen, heb ik daar haast huilend in de hal gestaan, zitten kon ik niet en staan was ook pijnlijk. Werd toen wel met voorrang geholpen.

Maar goed dat is bij mij allemaal lang geleden gelukkig.



Wat zijn proeflokalen op de S1?
Alle reacties Link kopieren
Zijn er nog hernia lotgenoten, die ook nu last hebben

Ik wil graag ervaringen delen
Alle reacties Link kopieren
Ik heb een medische historie betreffende hernias.



Op mn 19e voor t eerst geopereerd aan hernia, l4/l5 zenuwuitstulping, en die is verwijderd, en gelijk na narcose zenuwpijn vrij...



Toen 15 jaar klachtvrij geweest..



In 2010 2013 weer heel veel zenuwpijn, met spoed ziekenhuisopname, van beide ook mri scans.mgrote hernia. Maar vele neurologen in ziekenhuis zijn niet kundig genoeg, bij mij dus morfine gespoten nog tijden oxycontin/oxynorm gehad, en na 3/6 mnd was dit kleine hernia. En dan ging t wel weer..



In 2015 dus weer heel veel zenuwpijn, en dit werd weer heel erg, dat ik aan diclofenac 150 mg daags en 4000 mg paracetamol per dag. En ik lag 22 uur per dag op bed,



Weer naar neurloog en die kwam met utislag mriscan, grote hernia maar mijn klachten pasten daar niet bij, operatie geen optie, zenuw/pijn bestrijding, en bovenal zei ze ik had nog nooit hernia op l4/l5 gehad...



Dus ik was met stomheid geslagen, dat ze 180 graden afwijkend van mn medisch dossier zat. Alles was in zelfde ziekenhuis. Dus mn medisch dossier was daar bekend. Toen ik haar vroeg of ze mijn medisch dossier had beken, een volmondig ja, als antwoord.



Dus ik zei, kan je mij , mijn medisch dossier laten zien? Dat kon wel...



Ze klikte op mijn medisch dossier en ze kreeg een giga rode kop!



In de 1e zin stond dus, 1995 geopereerd l4/l5, 2010 en 2013 en nu 2015 grote hernia l4/l5.



Ik heb een 2nd opinion gevraagd in umcg groningen, en die zijn specialistisch...want je hebt neurlogen, en daarna kan je doorstuderen op allelei andere specialistische opleidingen. Veel neurologen zijn neurloog maar niet specialist.



En zij kwamen na anderhalf uur onderzoek uit op lijst voor operatie, en waren zwaar verbaasd dat ik in 2010 of 2013 niet geopereerd was, want de klachten waren toen hetzlefde en in 2010 echt heel erg... Dat als ik 10 meter liep, slapen gevoel en heel veel pijn in beide benen kreeg en dan tegen de grond klapte, uitval van beide benen. Dwarslaesie Achtig.



Ik weet maar 3 goede specialististische ziekenhuizen in nederland. Die hernias op goede manier diagnotiseren, en behandeln, umcg groningen, amc in adam, en in Nijmegen, en je kan via je huisarts of medisch specialist iig naar wervelkolomcentrum naar umcg doorverwezen worden. En daar zitten allemaal specialisten en op de hoogte van alle nieuwe operatietechnieken, die zij ook veel uitvoeren.





Ik be. Dus 15 sept geopereerd in umcg, uit narcose en zenuwpijn gelijk helemaal weg, en ik ga nu per 14 dec weer aan t werk. Ik sta weer recht en heb alleen wat accupunctuur en fysiotherapie gehad na operatie.



Het lichaam heeft een zelfherstellend vemogen van 3/4 mnd, en kleine hernia word dan eerst in rust gezet en gekeken of t na 3/4 mnd weg is, want dan ben je evenver als operatie, alleen heb je geen lidteken Weefsel.



Dit is mijn ervaring, en kan ieder van harte aanraden die in noorden van het land zit, om naar wervelkolomcentrum in umcg te gaan, dan word je als persoon bekeken en krijg je een top diagnose en behandeling.
Alle reacties Link kopieren
Fryskfaam, goede tip! Inmiddels denk ik dat het te verwachten is dat je ooit weer opnieuw een hernia krijgt als je er eentje hebt gehad.

Zelf zit ik bij St Antonius in Utrecht, ik zal er eens op letten of mijn neurochirurg specialist is.



Ik heb nog steeds last en loop bij het Rugcentrum in Utrecht fysio/fitness (waar ze iets alleen een hernia noemen als je daarna niet kunt lopen oid en het een 'flat tire syndroom' heet. Ik voel me na de training sterk, maar twijfel wel of het voldoende oplevert... Misschien toch nog een operatie (nu 2,5 jaar last).



Heeft iemand al iets gehoord / gelezen over het overheid-onderzoekstraject dat in 2016 start met de PTED methode voor het verwijderen van hernia's?

Dit is een oud topic. Het topic is daarom gesloten.
Maak een nieuw topic aan om verder praten over dit onderwerp.

Terug naar boven