Gezondheid alle pijlers

Spanning voor uitstrijkje

16-04-2013 20:46 104 berichten
Alle reacties Link kopieren
Donderdag moet ik voor m'n uitstrijkje, ben onlangs 30 geworden. Zie er tegenop. Heb geen klachten maar vindt het heel spannend... Als alles maar goed is! Ik heb een dochter van 2 en sinds ik moeder ben, ben ik veel angstiger geworden.

Vrouwen ervaringen, tips etc?



Gr. donja
Alle reacties Link kopieren
Zo goed als nooit risico gelopen? Op kanker?

Dat is wel fijn, als dat alleen een kwestie is van risico lopen.
Alle reacties Link kopieren
quote:Kans op baarmoederhalskanker



In de volgende gevallen is er meer kans op baarmoederhalskanker:

Leeftijd. Vrouwen tussen de 30 en 35 jaar hebben de grootste kans op het krijgen van baarmoederhalskanker.

Roken. Baarmoederhalskanker komt vaker voor bij vrouwen die roken. Als u rookt, werkt uw afweersysteem minder goed. Het lichaam kan de infectie minder goed opruimen.

Medicijnen. Er zijn medicijnen bekend die het afweersysteem van het lichaam onderdrukken, waardoor het lichaam de infectie minder makkelijk opruimt. Het gaat bijvoorbeeld om medicijnen na een orgaantransplantatie.

Seks op jonge leeftijd. Baarmoederhalskanker komt vaker voor bij vrouwen die al vanaf jonge leeftijd seks hebben. Dat komt waarschijnlijk doordat de baarmoederhals bij jonge vrouwen nog aan het veranderen is. De baarmoederhals is daardoor gevoeliger voor infecties.



Als u nog nooit seksueel contact heeft gehad, is er weinig kans op een HPV-infectie. De kans op een voorstadium of baarmoederhalskanker is dan erg klein.http://www.rivm.nl/Onderw ... n_het_bevolkingsonderzoek



Dit zou voor mij wel een reden zijn hoor om niet mee te doen. Zijn vast vrouwen van 30 die in die categorie vallen.



Hoe zit het dan als je elkaars eerste bent en nooit met iemand anders seks hebt gehad? Volgens mij heb ik het antwoord al gelezen ergens, maar kan het niet vinden nu.
Het Viva forum is papaja.
Alle reacties Link kopieren
http://www.levenenlijf.nl/files/animations/index.html



In dit ding wat ik ook thuisgestuurd kreeg ging het ook over risico hoor. Een mevrouw van 33 die niet meedoet omdat "het risico dat ik loop minimaal is".
Het Viva forum is papaja.
Alle reacties Link kopieren
quote:kerstklok schreef op 16 april 2013 @ 22:28:

Zo goed als nooit risico gelopen? Op kanker?

Dat is wel fijn, als dat alleen een kwestie is van risico lopen.Voor zover bekend dat tot nu toe bekend is geldt dat alleen voor baarmoederhalskanker (en niet eens voor baarmoederkanker). Zie het topic waarin een deskundige (een gynaecoloog) in 2007 vragen beantwoordde (toen dit nog maar net bekend was).
Alle reacties Link kopieren
quote:saaaaar81 schreef op 16 april 2013 @ 22:23:

[...]





Meine gute....



Misschien heeft Melissa geen seks?



Geen seks = geen baarmoederhalskanker, als ik het goed begrepen heb.
Morrigan Crow, net zo leuk als Harry Potter.
Het risico is alleen minimaal als je nooit sex hebt, volgens mij.



Helaas ben ik heel erg goed in kleine kansjes, want ik had niet al op jonge leeftijd sex, ik rook niet, en gebruik geen medicijnen en toch had ik baarmoederhalskanker, toen ik 30 was, en dan ook nog een zelfzame variant, dus tja, ook kleine kansjes kun je dood aan gaan hoor..
Alle reacties Link kopieren
quote:NymphadoraTonks schreef op 16 april 2013 @ 22:29:

[...]





http://www.rivm.nl/Onderw ... n_het_bevolkingsonderzoek



Dit zou voor mij wel een reden zijn hoor om niet mee te doen. Zijn vast vrouwen van 30 die in die categorie vallen.



Hoe zit het dan als je elkaars eerste bent en nooit met iemand anders seks hebt gehad? Volgens mij heb ik het antwoord al gelezen ergens, maar kan het niet vinden nu.



