Werk & Studie alle pijlers

Etiquette bij professor

20-02-2011 09:06 37 berichten
Alle reacties Link kopieren
Goedemorgen! Een vriend van mij gaat volgende week professor worden. En ik ben uitgenodigd om dat allemaal mee te maken. Nu heb ik al wel promoties meegemaakt, maar professor, da's toch wel een stapje verder. Ik heb me er al bij neergelegd dat ik inhoudelijk niets van de hele rede ga begrijpen (behalve 'welkom' en 'nu borrelen') maar ik wil toch ook niet geheel groen voor de dag komen. Kan iemand mij vertellen hoe dit allemaal in z'n werk gaat? Wat moet ik doen? Welke kado's zijn geschikt? Mag je de professoren aanspreken vooraf/naderhand? Wat moet ik aan? Mijn doel is dus om geen blunders te maken en elke hulp is meegenomen!
Alle reacties Link kopieren
Wat ik heb meegemaakt was dat alle bezoekers in de aula ging zitten. Daarna kwamen de professoren plechtig binnen in hun feestkleding (zal vast wel een echte naam hebben) en 'in optocht' en ging iedereen staan. Als zij hun plaats hadden ingenomen, ging iedereen weer zitten.



Vervolgens ging de bijna-professor zijn rede houden, werd er beraadslaagd (volgens mij, is al 20 jaar geleden) en kwamen ze weer terug om te zeggen dat X het professorschap had gekregen. En vertrokken ze weer in colone de zaal uit.

Daarna was er een receptie en kon je de nieuwe professor feliciteren, gewoon informeel.



Ik had gewoon 'nette' kleren aan, niets bijzonders. Maar zag ook mensen in hun dagelijkse kleding zitten en die werden niet weggekeken ofzo. Het was ook in het ziekenhuis, dus veel mensen gingen daarna weer aan het werk.



Als het een goede vriend van jou is zou ik gewoon een persoonlijk kado meenemen. Vind het zelf altijd moeilijk om iets te verzinnen voor een ander, dus dat laat ik ook aan jou over.
Ik heb geen wespentaille, ik heb een bijenrompje
Dat is toch hetzelfde als bij een promotie?
Alle reacties Link kopieren
@ Hima: thanks voor je superuitgebreide uitleg!!! (al een pak van mijn hart want dit kan ik allemaal wel )

@ Marah: daar zit wel een verschil tussen. Bij een promotie word je dr. en bij een rede word je prof. Maar misschien is dat ook het enige verschil Subtiel!



Enne, qua kado's kan dus wel veel. Wijn, boek, beleving etc. Dat zijn geen rare dingen? En geef je dat kado dan op het eind bij de receptie? En moet je ook nog een kado voor de organisatoren oid meenemen? (jullie zien, ik ben een leek...)
Ik bedoel dat de procedure hetzelfde is (behalve dat de pakjes/kleding verschilt). Ex-schoonvader was prof en kan me dat nog wel herinneren.

Cadeau dus persoonlijk en tijdens receptie geven, organisatoren etc hoef je niets te geven hoor.
Alle reacties Link kopieren
Een fles wijn is een beetje raar kado al je vriend moslim is, maar voor de rest zou ik gewoon kopen wat je bij hem vindt passen.



Voor de organisatoren iets meenemen? Waarom? Ga jij op een bruiloft ook iets meenemen voor de getuigen/ceremoniemeester?
Ik heb geen wespentaille, ik heb een bijenrompje
Alle reacties Link kopieren
@ Marah: Oh, op zo'n manier. Dus als ik me bij een promotie red, dan red ik dit ook wel Ik dacht, dit is een stapje hoger, dus misschien veel meer regels en ik wil dus echt geen blunders maken!



