Kleine moestuin

09-02-2010 20:53 3448 berichten
Ik ben de hele winter al enthousiast boeken aan het lezen over de kleine moestuin. Zijn er hier mensen die ook een kleine tuin hebben, en hier allerlei creatieve oplossingen voor hebben?



Zo vraag ik me af of het handig is om in een hoekje toch een regenton te plaatsen?



Kortom, ik hoop hier ervaringen te wisselen...
Alle reacties Link kopieren
@heli, ik ben jaloers op je ananaskers! De mijne zijn nog maar een cm of 10. Maar ik ga ze denk ik ook alvast wat naar buiten zetten. Midden van de week wordt het nog koud 's nachts. Dus ik wacht nog even tot na die tijd.

Ik heb de jaune flammee voor het eerst. Ze zijn al wel heel groot, maar het is dan ook een vroege soort volgens mij. Zijn ze bij jou ook al zo stevig? wat zegt Peter Bauwens erover in zijn boek?
Alle reacties Link kopieren
@heli

ff offtopic: wanneer ben je uitgerekend?
Alle reacties Link kopieren
@ Spicegirl: Oef, 10cm? Dan gaan ze hier als een speer! Ik heb ook kleinere planten, maar die heb ik ook langer in kleinere potjes laten staan (voor de verkoop). Die zijn nu ook iets van 10cm. Ik vind ze dan nog wel kwetsbaar om al buiten uit te planten. Slakken vinden zo'n klein plantje vaak ook erg lekker!



Over de Jaune Flammé: Vroege tomaat van Franse origine voor teelt onder gals. Opvallend productief, heel sappig en fruitig van smaak, klimmer. Oranje, middelgroot, rond. Vroegheid: 70dagen.

70 dagen in de kas vind ik trouwens gemiddeld, maar hij staat bij Peter Bauwens in zijn boek en ook op zijn website als 'vroeg'.

De planten die ik heb zien er goed uit, ze zijn een cm of 50-60. Ik heb ze afgelopen week in hun definitieve pot gezet en ze een stuk dieper weggezet, dus nu nog zo'n 40cm hoog.



Off-topic: ik ben eind juni uitgerekend.
Ik heb ook een foto update, ik heb vorige week de plantjes overgepot en het lijkt wel of ze even stil staan qua groei. Hopelijk wordt het weer mooi en warm weer zodat ze weer lekker kunnen groeien.

De Aubergineplantjes





De Bolcourgette





Broccoli





Kervel





Komkommer





De peultjes (met op de achtergrond radijsjes)





Rode kool





Spaanse peper





Kropsla (nadat ze net waren overgepot, dus ze hangen nog een beetje zielig)





Uchiki kuri (pompoen) en op de voorgrond watermeloen





Muskaatpompoen





Knoflook

Alle reacties Link kopieren
Wat een mooie update Verli, ziet er heerlijk uit allemaal!
Alle reacties Link kopieren
@ Helianthus, de Medusa's kwamen niet allemaal even goed op (had er 6 gezaaid) en uiteindelijk bleef er eentje over die het deed. Toen heb ik door persoonlijke omstandigheden één nachtje niet naar de plantjes om kunnen kijken en was ie al gaan hangen. Ik heb nog geprobeerd om 'em wat water te geven, maar hij wou niet meer.

De rest doet het denk ik niet omdat ze (door diezelfde persoonlijke omstandigheden) nu noodgedwongen op een iets koudere plek staan. Ze hebben wel voldoende ruimte.

Off-topic, dat gaat snel! Heb je veel last van je zwangerschap of valt het mee?



@ Verli, leuke foto's! Grote plantjes al!
Alle reacties Link kopieren
Toch maar opletten met te vroeg buiten te planten, of te zaaien, want de nachtvorst kan alles vernielen.

Ikzelf wacht altijd tot na de ijsheiligen om te planten en te zaaien, behalve uien en sjalot, die mogen veel vroeger, en heb alle jaren een geweldige oogst.