In principe geldt dat als je nog maagd bent, of als je wel een partner hebt (gehad) maar allebei geen exen had op het moment dat je met elkaar was of bent, je geen risico loopt. Er zijn in Nederland dan ook regio's waar baarmoederhalskanker tot nu toe nog bijna niet voorkomt. Het staat ook uitgelegd op de voorlichtingssite over HPV en in het topic van de gynaecoloog op viva. Maar in principe kan een huisarts ook met je bespreken of je risico hebt gelopen. Bij ons liggen de afwegingsfolders in sommige apotheken, maar niet in alle.



Ik heb jaren lang braaf meegedaan aan de uitstrijkjes, maar toen er in 2007 een wat meer genuanceerde benadering kwam van wie wel, geen of weinig risico loopt, werd mij aangeraden er mee te stoppen. Mijn huisarts zei dat ik (man en ik hebben geen exen) eigenlijk zo goed als geen kans maak en daarom de kans op een vals positieve uitslag en onnodige behandeling 700x zo groot was als een correcte positieve uitslag. Dat is logisch, want als er iets gezien wordt, is de kans nog steeds bijna afwezig dat dit te maken heeft met de gevolgen van het HPV-virus. Daarom wordt het voor mensen met een laag risico soms afgeraden en zijn daar ook folders over. Huisartsen proberen sinds 2007 als het goed is een afweging te maken tussen de risico's op onnodige behandeling en de risico's op het missen van echt kwalijke zaken.
Alle reacties Link kopieren
Klinkt logisch Melissa.
Het Viva forum is papaja.
Alle reacties Link kopieren
quote:NymphadoraTonks schreef op 16 april 2013 @ 22:50:

Klinkt logisch Melissa.



In mijn opleiding zijn we ook bezig geweest met de afwegingen rond het wel of niet meedoen aan dit bevolkingsonderzoek. Ongeveer hetzelfde als dat wat Melissa vertelt, maar dan heel specifiek over hoe je mensen helpt om zelf te zien in welke van deze groepen zij vallen en hoe en met wie ze deze beslissing kunnen nemen.



Ik heb de indruk (ook als ik sommige reacties hier lees) dat veel mensen nog uitgaan van dat wel meedoen altijd verstandiger is. Waarschijnlijk zien veel mensen nog steeds het uitgangspunt voor zich van voor de ontdekking van het HPV-virus (en het bekend worden daarvan).
Alle reacties Link kopieren
70% van de baarmoederhals kanker is gekoppeld aan HPV, dus 30% niet. Dus ook zonder exen kun je baarmoederhals kanker krijgen, voor mij een reden om toch te testen, ook al is het risico kleiner.
Alle reacties Link kopieren
quote:geboluti schreef op 16 april 2013 @ 23:24:

70% van de baarmoederhals kanker is gekoppeld aan HPV, dus 30% niet. Dus ook zonder exen kun je baarmoederhals kanker krijgen, voor mij een reden om toch te testen, ook al is het risico kleiner.



Vergissinkje? 70% van de baarmoederhalskanker wordt veroorzaakt door de twee typen waar nu een vaccin tegen is. En in 70% van de gevallen wordt het virus tegengehouden door een condoom. Maar er is niets 70% aan de relatie tussen HPV en baarmoederhalskanker. Dat zou een leuke strikvraag in ons tentamen zijn geweest. Onder nonnen wordt in principe geen baarmoederhalskanker vastgesteld. (En dat was lang voor 2007 ook al bekend.)



Of kijk gewoon naar de informatie van het RIVM:



"Kun je ook baarmoederhalskanker krijgen zonder HPV-infectie?

Nee. Baarmoederhalskanker wordt alleen veroorzaakt door een HPV-infectie." (Bron: Info RIVM 2012)
Alle reacties Link kopieren
quote:fay30 schreef op 16 april 2013 @ 23:21:



Ik heb de indruk (ook als ik sommige reacties hier lees) dat veel mensen nog uitgaan van dat wel meedoen altijd verstandiger is.



Of zelfs denken dat het verplicht is. Zulke vrouwen ken ik in mijn omgeving. (Vandaar ook mijn 1e opmerking naar TO in dit topic, dat het niet moet.)