@ Hima: Neuh, geen moslim, dus dat met die wijn zit wel goed! Dat past hem wel, zegmaar En op de bruiloft neem ik niets mee voor een ceremoniemeester idd. Maar ik heb wel eens gehad dat ik samen met een vriendin naar receptie voor functieopvolging ging en zij niet wist dat je de vertrekker en opvolger een kado moest doen. (hebben we overigens handig opgelost door mijn flessen samen te geven en haar fles samen soldaat te maken ) Maargoed, dit soort blunders (voor zover als aangerekend) kan ik me nu niet veroorloven!
Alle reacties Link kopieren
Ojee, ik zie dat ik wel heel neurotisch overkom met mijn blunderangst (ach, er zitten daar genoeg doctors in de zaal!)
Alle reacties Link kopieren
Ik vind het wel heel lief van je dat je er zo mee bezig bent
Alle reacties Link kopieren
beste Cola,



Ik ben ook wel eens bij een "inauguratie" geweest, en het is inderdaad zoals Himalaya beschrijft, alleen heet die toespraak oratie of inaugurele rede.

Op de receptie gewoon in de rij gaan staan om een hand te schudden, vaak staat de partner van de prof ernaast die feliciteer je ook, en soms de secretaresse of PA om de kadootjes in ontvangst te nemen.

Verder hoef je niemand een hand te geven of te feliciteren. Behalve als je daar zelf zin in hebt omdat je een specifiek iemand wil ontmoeten.

De keer dat ik er was, was in een ziekenhuis en dan is zo'n receptie echt zo'n jonge-kaas-en-plakken-leverworst-receptie, als je begrijpt wat ik daarmee bedoel.



Qua kleding wel netjes, maar geen avondkleding oid.



Veel plezier!
Alle reacties Link kopieren
Nouja, het is wel een redelijk goede vriend (niet dat ik hem elke week zie ofzo) en ik vind het heel tof dat ik ben uitgenodigd om dit mee te mogen maken. En ik wil dus ook niet dat hij zich voor mij zou moeten schamen omdat ik niet weet hoe het 'heurt'....
Alle reacties Link kopieren
@ Elodita: Ok, partner ook feliciteren (moet zij ook een kado?) en kado voor prof aan PA geven, check!



Nette kleding: check! (draag op werk mantelpakjes, dus een mooie bloese met sjaal erbij is dan toch ok).



Enne, op die receptie, wordt daar over de rede inhoudelijk gepraat. Die vriend heeft weleens verteld waar hij mee bezig was, maar na 3 zinnen ging ik vrij wazig kijken...
Alle reacties Link kopieren
Hi cola, kun je niet aan je vriend vragen hoe de dag verloopt, hij kan het je ongetwijfeld goed uitleggen.

En ik denk niet dat je snel wat verkeerd zal doen hoor, je bent natuurlijk 'slechts' genodigde, dus niemand let echt speciaal op jou.

Als je gewoon doet wat de rest doet, moet het goedkomen.
Alle reacties Link kopieren
En op de receptie mag je praten over wat je wil; dus even een goed je gezelschap uitzoeken waar je bij gaat staan
Alle reacties Link kopieren
@ PB: Die vriend, da's een man! Zijn antwoord, och, gewoon gezellig meedoen, je redt je wel. Hij denkt dus dat ik dit vanzelf wel weet, en omdat mensen mij meestal wel heel vriendelijk en beleefd vinden, dat dit vanzelf gaat. Als ik zou vertellen dat ik nachtmerries heb van mogelijke blunders, zou dat voor hem een mooie gelegenheid zijn om mij daar de komende jaren mee te plagen Mannen!
Alle reacties Link kopieren
quote:Primabella schreef op 20 februari 2011 @ 09:58:

En op de receptie mag je praten over wat je wil; dus even een goed je gezelschap uitzoeken waar je bij gaat staan En alle gezelschap in zo'n jurk overslaan tuurlijk, want daarvan weet je op voorhand dat die de inhoud induiken
quote:cola123 schreef op 20 februari 2011 @ 09:52:

@ Elodita: Ok, partner ook feliciteren (moet zij ook een kado?) en kado voor prof aan PA geven, check!



Nette kleding: check! (draag op werk mantelpakjes, dus een mooie bloese met sjaal erbij is dan toch ok).



Enne, op die receptie, wordt daar over de rede inhoudelijk gepraat. Die vriend heeft weleens verteld waar hij mee bezig was, maar na 3 zinnen ging ik vrij wazig kijken...



. Denk dat dit voor de meeste aanwezigen geldt...

Gewoon doen zoals je bij iedere andere receptie zou doen.