Ik heb een tuin van om en bij de 3000 vierkante meter, waarvan een zeventigtal vierkante meter moestuin is en een even groot stuk is bessentuin.

In de moestuin staat:

ui

sjalot

naaldboontjes

snijbonen

erwtjes

groene kropsla

rode krulsla

groene krulsla

eikebladsla

warmoes

ruculla

rode biet

savooi

rode kool

snijselder

paprika

peterselie



In de fruittuin:



rode aalbes

witte aalbes

jostha

kruisbes

amerikaanse blauwbes

cassis

doornloze braambes

laagstam appelen



Daarbij nog een kruidentuin met zowat alles wat in de keuken bruikbaar is aan verse kruiden.

Verder nog een kleine serre 5/10 met tomaten, trostomaten, kerstomaten en ijslandse spinazie.



Wij eten het ganse jaar door groenten uit de tuin, behalve enkele groentensoorten die niet willen gedijen, of waar te veel werk aan is.
Alle reacties Link kopieren
3000 vierkante meter dat is toch de droom van elke (moes)tuinierder? Wow, gaaf hoor!

Kom ik aan met m'n 2,5 vierkante meter balkon....
Alle reacties Link kopieren
quote:Jody schreef op 04 mei 2010 @ 17:00:

3000 vierkante meter dat is toch de droom van elke (moes)tuinierder? Wow, gaaf hoor!

Kom ik aan met m'n 2,5 vierkante meter balkon....



Ja dat wel, maar het onderhouden van zo'n tuin is geen droom.

Een balkonnetje met bakken heb je beter overzicht, dus geniet er van.
Alle reacties Link kopieren
@roef, heerlijk zeg, het hele jaar uit eigen tuin. Maar 't kost inderdaad wel veel tijd zeg, zoveel tuin.



@verli, ziet er goed uit zeg! Ik zal binnenkort ook op de moestuin wat foto's maken.



@heli off topic: laatste loodjes dus. Voel je je al wel weer beter?



@bluesgirl, flauwe plantjes zeg, die medusa. Zeker bevriend met de okra's :-)



Laatste dagen weinig gedaan met dat slechte weer. Hopelijk kunnen we morgenochtend nog even naar de moestuin. Morgenmiddag hebben we visite (zoontje was vandaag jarig)
Alle reacties Link kopieren
@ Verli: als ik je avatar zie moet ik altijd even lachen

Leuk, al die foto's! Je komkommer is al groot! Leuk om te zien dat het zo goed gaat.



@ Bluesgirl: Jammer van je Medusa's! Al zou een nachtje geen verzorging geen kwaad kunnen, hoor. De binnenplanten krijgen nu maar 2-3x per week.



@ Roef: Dat is een grote tuin! Ik geloof het direct dat je er ook veel werk aan hebt! Leuk om te lezen wat je allemaal zaait en plant in je tuin. Ik ben ook erg benieuwd naar foto's van je (moes)tuin. IJslandse spinazie.... daar heb ik nog nooit van gehoord. Kun je daar wat meer over vertellen?





@ Zwangerschap: Wat lief dat jullie er naar vragen! Ik ben er lange tijd heel erg ziek van geweest (heel veel overgeven). Sinds een paar weken heb ik medicijnen die goed werken en die mag ik gebruiken tot het einde van de zwangerschap. Het komt nu allemaal zo dichtbij! Binnen nu en 9 weken heb ik gewoon mijn kindje al in mijn armen! De laatste loodjes, al ervaar ik dat nog niet zo als de laatste loodjes. Maar dat gevoel zal binnenkort wel komen



@ Moestuin: Ik heb gister een bestelling gedaan bij een Engelse zaadhandel, waar ik o.a. tomaten-, pitaya- (drakenfruit) en 'wonderberry'-zaden heb besteld! Ben erg benieuwd, al wordt het volgend jaar voordat ik de zaden kan zaaien.
Alle reacties Link kopieren
Oooh drakenfruit! Daar heb ik me in Laos helemaal klem in gegeten, haha, zóóó lekker was dat! Alleen in NL vrijwel niet te koop, een heel enkele keer zie ik ze op de markt liggen, maar dan zijn ze stervensduur... Ben heel benieuwd wat dat volgend jaar gaat worden Heli!
Alle reacties Link kopieren
Hallo allemaal!