Het lijkt me goed dat ieder voor zich zelf de afweging maakt. Uiteraard na je goed geinformeerd te hebben.
Morrigan Crow, net zo leuk als Harry Potter.
quote:melissa-x schreef op 16 april 2013 @ 22:05:

[...]





En dat laat zien dat het jouw mening is? Ja, logisch toch, en dat wat ik daaronder zeg is mijn mening. Maar daarvoor zitten we op een forum.

Klopt, dat laat dat zien en daarom vind ik jouw stellige 'onzin' op mijn post onzin
Alle reacties Link kopieren
Wat is dan het voordeel van niet-meedoen? Dat is me nog niet helemaal duidelijk.
Je moet maar zo denken, je hebt geen klachten en indien er iets wordt gevonden van een beginstadium dan heb je 100% kans dat het weg is na behandeling.

Ik heb vorig jaar voor het laatst een uitstrijkje gehad, ik heb niet gebeld voor de uitslag, was dat nodig? Mag ik aannemen dat de huisarts me wel zou hebben gebeld als het niet goed was of moet ik nog voor de uitslag bellen?
Gewoon gaan.

Is de uitslag goed, ben je gerustgesteld en is er niets aan de hand. Is er toch iets niet helemaal in de haak, ben je er op tijd bij en dat is alleen maar positief.
Alle reacties Link kopieren
aan ieder de keus

alleen denk ik dan beter voorkomen dan genezen!!
Alle reacties Link kopieren
Melissa, ik snap het niet zo goed. Je hebt kennelijk een partner en bent seksueel actief.



Acht je de kans dat die partner eens een scheve schaats rijdt of gereden heeft dan nihil?



Ik vertrouw mijn man wel, maar zou het risico dat ik het mis heb niet op die manier willen nemen eigenlijk.
Alle reacties Link kopieren
quote:kerstklok schreef op 17 april 2013 @ 17:26:

Wat is dan het voordeel van niet-meedoen? Dat is me nog niet helemaal duidelijk.



Er zijn vrouwen voor wie de kans op baarmoederhalskanker 0 is. Meedoen aan het onderzoek is dan nutteloos.



Het kan ook zijn dat je zo tegen het onderzoek zelf of tegen het wachten op de uitslag opziet, dat je daarom liever niet meedoet. Je loopt dan natuurlijk wel de kans (ook al is die heel erg klein) dat je baarmoederhalskanker hebt en dat het pas in een heel laat stadium ontdekt wordt.
Morrigan Crow, net zo leuk als Harry Potter.
Alle reacties Link kopieren
quote:chirpy schreef op 17 april 2013 @ 21:11:

Gewoon gaan.

Is de uitslag goed, ben je gerustgesteld en is er niets aan de hand. Is er toch iets niet helemaal in de haak, ben je er op tijd bij en dat is alleen maar positief.





Hm. Dat is wel een erg simpele voorstelling van zaken.



Als de uitslag goed is, kan er best iets aan de hand zijn. In het ergste geval is jouw uitslag van 'kanker!!!' verwisseld met de goede uitslag van iemand anders.



Als de uitslag niet goed is, is er in sommige gevallen toch helemaal niks aan de hand. Maar voor je het weet zit je toch in een heel circuit van nog eens testen enzovoorts.
Morrigan Crow, net zo leuk als Harry Potter.
Alle reacties Link kopieren
quote:melissa-x schreef op 16 april 2013 @ 22:45:

[...]Mijn huisarts zei dat ik (man en ik hebben geen exen) eigenlijk zo goed als geen kans maak en daarom de kans op een vals positieve uitslag en onnodige behandeling 700x zo groot was als een correcte positieve uitslag.

Ik snap je logica wel dat de kans heel klein is in jouw geval. Maar een onnodige behandeling... je gaat echt niet direct aan de chemo of zoiets hoor. Je krijgt bij een eventueel verhoogde PAP-uitslag eerst nog vervolgonderzoek waar een eventuele vals-positieve uitslag heus wel wordt opgemerkt! Bij licht onrustige cellen wordt er alleen gevraagd om na een half jaar terug te komen voor een nieuw uitstrijkje. Vaak is het dan weer rustig, bij een enkeling is het dan juist erger geworden en dat is dan pas het moment voor een behandeling.