In ieder geval veel plezier, is toch mooi om mee te maken. Apart wereldje en maak je geen zorgen...wordt gewoon gezellig. Ken je meer mensen die ernaartoe gaan?
Alle reacties Link kopieren
Of doen ze die jurken voor de receptie uit?
Alle reacties Link kopieren
quote:Marahbloem schreef op 20 februari 2011 @ 10:02:

[...]

. Denk dat dit voor de meeste aanwezigen geldt...

Gewoon doen zoals je bij iedere andere receptie zou doen.

In ieder geval veel plezier, is toch mooi om mee te maken. Apart wereldje en maak je geen zorgen...wordt gewoon gezellig. Ken je meer mensen die ernaartoe gaan?

Tsja, die wazig blik was echt geen desinteresse, maar na 2 zinnen kwamen er alleen nog maar technische woorden uitgerold die ik apart al niet begreep, laat staan in combinatie!

En ik vind het idd supertof om mee te mogen maken! Ik verwacht nog wel een paar andere mensen die ik ken, maar voor hetzelfde geld zijn die er net niet, en dan is het handig dat ik uit mezelf (met hulp van forum ) weet wat te doen!
Alle reacties Link kopieren
Het loopt echt vanzelf hoor, maak je echt niet druk!

Ben je ook nog uitgenodigd voor een diner of buffet na de receptie? Dan zou je ook tot dan kunnen wachten tot je hem feliciteert en cadeau geeft, hoef je niet zo lang in de rij te staan!



Echt, alleen cadeau voor hem zelf is genoeg hoor! En dat mag alles zijn wat je normaal ook zou geven, je bent daar gewoon als vriendin. Het is een van de weinige momenten dat werk en prive in elkaar overlopen in de Academische wereld. Bij mijn promotie heb ik van alles gekregen, van een bloemetje of wijn tot stapels boeken en dingen voor mijn huis, en geld voor een sieraad.

Tien bossen bloemen vond ik stiekem eigenlijk wel lastig om kwijt te kunnen in huis.. die geef ik zelf dus niet.



Kleding is juist in de universitaire wereld wel makkelijk: er lopen zoveel sjofele types rond. Tenzij wellicht bij rechten en economie. Maar gewoon netjes is prima.
Alle reacties Link kopieren
@ Falcon: Jouw eerste zin.... dat zei die vriend ook. Maarja, dan weet ik dus nog niets! Dus ik ben heel blij met je aanvullingen
Alle reacties Link kopieren
Wel heel belangrijk: je moet hem daarna aanspraken met "hooggeleerde heer".
Beklaag je niet over de duisternis, steek een kaars aan.
Alle reacties Link kopieren
Kijk, die collega's van hem zijn de enigen die het fout kunnen doen. En dan weet ik nog niet hoe, hoor. Het is gewoon een feestelijke gebeurtenis, hij aanvaardt zijn hoogleraarschap met een rede. Een promotie is eigenlijk veel spannender, want dan moet het proefschrift worden verdedigd.

Te laat komen is eigenlijk het enige dat gasten fout kunnen doen!



Het enige waar je nog benauwd van zou kunnen worden, is dat je niet weet wanneer je moet staan. Als de rij togati (de hoogleraren in toga) binnenkomt, horen de mensen op te staan. Als de laatste hoogleraar op zijn plek zit, mogen de gasten weer gaan zitten. Bij het weggaan net zo: iedereen gaat staan, de hoogleraren lopen weg, en dan mogen de anderen. Dus niet te ver vooraan gaan zitten, want de mensen vooraan weten nooit wat ze moeten doen. Een vriendelijke voorzitter vertelt even wanneer de mensen moeten staan..
Alle reacties Link kopieren
@ hercke: en blijft de rest dan staan? Hij is al dr. (en dus volgens mijn succes-agenda: weledelzeergeleerde heer).
Alle reacties Link kopieren
Togati, check! Die kende ik nog niet... nu kan ik het semi-nonchalant laten vallen alsof ik d'r verstand van heb.

Dit is een oud topic. Het topic is daarom gesloten.
Maak een nieuw topic aan om verder praten over dit onderwerp.

Terug naar boven