Ben ik weer, heb even wat trubbel met mijn gezondheid gehad maar nu ben ik weer lekker bezig met mijn plantjes.



Ik vraag me af als ik een teen knoflook in een pot stop, daar ook echt een plant uitkomt...Zo ja, wanneer is de tijd om te oogsten dan?
Alle reacties Link kopieren
quote:Jody schreef op 05 mei 2010 @ 10:47:

Oooh drakenfruit! Daar heb ik me in Laos helemaal klem in gegeten, haha, zóóó lekker was dat! Alleen in NL vrijwel niet te koop, een heel enkele keer zie ik ze op de markt liggen, maar dan zijn ze stervensduur... Ben heel benieuwd wat dat volgend jaar gaat worden Heli!Dat drakenfruit wordt een experiment, want ze groeien aan cactusachtigen. Ik denk dat het wel drie jaar duurt voordat ik de eerste vruchten kan oogsten, als er al vruchten aan komen.
Alle reacties Link kopieren
quote:Mikske00 schreef op 05 mei 2010 @ 11:52:

Ik vraag me af als ik een teen knoflook in een pot stop, daar ook echt een plant uitkomt...Zo ja, wanneer is de tijd om te oogsten dan?Ik teel zelf geen knoflook, maar misschien vind je hier wat je zoekt: www.knoflooksite.nl



Fijn dat het weer wat beter met je gaat!
Alle reacties Link kopieren
Helianthus, foto's plaatsen ben ik niet zo'n specialist in, maar ik vraag het wel eens aan een vriend. Ik heb wel groene vingers, maar niet zo'n pc vingers.



Wat die ijslandse spinazie betreft, moet je zeker proberen.

In een speciaalzaak voor zaden vindt je ze zeker.

Je kan ze nu nog zaaien. De grote zaden wel 24 uur weken in lauw water, voor ze de grond ingaan.

Je hebt vanaf de vroege zomer, tot begin van de winter oogst.

De plant geeft lange stengels die op de grond liggen, gewoon de blaadjes uitknijpen en klaarmaken als gewone spinazie.

Worden de stengels te lang, dan knijp je er de top af, dan krijgen ze vertakkingen en wordt de oogst nog groter.

Zaai niet te veel, want dan heb je spinazie voor de ganse familie.
Alle reacties Link kopieren
Mikske, knoflook plant je net als uien, je steekt de teentjes in de grond , maar dus evenals bij uien niet te diep in de grond steken.

1/3de van de teen in de grond.

Je kan oogsten als de pijpen beginnen uit te drogen.

Wel ophangen om verder te drogen.
Alle reacties Link kopieren
Ik ga het meteen proberen!

Bedankt voor de tips.
quote:Mikske00 schreef op 05 mei 2010 @ 15:41:

Ik ga het meteen proberen!

Bedankt voor de tips.Ik heb doorgeschoten knoflooktenen in de grond gedaan, voor het resultaat: zie mijn laatste foto
Alle reacties Link kopieren
@ Bluesgirl: Ik heb je foto's op Flickr bekeken. Heb je de ananaskers en paprika opnieuw moeten zaaien?
Alle reacties Link kopieren
@ Helianthus, de ananaskers die in het kratje met kropsla en tomaten staat heb ik eerder gezaaid en de paprika op de foto met peper en paprika ook. Dat was ook paprika Yolo Wonder.

Op de foto "Ananaskers, paprika en nog niet ontkiemde paprika" heb ik de ananaskers voor de tweede keer gezaaid, de paprika in grote potjes (Sweet Red Patio) is van de eerste keer zaaien, en de nog niet ontkiemde zijn dus van de tweede keer zaaien (al een hele tijd geleden). Die laatste staan allemaal nog in het kasje, in de hoop dat ze wat gaan groeien.