En je kunt wel elkaars eerste zijn, maar HPV is zo ontzettend besmettelijk, heb je ook geen exen met wie je niet helemaal all-the-way bent gegaan maar wel deels? Via handen kun je ook al besmet raken. En je weet nooit voor 100% zeker wat je partner verder nog doet.
Alle reacties Link kopieren
quote:tonkje schreef op 18 april 2013 @ 18:26:

[...]



Als de uitslag goed is, kan er best iets aan de hand zijn. In het ergste geval is jouw uitslag van 'kanker!!!' verwisseld met de goede uitslag van iemand anders.



Als de uitslag niet goed is, is er in sommige gevallen toch helemaal niks aan de hand. Maar voor je het weet zit je toch in een heel circuit van nog eens testen enzovoorts.Ja en? Dan test je nog eens. Een definitieve uitslag kanker krijg je trouwens niet met het bevolkingsonderzoek, daar wordt altijd eerst nog vervolgonderzoek voor gedaan.
Alle reacties Link kopieren
quote:Meryan schreef op 18 april 2013 @ 16:15:

Melissa, ik snap het niet zo goed. Je hebt kennelijk een partner en bent seksueel actief.



Acht je de kans dat die partner eens een scheve schaats rijdt of gereden heeft dan nihil?



Ik vertrouw mijn man wel, maar zou het risico dat ik het mis heb niet op die manier willen nemen eigenlijk.



Dat is een goed punt dat je noemt!

Om die reden heeft mijn huisarts uitgelegd dat je dat kunt ondervangen door af en toe een HPV-thuistest te doen (is heel makkelijk). Dit kun je dan naar eigen inzicht doen om eventueel vreemdgaan ook nog te ondervangen. Als ik geen HPV bij me draag, kan ik geen baarmoederhalskanker ontwikkelen (zoals Fay laat zien met die link naar de RIVM-uitleg van 2012).



Dus mensen uit de lage risico-groepen (maagden, mensen die elkaar eersten zijn en andere mensen met een erg 'veilige' geschiedenis (bijv. beiden slechts één middelbare school-ex waarbij je destijds allebei duidelijk nog maagd was)) en mensen uit bepaalde omgevingen (vraag je huisarts) kunnen met hun huisarts bespreken of ze nog risico's zullen ondervangen door thuis af en toe een HPV-testje te doen. Je kunt er natuurlijk ook zelf voor kiezen dit te doen.



Het grote voordeel van geen uitstrijkjes meer doen en hoogstens af en toe een HPV-test als je in een lage risicogroep zit, is volgens mijn huisarts dat uitstrijkjes erg vaak vals-positieve uitslagen opleveren (met alle gevolgen van dien), terwijl bij iedere relatie wat langer wachten met seks en hoogstens af een toe een HPV-testje laat zien dat je simpelweg geen baarmoederhalskanker hebt kunnen ontwikkelen.



Ik ben nu 58 en ben sinds het ingaan van de wat meer genuanceerde adviezen (2007) op advies van een huisarts en een gynaecoloog gestopt met de uitstrijkjes omdat het risico op een vals-positieve uitslag voor mij 700x zo groot zou zijn als op een correct positieve uitslag. Voor mij zou die benadering dus juist gevaarlijker zijn. Zou ik er op enig moment toch achter komen dat ik HPV draag, dan zou ik zeker weer een uitstrijkje laten maken.
Nou bij mij bleek bij mijn allereerste uitstrijkje voor het bevolkingsonderzoek dat ik een voorstadium van BMK had.

Ik ben toch wel erg blij dat ik ben gegaan!



(Niet om je bang te maken hoor TO)
quote:valentinamaria schreef op 16 april 2013 @ 21:31:

ik moet al dik 2 jaar elk kwartaal naar de gyn vanwege CIN3.

er wordt gesneden, geschaafd en gebrand, maar het blijft altijd hetzelfde.

ik moet onderhand wel een inwendige designer doos hebben.



maar ben het wel een beetje zat, ik ben onlangs het alternatieve circuit ingedoken. ook omdat ik veel minder energie heb dan gebruikelijk. dus ik ga nu een maand flink aan de vitamines.

en dan kijken of mijn CIN gezakt is.



Erg herkenbaar!

Ik hoef 'maar' om het half jaar, maar het geschaaf en gebrand en aanstippen en weet ik het nog meer...

Dit is een oud topic. Het topic is daarom gesloten.
Maak een nieuw topic aan om verder praten over dit onderwerp.

Terug naar boven