De Medusa was nog heel klein toen. Ik weet niet of dat verschil maakt. Maar hij stond er echt de ene dag nog goed bij (ook gekeken of die nog water nodig had en hij was nog redelijk nat) en de volgende dag was 'ie helemaal verdroogd. Zal toch wel niet goed gekeken hebben of hij heeft teveel in de zon gestaan ofzo?

Fijn dat je je nu wat beter voelt met die medicijnen!

En wat is drakenfruit en wonderberry?



@ Roef, wat een tuin zeg!!



@ Mikske, fijn dat je nu weer beter bent. Succes met je knoflook! Dat wil ik ook nog eens gaan proberen.



@ Spicegirl, wat dat betreft konden de Medusa en de Okra inderdaad wel bevriend zijn!
@ Helianthus: Hmm lekker drakenfruit, maar eh, hoe ga je dat doen, want ik had begrepen dat die cactussen (afhankelijk van de soort) 6 meter hoog en heel erg breed kunnen worden. Heb je de zaden trouwens besteld via plant-world-seeds?



@ Bluesgirl: Hier staan de verschillende pitaya's beschreven. De eerste twee foto's zijn van de meest bekende/meest voorkomende soort. Qua smaak lijkt het op kiwi, maar dan frisser.



@Jody: ik weet niet waar je woont, maar in mijn stad kun je Aziatische vruchten vinden bij Chinese toko's voor een redelijke prijs. Ook Turkse groentewinkels hebben een groot fruit assortiment.
Alle reacties Link kopieren
Hoi allemaal,



Wij zijn hier op onze randstedelijke postzegel van een achtertuin op Koninginnedag begonnen met het planten van wat (hopelijk!) eetbare dingen.



Ook hebben we het een en ander binnen voorgezaaid. Sommige dingen komen al op, peultjes bijvoorbeeld, maar bij bijvoorbeeld de paprika zie ik nog geen actie. Iemand enig idee hoelang dat ongeveer gaat duren? En iemand nog tips voor water geven in van die ontkiem-bakken? Moet ivm de meivakantie onze huisoppasser wel goed instruëren natuurlijk;-)



Alvast bedankt.



Groeten, Ayh
Alle reacties Link kopieren
Hoi

even snel tussendoor. Ik heb vanaf afgelopen weekend geen internet meer door een of andere storing en zitnu even snel op kantoor te kijken. Heb niet alles gelezen maar ik hoop dat mijn vader het internet weer goed krijgt dit weekend.

jullie horen dus hopelijk weer snel van mij.

groetjes Lotte

ps tomaten gaan niet zo heel goed de laatste dagen maar ik houd hoop!
Alle reacties Link kopieren
@ Bluesgirl: De wonderberry is een solanumsoort, hier meer info: http://en.wikipedia.org/wiki/Solanum_retroflexum

Geen idee wat ik me erbij kan voorstellen, maar het is een eenjarige, dus de moeite van het proberen waard (had ik bedacht).



Is er misschien nachtvorst over de plantjes gekomen? Bij een kiemtest van de medusa had ik 90% ontkieming. Daarna de kiempjes weggegooid, dus ik weet niet wat ze hadden gedaan als ze waren doorgegroeid



@ Verli: Geen idee hoe ik dat ga doen met het drakenfruit. Meer een experiment en ik hoop dat ik vruchten kan krijgen. Maar ik houd er ernstig rekening mee dat dat niet gaat lukken, hoor!

Ik heb ze inderdaad besteld bij Plant World Seeds. Heb je er toevallig al ervaring mee? Ik heb er nu voor het eerst besteld.



@ Ayh: Wanneer heb je de paprika gezaaid?

Tips m.b.t. water geven: Voor een weekje kunnen ze best ergens staan waar ze niet direct in het zonlicht staan. Dan kunnen ze toe met water om de 3 dagen. En niet gieten op de plantjes.

Dit is een oud topic. Het topic is daarom gesloten.
Maak een nieuw topic aan om verder praten over dit onderwerp.

Terug naar boven